ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

به گفته RBC، طلا بیش از حد واقعی خود ارزش‌گذاری شده است!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گفته RBC، طلا بیش از حد واقعی خود ارزش‌گذاری شده است!

تحلیلگران RBC Capital Markets با اشاره به این که طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم ماه گذشته، در حال حاضر باارزش‌تر از حد واقعی خود معامله می‌شود، همچنان رویکرد محتاطانه‌ای در قبال این فلز گرانبها دارند.

تحلیلگران RBC در یادداشتی گفتند: «ما بر این باوریم که طلا از نظر تعدادی از عوامل کلان اقتصادی مهم، باارزش‌تر از حد واقعی‌اش است و رگه‌هایی از آسیب‌پذیری در ارکان اصلی روند صعودی این فلز گرانبها وجود دارد.» آن‌ها افزودند: «در حالی که دلیل اصلی اینکه محتاط هستیم، این است که فکر نمی‌کنیم قیمت طلا در حال حاضر باید در چنین سطوح بالایی قرار داشته باشد.»

RBC همچنین اشاره می‌کند که اگرچه در ماه‌های مه و ژوئن شاهد روند باثبات‌تری برای صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETP) با پشتوانه طلا بوده‌ایم، اما سرمایه‌گذاران طی روند صعودی قیمت، دارایی‌های طلای خود را فروخته‌اند و هنوز بازگشت پایدار به خرید را متصور نیستیم.

تقاضای قوی از سوی بانک‌های مرکزی جهان، عامل محرک کلیدی در روند صعودی اخیر طلا بوده است. با این حال، تحلیلگران RBC معتقدند توقف اخیر خرید طلا توسط چین، نشان‌دهنده اصلاحات قیمتی احتمالی برای این فلز زردرنگ است. آن‌ها نوشتند: «برای شفاف‌سازی، همچنان بر این باوریم که تقاضای بانک‌های مرکزی قوی باقی خواهد ماند، اما دلایل برای احتیاط در مورد حجم خرید در سقف‌های قیمتی و پس از چنین دوره طولانی از رشد قیمت، زیاد است.»

ایکس چیف

برخی از فعالان بازار همچنان با استناد به انتشار داده‌های اقتصادی، انتظار بیش از یک کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را در سال جاری دارند و این موضوع را دلیلی برای عدم سرمایه‌گذاری در طلا می‌دانند. با این حال، تحلیلگران ترجیح می‌دهند در کوتاه‌مدت محتاطانه عمل کنند و با آشکار شدن آسیب‌پذیری‌های بازار، منتظر فرصت‌های معاملاتی بهتر باشند.

تحلیلگران RBC همچنین تأکید دارند که پایه‌های اصلی روند صعودی طلا، مانند تقاضای بانک‌های مرکزی، تقاضای فیزیکی و تقاضای چین، بدون ریسک نیستند و به توقف خرید دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ۱۸ ماه خرید مداوم به عنوان نمونه‌ای از این آسیب‌پذیری‌ها اشاره می‌کنند. اگرچه آنها صراحتا نسبت به تقاضای کل بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۴ دیدگاه نزولی ندارند، اما با توجه به قیمت‌ها و خریدهای قابل توجه تا به امروز، همچنان چشم‌اندازی محتاطانه را حفظ می‌کنند.

از سوی دیگر، نظرسنجی شورای جهانی طلا از بانک‌های مرکزی نشان داد در حالی که ۶۸ درصد از بانک‌های مرکزی انتظار دارند ذخایر طلای آن‌ها در ۱۲ ماه آینده بدون تغییر باقی بماند، ۸۱ درصد معتقدند که کل دارایی‌ها افزایش خواهد یافت.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی