ارانته

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

طلا در ماه آوریل به بالاترین سطح خود یعنی بیش از 2400 دلار در هر اونس رسید. شایان ذکر است این افزایش قیمت به دنبال تقاضای قوی از سوی بانک‌های مرکزی جهان و تنش‌های ژئوپلیتیکی رخ داد.

تمرکز بر فدرال رزرو

با وجود اینکه زمان‌بندی کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به تعویق افتاده، قیمت طلا در سال جاری تاکنون بیش از ۱۲ درصد افزایش یافته است. به طور معمول، افزایش نرخ بهره برای طلا که بهره ندارد، منفی تلقی می‌شود.

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

محرک کلیدی چشم‌انداز قیمت طلا در یک سال گذشته سیاست‌های پولی فدرال رزرو بوده است. انتظار می‌رود فدرال رزرو امسال نرخ بهره را کاهش دهد، اما اعلام کرده است که برای این کار نیاز به شواهد بیشتری برای کاهش تورم دارد. داده‌های تورمی که هفته آینده منتشر می‌شود، بینش بیشتری در مورد اقتصاد ایالات متحده ارائه خواهد کرد.

کارشناس اقتصاد ما در آمریکا انتظار اولین کاهش نرخ بهره را در سپتامبر، به دنبال آن کاهش بیشتر در نوامبر و دسامبر دارد.

اگر فدرال رزرو رویکرد محتاطانه خود را در جهت کاهش نرخ بهره ادامه دهد، قیمت طلا با ریسک اصلاح شدید قیمتی مواجه خواهد شد. ما انتظار داریم قیمت طلا در ماه‌های آینده با واکنش بازار به عوامل کلان اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و نرخ بهره فدرال رزرو، نوسانات زیادی را تجربه کند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

بانک‌های مرکزی همچنان طلا می‌خرند

تقاضای طلا از سوی بانک‌های مرکزی در سه‌ماهه اول سال جاری، قوی‌ترین شروع را نسبت به هر سال دیگری در تاریخ ثبت کرده است. بانک‌های مرکزی در سه‌ماهه اول سال، ۲۹۰ تن به ذخایر رسمی طلای خود اضافه کردند که در این میان، چین بزرگترین خریدار بوده است. شایان ذکر است بانک مرکزی چین در این مدت ۲۷ تن به ذخایر طلای خود افزود.

در ماه آوریل، بانک مرکزی چین برای هجدهمین ماه متوالی، ذخایر طلای خود را با ۱.۸۷ تن افزایش داد و کل ذخایر خود را به ۲۲۶۴.۳ تن رساند. با این حال، با رسیدن قیمت طلا به بالاترین حد تاریخی، سرعت خرید در ماه گذشته کاهش یافت.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

سال گذشته بانک‌های مرکزی ۱,۰۳۷ تن طلا خریداری کردند که کمی پایین‌تر از سقف سال ۲۰۲۲ بود. طلا در دوران بی‌ثباتی، زمانی که سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن برای مقابله با شرایط اقتصادی، تنش‌های ژئوپلیتیکی یا تورم هستند، جذاب‌تر می‌شود. با این حال، جهش بی‌سابقه قیمت طلا از اواسط فوریه ممکن است فعلاً تقاضا را کاهش دهد.

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

خروج سرمایه از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) طلا

با وجود افزایش قیمت جهانی طلا، جریان ورود سرمایه به صندوق‌های قابل معامله در بورس با پشتوانه فیزیکی طلا (گلد ETF) همچنان ضعیف است.

در طول همه‌گیری کووید، دارایی‌های صندوق‌های ETF طلا محرک اصلی افزایش قیمت این فلز گران‌بها به بالاترین سقف‌های قیمتی آن زمان بود. به طور کلی، با افزایش قیمت طلا، دارایی‌های سرمایه‌گذاران در این فلز گران‌بها نیز بالا می‌رود و بالعکس. در حالی که قیمت طلا در سال ۲۰۲۴ به سقف‌های پیاپی رسیده، اما دارایی‌های ETF آن در بخش زیادی از این سال با کاهش روبرو بوده است.

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

طبق داده‌های شورای جهانی طلا، در پایان آوریل، دارایی‌های جهانی ETF به پایین‌ترین سطح از فوریه ۲۰۲۰ یعنی ۳,۰۷۹ تن رسید. اگرچه در آسیا و آمریکای شمالی شاهد ورود سرمایه بودیم، اما خروج سرمایه از اروپا همچنان ادامه داشت و باعث جبران ورودی‌ها از سایر نقاط جهان شد.

ریسک افت قیمت طلا

با توجه به ادامه رویکرد محتاطانه فدرال رزرو و اثرگذاری تنش‌های ژئوپلیتیکی که هم‌اکنون در قیمت طلا لحاظ شده است، انتظار داریم قیمت طلا در این سه‌ماهه نسبت به سطوح فعلی کمی کاهش یابد. پیش‌بینی می‌کنیم میانگین قیمت هر اونس طلا در سه‌ماهه دوم ۲,۲۵۰ دلار و میانگین سالانه آن در سال جاری، ۲,۲۱۸ دلار باشد.

رکوردشکنی طلا در 2024! اما آیا این حباب خواهد ترکید؟

با فرض اینکه فدرال رزرو در نیمه دوم سال کاهش نرخ بهره را آغاز کند و ارزش دلار و بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده کاهش یابد، قیمت این فلز گران‌بها در سه‌ماهه چهارم با میانگین ۲,۳۰۰ دلار به اوج خود خواهد رسید.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی