ارانته

طلا در انتظار کاهش قیمت از سوی موسسات و افزایش قیمت از سوی معامله گران خرد

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تحلیل طلا

پس از آنکه معامله گران هفته گذشته شاهد یکی از کم نوسان ترین هفته های فلزات گرانبها در ماه های اخیر بودند، این هفته هیجان دوباره با حرکت‌های بزرگ در واکنش به داده های قابل توجه و صحبت های فدرال رزرو به بازار طلا بازگشت.

قیمت طلا در معاملات روز یکشنبه در حدود 2024 دلار در هر اونس در بازار (spot) آغاز شد و در نیمه اول هفته با روندی آهسته و پایدار به سمت بالا حرکت کرد. با این حال بعد از بیانیه FOMC و کنفرانس مطبوعاتی پاول رئیس فدرال رزرو در بعدازظهر چهارشنبه که همه امیدها برای کاهش نرخ بهره در بهار را از بین برد، طلا به شدت نزول کرد.

صبح روز پنج‌شنبه، طلا مسیر خود را برعکس کرد و به بالاترین میزان هفتگی در سطح 2,064.28 دلار افزایش یافت و قیمت‌ها تا صبح جمعه در حدود 2050 دلار باقی ماند  تا اینکه گزارش شغلی صبح جمعه تقریباً دو برابر انتظارات منتشر شد که باعث کاهش طلا  به سطح 2030 دلار در هر اونس شد.

کاهش قیمت طلا

تخفیف پرارپ

آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو، تفاوت آشکاری را بین سرمایه‌گذاران موسسات مالی بزرگ و معامله‌گران خرد نشان داد، به طوری که دو سوم کارشناسان اعتماد خود را به فلز گرانبها از دست دادند، در حالی که بیشتر سرمایه‌گذاران خرد همچنان انتظار دارند قیمت‌ها در هفته آینده افزایش یابد.

فرانک مک‌گی، مدیر معاملات فلزات گرانبها در Alliance Financial، یکی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته بود که فکر می‌کند قیمت طلا هنوز هم باید پایین‌تر برود. او گفت: “با توجه به قدرت ادامه دار در بازار کار آمریکا و  انتخابات پیش رو، بازار به شدت اشتباه قیمت‌گذاری شده است.”

نعیم اسلم، مدیر ارشد سرمایه گذاری در بازار سرمایه Zaye، گفت داده ها و اظهارات این هفته زنگ خطری برای بازار طلا بود و ریسک های نزولی بیشتر همچنان وجود دارد.

او گفت: «گاوها در این هفته با حقایقی روبرو شدند «اول اینکه فدرال رزرو به سفته بازان سیلی محکمی زد و به آنها گفت که نباید به کاهش نرخ بهره در ماه مارس که به افزایش قیمت طلا دامن زده بود فکر کنند  و امروز، آخرین میخ  بر تابوت را داشتیم، زیرا تعداد مشاغل ایالات متحده بسیار خوب منتشر شد.»

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

سیگنال طلا

اسلم گفت: «همه اینها باعث قوی شدن شاخص دلار شده است که بر قیمت طلا تأثیر می گذارد. سطح مهمی که اکنون باید تماشا کرد، قیمت 2000 دلار خواهد بود و افت قیمت به زیر آن وحشت بیشتری ایجاد می کند.

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در Forex.com، پس از اینکه قیمت ها نتوانستند مقاومت را بشکنند، از روند صعودی به نزولی تغییر نظر داده است. او گفت: «گاوها در این هفته شانس خود را داشتند اما یک بار دیگر نتوانستند از منطقه مقاومت 2050-2082 دلار عبور کنند. “کاهش نرخ در ماه مارس و گزارش قوی NFP می تواند انگیزه کافی برای خرس ها ایجاد کند و ما در نهایت ممکن است اولین تست را زیر 2000 دلار در سال 2024 انجام دهیم.”

مارک لیبوویت، از مجله VR Metals/Resource Letter، گفت که انتظار دارد پیش از اوج گیری مجدد طلا، یک اصلاح کوتاه مدت به زیر 2000 دلار داشته باشد. او گفت: «با نزدیک شدن به منطقه 1980 سوگیری صعودی تری خواهیم داشت.»

جان وایر، مدیر بخش معامله‌گری پوشش ریسک در والش تریدینگ گفت: «من فکر می‌کنم ما به داده‌هایی که از چهارشنبه تا امروز به دست آورده‌ایم واکنش نشان داده‌ایم. این گزارش اشتغال از پیش‌بینی‌های هر کسی که دیدم بیشتر بود، و این موضوع کمی شگفت‌آور است.  فکر می‌کنم ما مدتی در سطوح قیمتی فعلی می مانیم، سطح 2000 دلار را آزمایش می‌کنیم، اما برای مدتی در این منطقه می‌مانیم تا زمانی که به یک داده جدید یا تغییری در صحبت های فدرال رزرو دست پیدا کنیم.»

وایر گفت که او معتقد است که بازار طلا به طور موثری مسیر نرخ بهره را در این نقطه قیمت گذاری مجدد کرده است.

او گفت: «فکر می‌کنم اخبار و داده‌ها در قیمت طلا قیمت گذاری شده است و نمی‌خواهم بگویم «تثبیت» شده است، اما طلا با توجه به آخرین پیش‌بینی فدرال رزرو جایی که باید باشد پیدا کرده است. این احساس من در مورد آن است. من فکر می کنم که ما کمی نوسان در دامنه محدود قیمت خواهیم داشت.»

او افزود: «فاکتور مجهول بزرگ، رویدادهای جهانی است. به نظر می رسد که اوضاع کمی آرام شده است، اما هر خبر جهانی، چیزی مثل افزایش تنش‌ها در غزه یا هر اتفاق مشابه دیگری ممکن است منجر به تلاطم در قیمت شود.»

وایر گفت که او فکر می‌کند که طلا همچنان به منطقه عمومی 2000 دلار کشیده می‌شود. او گفت: «من فکر می‌کنم که قیمت نمی‌خواهد خیلی از آنجا دور شود. هنوز نگرانی‌های تورمی وجود دارد که برای تقویت قیمت طلا کافی است. اما از دید صعودی، من فکر می کنم  ما دوباره 2150 تا 2200 دلار را  به خاطر اخبار و رویدادهای جهانی تست خواهیم کرد.»

او افزود: «اگر داده ها تغییر کند، می توانیم به بالای 2200 دلار برویم. اما در حال حاضر، من فکر می کنم که ما در محدوده 2000 تا 2200 دلار هستیم و واقع بینانه از 2000 تا 2120 دلار معامله می کنیم.»

این هفته، 12 تحلیلگر در نظرسنجی Kitco News Gold شرکت کردند و به نظر می رسد که احساسات وال استریت به طور قطعی روی چشم انداز کوتاه مدت این فلز گرانبها نزولی است. تنها دو کارشناس یا 17 درصد انتظار داشتند که در هفته آینده شاهد افزایش قیمت طلا باشند، در حالی که 8 تحلیلگر و به عبارتی 66 درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند. دو کارشناس یعنی 17 درصد، انتظار داشتند قیمت طلا در محدوده نوسانی یا خنثی معامله شود

در همین حال، ۱۲۳ رأی در نظرسنجی‌های آنلاین کیتکو ثبت شد که اکثریت شکننده‌ای نگرش صعودی خود را حفظ کردند. ۶۶ سرمایه‌گذار خرد که ۵۴ درصد را نمایندگی می‌کنند، به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته آینده بودند. ۲۷ نفر یا ۲۲ درصد دیگر پیش‌بینی کردند که ممکن است قیمت کاهش داشته باشد، در حالی که ۳۰ پاسخ‌دهنده یا ۲۴ درصد نسبت به چشم‌انداز کوتاه ‌مدت برای این فلز گرانبها بی‌طرف بودند.

قیمت طلا

 خاورمیانه تمرکز اصلی بازار طلا در هفته آینده خواهد بود، زیرا تنها داده مهمی که قرار است منتشر شود، PMI بخش خدمات از ISM در روز دوشنبه خواهد بود، هرچند بازارها نیز برای هضم بهتر اعداد NFP، آمار مدعیان بیکاری هفتگی در روز پنجشنبه را با دقت مشاهده خواهد کرد.

آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، فکر می‌کند که طلا باید از صعودهای اخیر خود عقب‌نشینی کند تا با واقعیت‌های اقتصادی مطابقت داشته باشد. دی گفت: «بیانیه اخیر جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و همچنین تعداد مشاغل اخیر نشان می دهد که فدرال رزرو ممکن است در ماه مارس، در نشست بعدی خود، نرخ بهره را کاهش ندهد. با توجه به خوش بینی ایجاد شده در قیمت طلا برای افزایش در کوتاه مدت، این صحبت‌ها نشان می دهد که طلا ممکن است اصلاح شود.»

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management گفت: «من در هفته آینده نسبت به طلا نزولی هستم. همانطور که اخیراً اغلب اتفاق افتاده است، من دلار را به عنوان محرک اصلی می بینم. در این مورد، موضع کمتر داویش فدرال رزرو، بازده اوراق خزانه و دلار را بالا می برد. برای جدا شدن طلا از دلار احتمالاً به یک رویداد خارجی نیاز داریم، مثلاً رخدادی سیاسی یا مربوط به جنگ یا مشکلات جدید در بخش بانکی.»

اورت میلمن، تحلیلگر ارشد بازار در Gainesville Coins گفت: «طلا و بسیاری از بازارها باید چشم انداز خود را با توجه به آنچه فدرال رزرو در بیانیه خود و آنچه پاول در کنفرانس مطبوعاتی خود بیان کرد، تنظیم کنند. من فکر می‌کنم کاملاً واضح است که FOMC مایل است مدت بیشتری برای کاهش نرخ‌ها صبر کند و بیشتر بازارها از این اخبار خوششان نمی‌آید، اما من فکر می‌کنم که این موضع بسیار منطقی است و اگر واقعاً  اقتصاد به همان خوبی که بیشتر داده‌ها به ما می‌گویند باشد باید آنها  (نرخ بهره) را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارند.»

از سوی دیگر، میلمن گفت که اعداد بالا منتشر شده در گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، ضعف در استخدام (از سمت کسب و کارها) را پنهان می کند.

او گفت: «اگر کمی عمیق‌تر در داده‌ها کاوش کنید، به نظر می‌رسد که تقریباً تمام دستاوردهای این آمار به خاطر اشتغال در بخش دولتی به جای بخش خصوصی بوده است. من فکر می‌کنم این موضوع مربوط به آمار بیکاری در سال گذشته بوده است، و فکر می‌کنم این یکی از دلایل اساسی است که بسیاری از مردم، خصوصا در در ایالات متحده، احساس می‌کنند که بازار کار واقعاً با این آمار مطابقت ندارد. اگر برای دولت کار نمی‌کنید، اخبار زیادی درباره اخراج‌های کارمندان وجود دارد در حالی که در بخش مشاغل دولتی مشاغل کمتری از دست رفته است.»

چیز دیگری که میلمن به عنوان یک سایه بر اقتصاد آمریکا می‌بیند، تهدید بروز مجدد بحران بانکداری منطقه‌ای است. او گفت: «ما بحران New York Community Bank Corp را داشتیم، الان نیز مانند بهار گذشته این نوع موارد را در تیتر اخبار می شنویم.» او گفت. «فکر می‌کنم این موضوع یک کف قیمت برای طلا قرار می‌دهد. یکی از واکنش‌های مستقیم به کل این حادثه در مارچ گذشته، زمانی که چندین بانک در مشکل بودند و توسط رقبا خریداری می‌شدند، این بود که قیمت طلا سریع رشد کرد و علاقه به طلا افزایش یافت. اگر این مسئله کنترل شود، فکر می‌کنم منطقی است که قیمت طلا به صورت محدود حرکت کند یا کمی کاهش یابد. اما کنترل این شرایط کار ساده ای نیست.»

او گفت: «اگر اقتصاد واقعاً به همان خوبی که بسیاری از داده‌ها نشان می‌دهند، پیش می‌رود، انتظار داریم قیمت طلا زیر 2000 دلار در هر اونس باشد.» و با این حال برای دو ماه بیشتر از این سطح نگه داشته شده است. بنابراین فکر می‌کنم این موضوع نشان می‌دهد که بازارها هنوز کمی محتاط هستند. آن‌ها هنوز منتظر تایید بیشتر در داده‌های اقتصادی هستند تا به وضعیت ریسک‌پذیر بازگردند

با شفافیت بیشتر  از گزارش مشاغل و FOMC در این هفته، میلمن گفت که درگیری های ژئوپلیتیکی محرک اصلی حرکت قیمت طلا در آینده خواهد بود.

او گفت: «بیش از هر چیز دیگری، حتی شرایط اقتصادی، من می‌توانم بگویم که درگیری‌های ژئوپلیتیکی ثابت‌ترین محرک طلا هستند. این چیزی است که در بسیاری از موارد بیشتر با آن همبستگی دارد. من فکر می کنم که ما در یک وضعیت انتظاری (مشاهده و اقدام) هستیم. اگر خبر خوبی از کاهش تنش‌ها در دیای سرخ  به گوش برسد و یا نوعی توافق بین اسرائیل و فلسطین صورت گیرد فکر می‌کنم خیلی سریع، طلا نزول خواهد کرد»

میلمن گفت که عکس آن نیز صادق است. او گفت: «اگر اخبار بدی وجود داشته باشد و وضعیت بدتر شود، قطعاً طلا را به بالای سطح 2050 دلار بازمی‌گرداند، به نظر می‌رسد این سقفی است که در حال حاضر به آن ضربه می‌زند.» مطمئناً یک محرک ژئوپلیتیکی روی قیمت طلا وجود دارد، هیچ شکی در این مورد در ذهن من وجود ندارد.

وی افزود: «طلا باید به عنوان وثیقه جنگی ادامه دهد، زیرا محرک بهتری در حال حاضر وجود ندارد. اما من فکر نمی‌کنم که در حال حاضر قیمت‌گذاری بر روی طلا اشتباه  باشد. در غیر این صورت طلا برای این مدت طولانی قیمت‌های بالا را حفظ نمی‌کرد. بنابراین من منتظرم تا شاهد تغییری در آن وضعیت باشم.»

دارین نیوسام، تحلیلگر ارشد بازار در Barchart.com گفت: «پایین».

او ادامه داد: «طلا از نقطه نظر تکنیکال دلایل کمی برای ادامه کار به ما می دهد.به نظر می رسد تقریباً هر روز صعودی با یک عقبگرد نزولی دنبال می شود و بالعکس. اگر نمودار را به نمودار هفتگی آوریل گسترش دهم، همچنان یک روند نزولی میان مدت می بینم که حداقل باید سطح 2.007.40 دلار را آزمایش کند. علاوه بر این، شاخص دلار آمریکا در یک روند صعودی میان مدت قرار دارد و در اوایل روز جمعه به بالاترین حد خود در 4 هفته اخیر رسید. »

مارک چندلر، مدیر عامل بنوکبرن گلوبال فارکس، گفت: «نرخ‌های بالاتر و قوی‌تر شدن دلار پس از گزارش اشتغال قوی‌تر از حد انتظار، باعث کاهش قیمت طلا شد. طلا از نزدیک به 2057.70 دلار در بازار به 2028 دلار در یک ساعت پس از داده های اشتغال سقوط کرد. من گمان می کنم پتانسیل بازگشت به 2000 دلار وجود دارد، به خصوص اگر قیمت  زیر 2030 دلار بسته شود.»

 جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو، انتظار دارد قیمت طلا در هفته آینده روندی خنثی داشته باشد. او گفت: «بدون تغییر. زیرا جنبه صعودی تنش های ژئوپلیتیک و ریسک گریزی، جنبه نزولی گزارش اشتغال قوی و  فدرال رزرو هاکیش  را خنثی می کند.»

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی