ارانته

بازیگران جدیدی وارد بازار طلا می‌شوند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

طلا

با افزایش نگرانی‌ها در مورد تورم، هج فاندها شروع به فعالیت در بازار طلا کرده‌اند. طی چند هفته گذشته، طلا با وجود بادهای مخالف از جمله دلار قوی و افزایش بازده اوراق خزانه‌داری، جایگاه خود را حفظ کرد. تنش های ژئوپلیتیکی از خرید طلا به عنوان جایگاهی امن برای پوشش ریسک حمایت کرده‌ است، اما به نظر می‌رسد اکنون بازیگر جدیدی در حال ورود به بازار است ،هج فاندهایی که نگران تورم چسبنده هستند.

بر اساس مقاله اخیر CNBC، «افزایش وزن فلزات گرانبها در پورتفوی سرمایه‌گذاری، به اتفاق نظر بین بزرگترین مدیران پول تبدیل شده است.»

تجزیه و تحلیل سیتی از مدیران صندوق های بزرگ(هج فاندها)نشان داد که 83 درصد در حال حاضر دارای فلزات گرانبها هستند. این در حالی است که طلا تنها کالایی است که تخصیص دهندگان صندوق‌های کالایی در یک ماه گذشته به پرتفوی خود اضافه کرده‌اند.

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

بر اساس داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالا، موقعیت‌های خرید خالص معاملات آتی طلا و آپشن‌های اختیار خرید به بالاترین سطح از سال 2020 تاکنون رسیده است.

در یادداشت اخیر، جیمز استیل، تحلیلگر ارشد فلزات گرانبها HSBC Securities گفت که افزایش‌ اخیر طلا و نقره به دلیل «کوکتل قدرتمند» تقاضا برای دارایی امن و خرید صندوق‌های مدیریت ریسک، «به‌دلیل رسیدن سهام به سقف تاریخی خود و تورم چسبنده» انجام شده است.

دیوید نوهاوزر، بنیانگذار Livermore Partners به CNBC گفت که تخصیص طلا را به 20 درصد پورتفو افزایش داده است که شامل طلا و سهام معدن طلا می‌شود.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

وی گفت: «با توجه به اینکه تورم بسیار بالاتر از روند و بسیار چسبنده به نظر می‌رسد، نیازی به یک دانشمند موشکی نیست که بفهمد طلا می‌‌تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. ما در آستانه یک تغییر ساختاری از نظر تورم هستیم و طلا فلزی برای ادامه حیات سرمایه‌گذارانی خواهد بود که نگران بی‌نظمی پولی و نگران کاهش ارزش پول خود هستند.»

دیوید آینهورن از Greenlight Capital نیز طلا را «بخش بسیار زیادی» از تخصیص صندوق خود برشمرده است. وی گفت: «در سیاست‌های کلی پولی و مالی این کشور [ایالات متحده] مشکل وجود دارد».

«من فکر می کنم کسری‌ها در نهایت یک مشکل واقعی هستند. و من فکر می کنم که خرید طلا راهی است برای محافظت از ریسک اتفاقی که ممکن است رخ بدهد.»

واضح است که فدرال رزرو در مبارزه با تورم پیروز نشده است. CPI با افزایش نرخ تورم سالانه به 3.5 درصد، باز هم در ماه مارس بیش از حد انتظار افزایش یافت.

هیچ یک از اعداد موجود در این گزارش به هدف افسانه ای 2 درصدی فدرال رزرو نزدیک نبود. مهم نیست که چگونه اعداد را تکه تکه کنید، هیچ چیز نشان نمی دهد که فدرال رزرو نزدیک به کاهش تورم قیمت است. البته این مساله مدت‌ها است برای بسیاری آشکار شده است اما اغلب زمان زیادی طول می‌کشد تا جریان اصلی به چیزهای بدیهی توجه کند.

هفته گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اذعان کرد که مبارزه با تورم خوب پیش نمی‌رود و اشاره کرد که نرخ بهره ممکن است برای مدت طولانی‌تری بالا بماند. پاول گفت:« ما اعلام کرده‌ایم که قبل از کاهش نرخ بهره به اطمینان بیشتری در مورد کاهش تورم نیاز داریم. با این حال، داده های اخیر به ما اطمینان بیشتری در مورد حرکت قیمت به سمت هدف ۲ درصدی نداده است.»

پاول در ادامه گفت: «مناسب است که اجازه دهیم سیاست محدودکننده زمان بیشتری به کار خود ادامه دهد.»

آستن گولزبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، حتی صریح‌تر بود و گفت: «پیشرفت در زمینه تورم متوقف شده است».

چرخش هاکیش این اعضای فدرال رزرو بازدهی اوراق 2 ساله خزانه‌داری را به 5 درصد رساند.

در ماه های گذشته، این نوع صحبت‌های هاکیش فدرال رزرو، قیمت طلا و نقره را کاهش می داد. نرخ‌های بهره بالاتر برای فلزات گرانبها به‌عنوان یک باد مخالف در نظر گرفته می‌شود، زیرا طلا و نقره دارایی‌هایی با بازده نقدی نیستند. اما در حال حاضر طلا همچنان جایگاه خود را حفظ می‌کند.

به گفته برخی تحلیلگران، حتی اگر فدرال رزرو  نرخ بهره را کاهش دهد، به پیروزی نرسیده است، بلکه تسلیم شده است. لحظه ای که بانک مرکزی به سمت سیاست پولی تسهیلی‌تر حرکت کند، یعنی تورم بیشتری ایجاد می‌کند.

به گفته این تحلیلگران کاهش نرخ بهره در نهایت رخ خواهد داد اما این کاهش به خاطر رسیدن فدرال رزرو به سطح مد نظر در زمینه تورم نیست بلکه به خاطر آن است که افزایش نرخ بهره باعث بدتر شدن اوضاع اقتصاد و ایجاد یک بحران اقتصادی و مالی می‌شود. سطح نرخ بهره فعلی ممکن است برای از بین بردن تورم کافی نباشد، اما برای ایجاد حباب در این اقتصاد پر از بدهی کافی است.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی