ارانته

اوپک در حال ایجاد یک اتحاد پایدار در اوپک پلاس برای مدیریت بازار نفت است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اوپک در حال ایجاد یک اتحاد پایدار در اوپک پلاس برای مدیریت بازار نفت است

به گفته منابع آگاه، انتظار تغییر در پیش‌بینی میزان نفت خام مورد نیاز اوپک برای ایجاد تصویر متوازن از عرضه و تقاضا در بازار نفت وجود دارد، پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس، برای ارزیابی تعادل بازار بیشتر مهم شده است و در تاریخ 14 مه منتشر خواهد شد.

اوپک برای اولین بار ارزیابی «تقاضا برای نفت خام اوپک پلاس» را در گزارش آوریل به همراه چشم انداز تقاضا برای نفت خام اوپک منتشر کرد. از ماه مه، دیگر تخمین «تقاضا برای نفت خام اوپک» را منتشر نخواهد کرد.

در آوریل، اوپک اعلام کرد که تقاضا برای نفت خام اوپک پلاس در سال 2024 حدود 43.2 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌شود که حدود 0.9 میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح تخمینی برای سال 2023 است.

انتظار می‌رود تقاضا برای نفت خام اوپک پلاس در سال 2025 به حدود 44.0 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که در مقایسه با رقم پیش‌بینی شده برای سال 2024، 800,000 بشکه در روز افزایش یابد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

تقاضا برای نفت خام اوپک در سال جاری به حدود 28.5 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که 1.2 میلیون بشکه در روز نسبت به سطح تخمینی سال 2023 افزایش خواهد داشت. انتظار می‌رود تقاضا برای نفت خام اوپک در سال 2025 به حدود 29.0 میلیون بشکه در روز برسد که 400000 بشکه در روز نسبت به میزان پیش‌بینی شده سطح مورد انتظار برای سال 2024 افزایش یافته است.

گروه اوپک پلاس که شامل اعضای اوپک و 10 تولیدکننده غیر‌اوپک به رهبری روسیه است، اکنون نیروی قدرتمندتری در بازار و عامل کلیدی در عرضه جهانی نسبت به اوپک قبل از ایجاد این اتحاد در پایان سال 2016 است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

بر اساس محاسبات رویترز، اوپک پلاس اکنون 41 درصد از عرضه جهانی نفت را در اختیار دارد. در پایان سال 2023 که آنگولا از اوپک خارج شد، 27 درصد سهم اوپک از بازار نفت جهانی بود.

اوپک در حال ایجاد یک اتحاد پایدار در اوپک پلاس برای مدیریت بازار نفت است

تاثیر اوپک پلاس بر بازار باعث شده است که تحلیلگران از اکنون شروع به حدس و گمان درباره نشست بعدی اوپک پلاس، در اول ژوئن کنند. این اتحادیه در حال حاضر عرضه حدود 2.2 میلیون بشکه در روز تا پایان نیمه اول سال جاری میلادی کاهش داده است و قرار است در اوایل ژوئن تصمیم بگیرد که چگونه کاهش تولید را در نیمه دوم سال ادامه خواهد داد.

گلدمن ساکس انتظار دارد که اوپک پلاس در نشست بعدی خود به توافق کاهش تولید پایبند باشد و در موضع قبلی خود تجدید نظر کند که این اتحادیه ممکن است تا حدی کاهش تولید را ادامه دهد.

تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند: «در حالی که تفسیر ما از ارتباطات اوپک پلاس این است که تصمیم نهایی گرفته نشده است، اما اکنون انتظار داریم که عرضه نفت خام عربستان در ژوئیه  9 میلیون بشکه در روز ثابت بماند. (پیش‌بینی قبلی 9.2 بشکه در روز بود.)

گلدمن ساکس منتظر انتشار داده‌هایی بود که نشان دهد، ذخایر جهانی نفت بالاتر از حد انتظار است و بازار آن‌قدر که اوپک می‌خواست رقابتی نیست.

به گفته تحلیلگران، با کاهش قیمت نفت برنت از اواسط آوریل به کف 80 دلار در هر بشکه، گروه اوپک پلاس می‌تواند تصمیم بگیرد که در زمینه عرضه اقدام نکند و از افزایش تولید در ماه ژوئیه خودداری کند.

تحلیلگران موسسه ING گفتند: «با این فرض که هیچ غافلگیری در سمت تقاضا وجود نداشته باشد، ضعف قیمت نفت این احتمال را افزایش می‌دهد که اعضای اوپک پلاس به طور کامل 2.2 میلیون بشکه در روز از کاهش داوطلبانه اضافی خود را در نیمه دوم سال تغییر دهند. این مساله ریسک رقابت بالا برای تقاضا نفت را در اواخر سال 2024 را به همراه دارد. »

آنها افزودند: «با این حال، انتخابات آمریکا در پایان سال می‌تواند بر انتخاب اعضای اوپک پلاس نیز تأثیر بگذارد».

نتیجه گیری: اوپک ممکن است سهم بازار خود را به دلیل عرضه‌کنندگان خارج از اوپک پلاس، به ویژه ایالات متحده، از دست داده باشند، اما ائتلاف گسترده‌تر در گروه اوپک پلاس، نفوذ این اتحادیه را بر عرضه بازار نفت و قیمت نفت تقویت می‌کند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی