ارانته

روابط آمریکا و چین محرک اصلی دلار در این هفته

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

بازارهای فارکس منتظر فصل بعدی بزرگ داستان سیاست‌های تسهیلی فدرال رزرو در سال 2024 هستند. در این هفته داده‌های PPI و CPI ایالات متحده برای آوریل منتشر می‌شوند. در صورتی که کاخ سفید فردا تعرفه بر صنایع صادرات سبز چین را افزایش دهد، موضوع داغ دیگری در روابط آمریکا و چین وجود خواهد داشت.

دلار آمریکا: آمریکا و چین محرک‌های اصلی حرکت دلار

در این هفته دو عامل کلیدی برای دلار خواهیم داشت. داده‌های ماه آوریل PPI در روز سه شنبه و داده CPI در روز چهارشنبه منتشر خواهند شد. پس از نشست داویش FOMC و داده NFP ضعیف آوریل که حرکت صعودی دلار را کنترل کرد، سوال این است که آیا داده‌های CPI و PPI می‌توانند به کاهش ارزش دلار کمک کنند یا خیر. ریسک بزرگ‌تر احتمالاً فردا رخ می‌دهد، جایی که هر انتشار ضعیف داده PPI می‌تواند به رقم پایین‌تر کاهش PCE هسته (داده تورم مورد علاقه فدرال رزرو) در 31 مه اشاره کند. اکثرتحلیلگران انتظار دارند که در روز چهارشنبه شاخص CPI هسته از عدد 0.3% ماهانه، بهتر گزارش شود. تحلیلگران موسسه ING معتقدند که این مقدار هم برای هدف تورم سالانه 2% فدرال رزرو به اندازه کافی خوب نیست.

همچنین برای بازارهای فارکس در این هفته روابط ایالات متحده و چین به اضافه ریسک (هرچند اندک) کاهش نرخ بهره در چین در روز چهارشنبه مهم هستند. در مورد اول، انتظار می‌رود فردا کاخ سفید افزایش تعرفه‌های بزرگی را بر واردات خودروهای الکتریکی چینی (EV)، پنل‌های خورشیدی و باتری‌های چینی اعلام کند. به نظر می‌رسد که تأثیر روی باتری‌ها شدیدتر از تأثیر بازار خودروهای برقی چینی در ایالات متحده باشد. نحوه واکنش چین به چنین تعرفه‌هایی ممکن است بر USDCNH تأثیر بگذارد به دلیل اینکه این ریسک در این هفته به اوج خود می‌رسد. علاوه بر این، یک شرایط تورمی و رشد اقتصادی ضعیف، گمانه‌زنی‌ها را در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره چین (نرخ تسهیلات وام میان مدت یک ساله) افزایش داده است. با این حال، لین سونگ، اقتصاددان موسسه ING، همچنان معتقد است که چین می‌خواهد از کاهش نرخ بهره به دلیل ترس از تضعیف رنمینبی اجتناب کند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

این هفته همچنین شاهد چندین سخنرانی اعضای فدرال رزرو، از جمله سخنرانی فردا جروم پاول، هستیم. تحلیلگران موسسه ING معتقدند که سخنرانی پاول در این هفته نسب به انتشار داده‌های روز سه‌شنبه و چهار شنبه کم اهمیت‌تر است.

تحلیلگران ING عقیده دارند، شاخص دلار امروز در میانه محدوده 105.00-105.50 به معاملات خود ادامه می‌دهد و انتشار داده‌های PPI در روز سه‌شنبه در صورت غافگیری نزولی می‌تواند باعث شکست شاخص دلار به سمت پایین شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: بازار شروع به زیر سوال بردن سه کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در سال جاری کرده است

در شرایط آرام، بازار به آرامی این سوال را مطرح می‌کند که آیا بانک مرکزی اروپا نیاز به کاهش سه بار نرخ بهره در سال جاری دارد یا خیر. در حال حاضر، قیمت‌گذاری بازار 68 نقطه پایه کاهش نرخ بهره را نشان می‌دهد، در حالی که اکثریت برای سال 2024 بیش از 75 نقطه پایه کاهش را قیمت گذاری کرده بودند. تحلیلگران ING همچنان سه کاهش نرخ بهره را در سال جاری انتظار دارند، اما ریسک دو کاهش نرخ بهره نیز وجود دارد. تقویم داده‌های ناحیه یورو احتمالاً در این هفته نقش مهمی در قیمت‌گذاری نرخ بهره نخواهد داشت، اگرچه بازار علاقه‌مند است که ببیند آیا انتشار تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو در سه ماهه اول برای سال جاری از سطح دلگرم کننده 0.3 درصدی آن در سه ماهه تجدید نظر می‌شود یا خیر. این داده روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

به گفته تحلیلگران ING، نوسانات پایین‌تر حمایت اندکی از EURUSD می‌کند، اما این انتشار داده‌های PPI و CPI ایالات متحده در این هفته است که تعیین می‌کند آیا EURUSD می‌تواند 1.0800 را بشکند و به بالای آن برود یا خیر.

پوند: آغاز یا توقف فشار فروش

پوند همچنان شاهد آغاز و سپس توقف در فشار فروش است. انتشار بالاتر از انتظار داده‌های تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول سال 2024 توانست پوند را حمایت کند. بعید است انتشار بهتر از انتظارات این داده، تأثیر زیادی بر اقدامات بانک مرکزی انگلیس داشته باشد و فقط شاید باعث صبر بیشتر در سیاست‌گذاری پولی از طرف مقامات بانک مرکزی انگلیس شود. همچنان تحلیلگران ING سوگیری نزولی خود را برای پوند در سه ماهه آینده حفظ می‌کنند.

نکته قابل توجه در تقویم بریتانیا در این هفته، داده‌های اشتغال مارس است که فردا منتشر می‌شود. با این حال، بانک مرکزی انگلستان این داده را کم اهمیت جلوه داده است و به نظر می‌رسد زمان بندی چرخه سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی انگلستان در سال 2024 کاملاً به انتشار CPI خدمات آوریل انگلستان در 22 مه بستگی دارد. علاوه بر این، فردا، بازار می‌خواهد ببیند که آیا پیل، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلیس، نظر تازه‌ای در مورد زمان‌بندی چرخه تسهیلی دارد یا خیر. تحلیلگران ING اکنون انتظار دارند که EURGBP در منطقه 0.8550/75 به خوبی حفظ شود.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی