بررسی 4 جنبه مختلف گزارش امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا از زبان ING

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بررسی 4 جنبه مختلف گزارش امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا از زبان ING

مقدمه

با افزایش هزینه‌های استقراض، فشار بیشتری بر فعالیت‌های اقتصادی و توانایی قیمت‌گذاری شرکت‌ها اعمال شده است. در نتیجه، شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه اکتبر آمریکا به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بود انتظار می‌رود کاهش رشد اجاره‌بهای مسکن، عامل اصلی کاهش تورم در شش ماه آینده باشد. دورنمای دستیابی به نرخ هدف تورم 2 درصدی تا تابستان سال آینده احتمالاً بحث‌ها در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تشدید خواهد کرد.

فشارهای تورمی در حال کاهش است

هر دو شاخص کل و هسته قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه اکتبر، پایین‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بود. برخلاف پیش‌بینی 0.1 و 3.3 درصدی برای نرخ‌‌های ماهانه و سالانه شاخص کل قیمت مصرف‌کننده، نرخ ماهانه این شاخص 0.1 درصد و نرخ سالانه این شاخص 3.2 درصد منتشر شد‌. از سوی دیگر، تورم هسته، که مواد غذایی و انرژی را از محاسبات حذف می‌کند، در بعد ماهانه 0.2 درصد و در بعد سالانه 4 درصد افزایش یافت که کمتر از 0.3 و 4.1 درصد پیش‌بینی‌شده بود.

بزرگترین جزء سبد مصرف‌کننده، اجاره‌بها مسکن تعدیل شد و از 0.6 درصد در ماه قبل به 0.4 درصد کاهش یافت. در این میان،. قیمت انرژی 2.5 درصد کاهش یافت که عمدتاً ناشی از افت ماهانه 5 درصدی قیمت بنزین بود. علاوه بر این، هر دو قیمت خودروهای کارکرده و جدید به ترتیب افت 0.1 و 0.8 درصدی را تجربه کردند. کرایه خطوط هوایی 0.9 درصد کاهش یافت، و قیمت هتل‌ها 2.9 درصد سقوط کرد.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

بررسی 4 جنبه مختلف گزارش امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا از زبان ING

قبل از انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا، به دلیل تغییرات روش شناختی و تجدیدنظرهای تاریخی، عدم اطمینان در مورد هزینه‌های مراقبت پزشکی وجود داشت. با این حال، به نظر می‌رسد که این موضوع به آن اندازه که گیج‌کننده تلقی می‌شد، قابل توجه نبود. اگرچه تورم مراقبت‌های پزشکی 0.3 درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت، اما 0.8 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

پیشرفت در کاهش تورم ابرهسته باید فدرال رزرو را خوشحال کند

تورم ابرهسته که هزینه‌های انرژی و مسکن را شامل نمی‌شود، و معیاری بوده که به دلیل اتکا به دستمزدها و فشردگی بازار کار توسط فدرال رزرو به دقت زیر نظر است، با نرخ ماهانه نسبتا ملایم 0.2 درصد افزایش یافت که منجر به کاهش نرخ سالانه این معیار به 3.75 درصد شد.

بررسی 4 جنبه مختلف گزارش امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا از زبان ING

پیشرفت در کاهش تورم ابرهسته باید فدرال رزرو را خوشحال نموده، و باور بازار مبنی بر اینکه نرخ بهره در آمریکا به اوج خود رسیده است را تأیید کند. قیمت‌گذاری بازار در انقباض بیشتر پولی توسط فدرال رزرو بسیار کاهش یافته و در حال حاضر، بازار انتظار دارد که بانک مرکزی آمریکا در سال آینده نرخ بهره خود را به میزان 0.9 درصد کاهش دهد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

مسکن و وسایل نقلیه باعث کاهش بیشتر تورم شود

بر اساس روند مشاهده‌شده، کاهش بیشتر تورم اجاره‌بها مسکن دور از ذهن نیست. اگر این رابطه بین اجاره‌بهای مشاهده‌شده و مؤلفه‌ مسکن شاخص قیمت مصرف‌کننده ادامه یابد، می‌تواند تقریباً 1.3 و 1.7 درصد از تورم کل و هسته سالانه کسر شود. عواملی مانند افزایش هزینه‌های استقراض برای کارت‌های اعتباری و وام‌های خودرو، همراه با تعداد کم درخواست‌های وام مسکن در میان کاهش درآمد خانوار، احتمالاً همچنان مانع رشد هزینه‌کرد مصرف‌کننده خواهد شد.

بررسی 4 جنبه مختلف گزارش امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا از زبان ING

اقلام مهمی مانند وسایل نقلیه احتمالاً با فشار قیمت‌گذاری نزولی پایدار مواجه خواهند شد و رشد اقتصادی کندتر باید قدرت قیمت‌گذاری شرکت‌ها را محدود کند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، احتمال ادامه انقباضات قابل توجه پولی را تایید کرده، که می‌تواند فشارهای تورمی در اقتصادی که علائمی از سرد شدن را نشان می‌‌دهد، بیشتر کاهش دهد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تورم کل از آوریل به بعد بین 2 تا 2.5 درصد باشد و تورم هسته در سه‌ماهه دوم سال 2024 به 2 درصد برسد.

زمینه برای کاهش قابل توجه سیاست فدرال رزرو در سال 2024

انتظار می‌رود نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی در این دوره افزایش یابد، و این موضوع می‌تواند فضایی برای مانور در کاهش نرخ بهره به فدرال رزرو بدهد. شاید این تعدیل‌ها صرفاً محرک خاصی تلقی نشود، اما به دنبال انتقال پولی به سمت موضع متعادل‌تر است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال 2024، نرخ بهره فدرال رزرو در 4 درصد سال را به پایان خواهد رساند، که هم از پیش‌بینی‌های اجماع و هم از برآوردهای بازار 4.5 درصدی انحراف زیادی دارد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟