ارانته

فروشندگان دلار ممکن است عجله کرده باشند!!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

روز گذشته دلار پس از انتشار ضعیف‌تر از انتظارات شاخص CPI آمریکا، افت کرد. موسسه ING همچنان عقیده دارد چرخشی در داده‌های فعالیتی – بیشتر از داستان تورم کاهنده – نیاز است تا دلار بیشتر کاهش یابد. امروز شاخص خرده فروشی آمریکا مشخص خواهد کرد که دلار می‌تواند بهبود یابد یا خیر.

دلار آمریکا: افت دلار بیش از حد بوده است

روز گذشته با توجه به این که احتمال ضعیف‌تر اعلام شدن شاخص CPI وجود داشت، در مورد ریسک اصلاح دلار صحبت کردیم. با این حال این حرکت بسیار افراطی بود. اگر کاهش موقعیت‌های خرید نقشی در بدتر شدن اندازه اصلاح دلار نداشته باشد، عمق افت در بازده اوراق خزانه داری آمریکا بدین معنی است که تغییر در بازار فارکس به دلیل قیمت گذاری مجدد در سیاست‌های پولی بوده است.

منحنی بازار آتی نرخ بهره فد پس از انتشار گزارش تورمی ماه اکتبر، هر گونه شرط بندی برای سیاست‌های انقباضی را کاهش داد و در حال حاضر شروع چرخه سیاست‌های انبساطی را در ماه ژوئن و 50 نقطه پایه کاهش نرخ بهره را تا ماه ژوئیه قیمت گذاری کرده است. در چشم انداز کلان اقتصادی دلیلی برای مخالفت با این قیمت گذاری وجود ندارد. اقتصاددان موسسه ING عقیده دارد تورم کاهنده همچنان باید ادامه داشته باشد و در حال حاضر 150 نقطه پایه کاهش نرخ بهره را در سال 2024 پیش‌بینی می‌کند که همچنان داویش‌تر از 97 نقطه پایه قیمت گذاری توسط بازار است. با این حال این موسسه همچنان در مورد روند نزولی تهاجمی دلار محتاط است.

اول از همه بازارها پس از انتشار ضعیف داده‌های تورمی بیش از حد واکنش نشان دادند، هر چند روایت تورم کاهنده به خوبی در جریان است که چیزی است که به سختی فدرال رزرو را شگفت زده خواهد کرد. ارزیابی ماهانه تورم هسته 0.227% منتشر شد که از 0.3% پیش‌بینی شده چندان فاصله نداشت. تاب آوری رشد چیزی است که قدرت دلار را حفظ کرده است و در حالی که ما انتظار داریم آمریکا در سال 2024 به سمت رکود حرکت کند، هنوز شواهدی در این زمینه وجود ندارد. به بیان دیگر، اعداد قوی فعالیت‌های اقتصادی همچنان یک احتمال بسیار واضح در کوتاه مدت است و می‌تواند باعث وارونگی در روند کاهشی ایالات متحده شود.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

دوما، نرخ‌ها تغییر چشم گیری داشتند اما نه به اندازه کافی که افت شدید دلار را توجیه کند. طبق مدل ارزشگذاری کوتاه مدت موسسه ING، دلار (پس از انتشار CPI ایالات متحده) در برابر همه ارزهای G10 به جز ین ژاپن، دلار کانادا و کرون نروژ به سمت ارزشگذاری پایین‌تر از ارزش واقعی حرکت کرده است. این مسئله با توجه به این که دلار در کوتاه مدت برای چندین ماه است بیش از ارزش واقعی معامله می‌شود، قابل توجه است.

امروز، شاخص خرده فروشی برای ماه اکتبر زیرنظر خواهد بود. خرده فروشی برای ماه سپتامبر قوی اعلام شد. پیش‌بینی‌ها در ارزیابی ماهانه افت 0.3 درصدی در داده اصلی اما افزایش 0.2 درصدی در داده هسته است. دلار باید به انتشار این داده حساسیت زیادی نشان دهد. انتشار ضعیف ممکن است به این گمانه‌زنی دامن بزند که رشد ملایم‌تری در راه است و می‌تواند به روایت تورم کاهنده بیافزاید و شرط‌بندی داویش برای فدرال رزرو را افزایش دهد. با این حال داده‌های فعالیتی آمریکا این تمایل را داشتند که به سمت بالای غافلگیری داشته باشند. به عقیده موسسه ING روند نزولی دلار بیش از حد بوده است و این موسسه انتظار دارد تاب آوری بیشتری در دلار مشاهده شود قبل از این که افت واضحی بتواند ظهور کند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

داده‌های PPI نیز برای تایید بر این مسئله که روند تورم کاهنده در ماه اکتبر شتاب گرفته است یا خیر زیرنظر خواهد بود. در زمینه ریسک‌های ژئوپلیتیکی اخبار از دیدار بایدن و شی جی پینگ را زیرنظر داشته باشید.

یورو: حرکت به سمت داده‌های بهتر

دشوار است که رشد جفت ارز EURUSD را به خود یورو نسبت دهیم. در ویرانی یک اصلاح بزرگ دلار، بازارها به سمت ارزهای های بتا حرکت کردند و در اروپا ارزهای اسکاندیناوی (مثل کرون سوئد و کرون نروژ) طبیعتاً به یورو ترجیح داده شدند. با این حال پیش از انتشار داده CPI آمریکا، جفت ارز EURUSD به دلیل انتشار بهتر داده ZEW آلمان کمی حمایت شده بود. این داده از 1- به 10 افزایش یافت (که اولین انتشار مثبت از ماه آوریل بود). این شاخص برای ناحیه یورو نیز به بالاترین سطح از ماه فوریه رسید. این مسئله ممکن است تاکیدی بر این مسئله باشد که از اوج بدبینی در ناحیه یورو عبور کرده‌ایم.

امروز داده‌های صنعتی ناحیه یورو برای ماه سپتامبر چندان اهمیتی ندارند اما توجه بیشتری به پیش‌بینی‌های اقتصادی کمیسیون اتحادیه اروپا معطوف خواهد شد. پس از دو روز متوالی سخنرانی کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، امروز هیچ سخنرانی برنامه ریزی شده برای بانک مرکزی اروپا وجود ندارد.

به عقیده موسسه ING پولبک قیمتی به سمت محدوده 1.0800 در جفت ارز EURUSD امکان پذیر است. بر عکس شکست بالاتر از محدوده 1.0900 (به دلیل داده‌های ضعیف آمریکا) می‌تواند محدوده 1.100 را به عنوان محدوده کلیدی مقاومتی بعدی مشخص کند.

پوند: تورم خدماتی ضعیف‌تر احتمال غافلگیری در جلسه ماه دسامبر را از بین می‌برد

احتمالات برای غافلگیری بانک مرکزی انگلیس و افزایش نرخ بهره پایین بودند اما امروز صبح داده‌های تورمی انگلیس منتشر شدند که بیشتر به این سناریو داویش کمک کردند. تورم اصلی از 6.7% به 4.6% و تورم هسته از 6.1% به 5.7% کاهش یافتند که هر دو افت سریع‌تری نسبت به انتظارات داشتند.

می‌دانیم که بانک مرکزی انگلیس در درجه اول تورم خدماتی را زیرنظر دارد که این داده نسبت به پیش‌بینی بانک مرکزی انگلیس (6.9%) کمتر منتشر شد و 6.6% اعلام شد. پیش از جلسه بانک مرکزی انگلیس دیگر داده CPI منتشر نخواهد شد، بنابراین با توجه به این که بازارها دیدگاه خود را مبنی بر توقف افزایش نرخ بهره حفظ کردند، ممکن است این گمانه زنی وجود داشته باشد که موضع بانک مرکزی برای جهت سیاست‌های آینده تغییر کرده است.

در حال حاضر بازارها اولین کاهش نرخ بهره را در ماه ژوئن (23 نقطه پایه) قیمت گذاری می‌کنند. ترکیب بهبود ضعیف در داده‌های ناحیه یورو و داده‌های تورمی ضعیف در انگلیس باید در محدوده 0.8700 حمایتی را برای جفت ارز EURGBP ارائه دهد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی