ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

استاندارد چارترد: رشد قیمت نفت از 90 دلار در هر بشکه فراتر خواهد رفت

زمان مطالعه: 4 دقیقه

استاندارد چارترد

بخش انرژی سه ماهه دوم را به عنوان دومین عملکرد بد خود را در میان بخش‌های دیگر بازار سهام ایالات متحده به پایان رساند و بازده منفی 4.5 درصدی در مقایسه با رشد 4.6 درصدی S&P 500 داشت، چرا که نگرانی‌ها برای تقاضا نفت در بیشتر این دوره بر بازار حاکم بود. بخش انرژی اکنون با 8.6% بازده در مقایسه با افزایش 15.5 درصدی شاخص S&P 500، به رتبه چهارم در رتبه بندی بازده سالانه تا به امروز بخش‌های مختلف سقوط کرده است.

اکنون وال استریت به طور فزاینده‌ای اطمینان دارد که این رالی برای مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت. به گفته تحلیلگران کامودیتی در استاندارد چارترد (Standard Chartered)، افزایش قیمت برنت پس از عبور از 90 دلار در هر بشکه به دلیل عوامل بنیادی پایدار خواهد بود. استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که بازارهای جهانی نفت در سه ماهه سوم کسری را ثبت خواهند کرد که به سه ماهه چهارم نیز سرایت خواهد کرد و فشار نزولی بیشتری بر ذخایر وارد می‌کند. در کوتاه مدت، مدل انحصاری SCORPIO یادگیری ماشینی استاندارد چارترد، افزایش وزنی معادل 1.70 دلار به ازای هر بشکه تا قرارداد 8 ژوئیه 88.30 دلار در هر بشکه را پیش‌بینی می‌کند. شاخص‌ها و سطوح قیمت نفت مهم ترین کاتالیزورهای صعودی هستند.

استاندارد چارترد خاطرنشان می‌کند که سنتیمنت بازار نفت در ماه آوریل به شدت نزولی شد و صندوق‌های سفته باز به سرعت به سمت فروش حرکت کردند. بر اساس گزارش داده‌های هفتگی اداره اطلاعات انرژی (EIA) این تغییر سنتیمنت منفی عمدتاً ناشی از تقاضای ضعیف سوخت حمل و نقل ایالات متحده است. رسانه‌ها به این روایت کمک نکردند و برخی از کاهش تقاضا در چند دهه گذشته و پیش‌بینی فروپاشی قریب‌الوقوع اقتصاد ایالات متحده صحبت کردند. در عین حال، EIA برآورد کرد که تقاضای بنزین در ایالات متحده در ماه آوریل سالانه 4.4% کاهش یافته است، که باعث چرخش سریع صندوق‌های سفته باز به سمت فروش در بازار شد. با این حال، استاندارد چارترد اشاره کرد که به نظر می‌رسد یک سوگیری سیستماتیک به سمت پایین در برآورد تقاضای سوخت ایالات متحده وجود دارد، در حالی که تقاضای واقعی بنزین بیش از برآوردها در 22 ماه از 24 ماه گذشته بوده و تقاضا (عمدتاً برای گازوئیل) در همه موارد در 24 ماه گذشته به سمت بالا تجدید نظر شده است. استاندارد چارترد پیش‌بینی کرد که برآوردهای EIA برای تقاضای بنزین در ماه آوریل بسیار کم بوده و تقاضای واقعی احتمالاً افزایشی شگفت‌انگیز خواهد داشت.

استاندارد چارترد اخیراً تأیید کرد که تقاضای بنزین در آوریل به جای دو دهه، به پایین‌ترین حد دو ماه اخیر رسیده است. در 28 ژوئن، EIA گزارش ماهانه عرضه نفت (PSM) خود را منتشر کرد که شامل بازنگری‌های بزرگ به سمت بالا برای بنزین، گازوئیل و سوخت جت بود. تغییرات تقاضای سالانه به %1.5- از %4.1- برای بنزین، به %2- از %9.2- برای گازوئیل و به %5.4+ از %1.0- برای سوخت جت تجدید نظر شد. این موسسه خاطرنشان می‌کند که مجموع تجدید نظرها به سمت بالا در تقاضا سوخت حمل و نقل به 602 هزار بشکه در روز (kb/d) رسیده است که به ترتیب از تجدید نظرهای 547 kb/d و 487 kb/d در آمارهای اولیه سپتامبر و نوامبر 2023 بیشتر است.

در سمت عرضه، PSM تولید نفت خام آمریکا در آوریل را از 13.1 میلیون بشکه در روز که در داده‌های هفتگی نشان داده شده بود به 13.248 میلیون بشکه در روز بازبینی کرد که برای افزایش 72 هزار بشکه‌ای در روز در ارزیابی ماهانه مناسب است. این بدان معناست که تولید ماه آوریل 47 هزار بشکه در روز کمتر از بالاترین رکورد تاریخ نوامبر 2023 بوده است. به طور کلی، استاندارد چارترد اشاره می‌کند که تولید نفت خام ایالات متحده تنها 248 هزار بشکه در روز در طول 53 ماه گذشته افزایش یافته است.

ایکس چیف

جالب توجه است که بازارهای گاز طبیعی در جهت مخالف نفت حرکت می‌کنند و با رالی بزرگی که اخیراً در فوریه آغاز شد، مسیر خود را معکوس کردند. قیمت‌های آتی گاز طبیعی اروپا به 32.77 یورو در هر مگاوات ساعت کاهش یافته است که به پایین‌ترین حد خود در 6 هفته گذشته نزدیک شده است در حالی که قیمت گاز هنری هاب (Henry Hub) از بالاترین قیمت 5 ماهه 3.13 دلار / یک میلیون واحد حرارتی بریتانیا (MMBtu) در ژوئن به 2.43 دلار / MMBtu در حال حاضر کاهش یافته است. پس از شروع آهسته فصل تزریق گاز در اروپا، نرخ افزایش ذخایر در نهایت به میانگین‌های تاریخی نزدیک شده است. استاندارد چارترد اشاره می‌کند که تغییرات وزنی در ماه ژوئن بیش از 1 میلیارد متر مکعب کمتر از میانگین پنج ساله بوده است. با این حال، این شکاف اکنون به 0.2 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا (GIE)، ذخایر اتحادیه اروپا در 30 ژوئن به 89.94 میلیارد مترمکعب رسید که برای افزایش 0.43 میلیارد مترمکعبی سالانه و 12.53 میلیارد مترمکعب کمتر از میانگین پنج ساله خوب است.

در همین حال، طوفان بریل (Hurricane Beryl) در حال حاضر در جنوب شرقی کارائیب خرابی به بار می‌آورد. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که بریل تهدید مستقیمی برای زیرساخت‌های کلیدی خلیج‌ ایالات متحده باشد، چرا که اکثر مدل‌ها یک فرود اولیه در شبه جزیره یوکاتان و سپس فرود دوم در شمال مکزیک را پیش‌بینی می‌کنند. گفته می‌شود، بریل اولین طوفان ثبت شده رده 5 اقیانوس اطلس است، که منجر به پیش بینی یک فصل طوفان بسیار فعال شده است. استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که این مسئله احتمالاً بازار را حداقل برای دو ماه آینده نگران می‌کند.

منبع: Oilprice

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی