ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

اکونومیست: طلا همچنان رشد خود را ادامه خواهد داد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اکونومیست: طلا همچنان رشد خود را ادامه خواهد داد

طلا تا کنون سال درخشانی را پشت سر گذاشته است. پس از معامله در حدود 2000 دلار آمریکا در هر اونس تروی از آوریل 2023 تا فوریه 2024، قیمت طلا افزایش یافت و به رکورد بیش از 2420 دلار آمریکا در هر اونس تروی در اواسط ماه مه رسید، سپس در اوایل ژوئن به حدود 2350 دلار در هر اونس تروی رسید. قیمت‌ها نزدیک به آن سطح باقی می‌مانند، اگرچه عدم قطعیت‌های کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی – از جمله حمله اسرائیل به غزه، جنگ در سایه ایران با اسرائیل و افزایش تنش‌های آمریکا و چین – جذابیت طلا را به عنوان یک دارایی امن حفظ می‌کنند. خریدهای بانک مرکزی و انتظارات برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو نیز از افزایش این فلز زرد حمایت کرده است.

اگرچه قیمت طلا از بالاترین رکورد قیمتی خود کاهش یافته است، اما نسبت به ابتدای سال 10 درصد بالاتر است و اکنون با قیمت حدود 2330 دلار آمریکا در هر اونس تروی معامله می‌شود. قیمت طلا در سال جاری با وجود افزایش نرخ بهره و دلار قوی‌تر – عواملی که معمولاً از طلا حمایت نمی‌کنند – بالاتر معامله شده است. خریدهای بانک مرکزی توسط کشورهای نوظهور، به ویژه چین، نیز باعث افزایش قیمت طلا شده است. بانک‌های مرکزی حدود یک چهارم تقاضا برای طلا را تشکیل می‌دهند و انتظار می‌رود میزان خرید طلا در سال جاری به رکورد 1100 تن برسد.

بانک‌های مرکزی در اقتصادهای نوظهور احتمالاً به خرید خود ادامه خواهند داد چرا که این بانک‌ها دارایی‌های ارز خارجی خود را به دور از دلار متنوع سازی می‌کنند. برای اقتصادهای نوظهور، به ویژه آنهایی که با غرب متحد نیستند مانند چین و ترکیه، تحریم‌ها علیه دارایی‌های دلاری روسیه یک نگرانی بزرگ است. این کشورها در نتیجه تحریم‌ها متنوع سازی ذخایر خود را تسریع کرده‌اند.

بانک مرکزی چین در خرید طلا تهاجمی عمل کرده است. بانک خلق چین به مدت 18 ماه متوالی طلا خریداری کرد، قبل از اینکه در ماه مه خرید خود را پس از افزایش قیمت طلا به بالاترین حد خود متوقف کند. تقاضای خرده فروشی و سرمایه گذاری در چین، بزرگترین مصرف کننده طلا در جهان، نیز تاب آور بوده است. تقاضا قوی بوده است، چرا که بحران بخش املاک گزینه‌های سرمایه گذاری را برای خریداران خرده فروشی محدود کرده است. ما انتظار داریم چین تقاضای جهانی برای جواهرات را به میزان 1.5 درصد در سال جاری افزایش دهد، حتی اگر قیمت‌های بی سابقه طلا باعث تعدیل خرید در مناطق دیگر شود.
کاهش تورم در ایالات متحده باعث افزایش رالی طلا خواهد شد. شاخص قیمت مصرف کننده اصلی ایالات متحده در ماه مه در مقایسه با ماه یکسان بود و این انتظارات را تقویت کرد که فدرال رزرو دو بار در سال جاری، در سپتامبر و دسامبر، نرخ بهره را کاهش می‌دهد. بانک مرکزی اروپا (ECB) در سال جاری نرخ بهره را کاهش داده است.

ایکس چیف

اکونومیست: طلا همچنان رشد خود را ادامه خواهد داد

قیمت‌ها در سال‌های 2024-2025 به تقویت خود ادامه خواهند داد، چرا که فدرال رزرو شروع به کاهش نرخ بهره خود خواهد کرد و بانک مرکزی اروپا نیز نرخ‌ بهره را بیشتر کاهش خواهد داد. ما انتظار داریم که قیمت طلا در سال 2024 با افزایش 19 درصدی نسبت به سال 2023، با میانگین قیمت 2312 دلار آمریکا در هر اونس تروی، همچنان بالا بماند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در سال آینده به کاهش نرخ‌های بهره ادامه خواهند داد و بنابراین انتظار داریم قیمت طلا در سال 2025 به میانگین 2498 دلار آمریکا در هر اونس تروی افزایش یابد.

به‌علاوه، نرخ‌های بهره پایین‌تر و تقاضا برای دارایی‌های امن، علاقه به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) را احیا می‌کند. ما انتظار داریم سرمایه گذاری خالص در ETF طلا در سال جاری مثبت شود. با فرض ادامه روند سیاست‌های پولی تسهیلی در سال 2025، انتظار داریم ورودی خالص ETF طلا در آن سال به 200 تن برسد.

منبع: eiu

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی