ارانته

آیا درک درستی از مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو داریم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا درک درستی از مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو داریم؟

پیش‌بینی فدرال رزرو از مسیر کاهش نرخ بهره

فدرال رزرو رسماً اذعان کرده است که چرخه افزایش شدید نرخ بهره در 18 ماه گذشته، تا حد زیادی از تورم غیرمنتظره ناشی از همه‌گیری کووید را سرکوب کرده است. علی‌رغم پیش‌بینی‌های رکود اقتصادی از وال استریت، بازار کار با تاب‌آوری خود از این پیش‌بینی‌ها سرپیچی کرده است و تولید ناخالص داخلی به رشد خود ادامه می‌دهد.

حتی اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، فضای ریسک مثبت را در میان گاوهای وال استریت کاهش نداده است. پس از دو گزارش تورم مثبت شگفت‌انگیز، برخی تحلیل‌گران معتقدند که تورم کاهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد که از آن به عنوان کم کردن بی‌عیب تورم یاد می‌شود. پاول، با اتخاذ لحنی انبساطی، پیشرفت قابل توجه در مهار تورم را عنوان کرد و اصرار داشت که فدرال رزرو یا در اوج یا نزدیک به اوج انقباض پولی در چرخه فعلی اقتصادی است؛ اصراری که وال استریت را خوشحال کرد.

آخرین پیش‌بینی سه‌ماهه اقتصادی معروف به نمودار دات‌پلات (DotPlot) فدرال رزرو، که سه کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره را در سال آینده به تصویر می‌کشد، اکنون بحث‌هایی را بر سر زمان و میزان کاهش در میان تحلیل‌گران ارشد وال استریت برانگیخته است. این پاسخ در سنجش طول عمر صعود اخیر بازار سهام و سلامت اقتصادی مورد انتظار در سال 2024 اهمیت زیادی دارد.

آیا درک درستی از مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو داریم؟

تنها در صورتی فدرال رزرو مجبور به کاهش سریع نرخ بهره در سال آینده می‌شود، که اقتصاد در حال سرد شدن تبدیل به یک اقتصاد نزدیک به رکود باشد و مقامات بانک مرکزی را وادار به تحریک رشد کند. در مقابل، اگر فدرال رزرو بتواند به تدریج نرخ بهره را در طول سال 2024 کاهش دهد، شاید به فرود نرم مطلوب دست یابد؛ احتمالی که در آن بدون کاهش قابل توجه اشتغال، تورم به نرخ هدف 2 درصدی برمی‌گردد.

نرخ بهره کاهش خواهد یافت، اما چه زمانی؟

درک مسیر کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به درک هدف نهایی اقتصاد فعلی یعنی نرخ بهره خنثی بستگی دارد. بر اساس نظرسنجی شاخص‌های اقتصادی بلو چیپ دسامبر Wolters Kluwer، که نکاتی را از اقتصاددانان موسسات مالی بزرگ، شرکت‌های تحقیقاتی و شرکت‌های Fortune 500 جمع‌آوری می‌کند، پاسخ‌دهندگان نرخ بهره خنثی را تنها 2.6 درصد تخمین می‌زنند. این نرخ کمتر از نیمی از نرخ بهره فعلی 5.3 درصدی است.

بهتر است بدانید نرخ بهره خنثی نشان‌دهنده نرخ بهره‌ای است که نه اقتصاد را منقبض می‌کند و نه منبسط. با این فرض که ایالات متحده به اشتغال کامل و تورم پایدار دست یافته، نرخ بهره خنثی نه مانع رشد می‌شود و نه به طور مصنوعی به آن دامن می‌‌زند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

همانطور که گفته شد، زمان و میزان کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، مشروط به تحولات اقتصادی آتی است. سؤالات همچنان ادامه دارد: آیا افزایش غیرقابل پیش‌بینی بیکاری رخ خواهد داد؟ آیا مصرف‌کنندگان ایالات متحده رویکرد سنجیده‌تری را در هزینه‌کرد خود اتخاذ می‌کنند؟

آیا درک درستی از مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو داریم؟

به گفته 17 درصد از پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی، پیش‌بینی می‌شود که اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سه‌ماهه اول سال 2024 اتفاق بیفتد و 40 درصد دیگر بر این باورند این اتفاق در سه‌ماهه دوم رخ خواهد داد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

پیش‌بینی‌ وال استریت

بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و مدیران دارایی، نظرات مختلفی در مورد میزان و سرعت چرخه تسهیل پولی بانک مرکزی آمریکا دارند.

گلدمن ساکس: دیوید مریکل، اقتصاددان ارشد آمریکایی در گلدمن ساکس، به دنبال گزارش‌های مثبت تورم و اظهارات مقامات فدرال رزرو، پیش‌بینی خود را برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده در سال آینده تغییر داد. وی اکنون پیش‌بینی می‌کند که فدرال رزرو بهره خود را زودتر و با سرعت بیشتری کاهش دهد. مریکل سه کاهش متوالی 0.25 درصدی نرخ بهره را در ماه‌های مارس، مه و ژوئن پیش‌بینی می‌کند، اما عدم قطعیت در مورد سرعت را تایید و وابستگی آن به نحوه واکنش شرایط مالی را عنوان می‌کند.

UBS: مارچلی، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری آمریکا در UBS، دیدگاه کمتر خوش‌بینانه‌ای دارد و معتقد بوده که قیمت‌گذاری بازار نسبت به چرخه کاهش نرخ بهره نامناسب است. او پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً فدرال رزرو از اواسط سال 2024 کاهش نرخ بهره را  آغاز خواهد کرد. مارچلی انتظار دارد که در مجموع، نرخ بهره به میزان 0.75 درصد کاهش یابد.

سیتی: اندرو هولنهورست، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در سیتی، دائماً در مورد رکود اقتصادی احتمالی در آمریکا هشدار داده و معتقد است که فدرال رزرو با چالش‌هایی روبرو خواهد شد. در غیاب بهبود شرایط مالی، او موضع انبساطی اخیر فدرال رزرو را به نگرانی در مورد رکود اقتصادی نسبت می‌دهد. هالنهورست انتظار دارد که نرخ بهره فدرال رزرو در سال بعد، در ماه ژوئیه 0.25 درصد و پس از آن تا پایان سال 0.75 درصد دیگر کاهش یابد.

ولز فارگو: اسکات رن، تحلیل‌گر ارشد جهانی در ولز فارگو معتقد است که با وجود کاهش تورم، هم سرمایه‌گذاران و هم فدرال رزرو نسبت به کاهش نرخ بهره در سال 2024 مرتکب اشتباه شده‌اند. وی استدلال می‌کند که پیش‌بینی بازار برای کاهش حدود 1.25 درصدی تا پایان سال اغراق‌آمیز است و نرخ بهره فدرال رزرو در سال 2024 در محدوده 4.75 تا 5 درصد، کمی بالاتر از پیش‌بینی 4.6 درصدی در دات‌پلات، باقی خواهد ماند.

بانک آمریکا: مایکل گپن، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در بانک آمریکا، پیش‌بینی فدرال رزرو از سه کاهش نرخ بهره را در نشست دسامبر خود به درستی پیش‌بینی کرد. با همسویی با دیدگاه فدرال رزرو، گپن انتظار دارد که در سال‌‌های آینده، کاهش‌های متعدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا را شاهد باشیم. بانک آمریکا اکنون انتظار دارد که فدرال رزرو چهار کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره را در ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر سال 2024 ارائه دهد.

مورگان استنلی: الن زنتنر، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در مورگان استنلی، پیش‌بینی نمی‌کند که تا ژوئن 2024، فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را آغاز کند. او باور دارد که پیشرفت در مهار تورم در ماه‌های آینده کندتر خواهد یافت. زنتنر معتقد است که اگرچه لحن فدرال رزرو تغییر کرده، اما احتمالا کند شدن پیشرفت تورم در سه‌ماهه اول سال 2024، آغاز چرخه تسهیل پولی را به تاخیر بیاندازد.

منبع: FORTUNE

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی