ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

احتیاط بانک مرکزی ژاپن منجر به سقوط ین شد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بانک مرکزی ژاپن تسلیم فشار بازار نشد و رهنمودهای خود را تغییر نداد. با این حال، از نظر موسسه ING، پیش‌بینی‌ها در مورد چشم انداز اقتصادی و تورمی، راه را برای افزایش در سه ماهه دوم هموار می‌کند. ین پس از افت امروز، باید بیشتر تحت تاثیر نرخ‌های آمریکا قرار گیرد. سخنرانی اعضای بانک مرکزی آمریکا و داده‌های آمریکا در کانون توجهات هستند.

دلار آمریکا: سخنرانی مختلط اعضای بانک مرکزی آمریکا

دلار هفته را با افت ملایم آغاز کرده است، ارزهای اسکاندیناوی عملکرد خوبی داشتند و ین پس از جلسه بانک مرکزی ژاپن امروز صبح کاهش یافت.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

تقویم ایالات متحده دیروز خالی بود، بنابراین کانون توجهات اعضای بانک مرکزی آمریکا بودند. لورتا مستر، عضو بانک مرکزی آمریکا، اعلام کرد که بازارها کمی برای کاهش نرخ بهره عجله دارند و دالی اعلام کرد که چشم انداز او برای کاهش نرخ بهره بسیار نزدیک به میانه دات پلات (75 نقطه پایه کاهش در سال آینده) است. جالب توجه است که دالی گفت که اگر سه کاهش نرخ بهره در سال آینده ارائه شود، سیاست همچنان محدود کننده خواهد بود، که احتمالاً بدین معنی است در صورت بدتر شدن چشم انداز اقتصادی، فضای بیشتری را برای تسهیل در نظر گرفته خواهد شد. گولزبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، گفت که از واکنش بازار به دات پلات گیج شده است، اما به نظر می‌رسد اظهارات دالی و مستر پاسخ مثبت سرمایه گذاران را تایید می‌کند.

امروز سخنرانی اعضای بانک مرکزی آمریکا زیرنظر خواهد بود و توماس بارکین و رافائل بوستیک آماده ارائه اظهارات هستند. با این حال، تمرکز بر داده‌های ایالات متحده نیز خواهد بود، چرا که موارد شروع به ساخت مسکن در ایالات متحده در ماه نوامبر همراه با مجوزهای ساختمانی کاهش یافته است.

ایکس چیف

اطمینان مصرف کننده و اعداد PCE و درآمد شخصی روز جمعه آخرین داده‌هایی هستند که می‌توانند بازار را قبل از کریسمس حرکت دهند. امروز، بازار فارکس ممکن است آرام باشد و سوگیری برای دلار می‌تواند نسبتاً نزولی باشد، مگر اینکه واکنش قانع‌کننده‌تری در مورد کاهش نرخ بهره توسط مقامات فدرال رزرو را بشنویم.

یورو: بانک مرکزی اروپا در برابر داده‌‌ها

برخلاف مقامات فدرال رزرو، اعضای بانک مرکزی اروپا موفق شده‌اند که هم در جلسه سیاست‌گذاری هفته گذشته و هم در سخنرانی پس از نشست، فشار هماهنگ‌تری را برای کاهش نرخ‌ بهره ارائه کنند. کازیمیر، عضو شورای حکومتی، اعلام کرد که ریسک‌های کاهش‌های زودهنگام نرخ بهره بزرگ‌تر از حفظ سیاست‌های انقباضی برای مدت طولانی‌تر است و وونش، عضو هاوکیش بانک مرکزی، تاکید کرد که نمی‌توان در مورد کاهش نرخ‌ بهره تا زمانی که دستمزدها به سطحی که با هدف تورم سازگار است، بحث کرد.

با وجود این، به نظر می‌رسد هنوز بسیار سخت باشد که بازار را از این باور که کاهش نرخ بهره در آوریل آغاز خواهد شد، منصرف کرد. داده‌ها همچنان حلقه مفقوده برای قیمت گذاری بیشتر انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی اروپا هستند، و یک افت دیگر در داده‌های IFO آلمان نشان می‌دهد که ما هنوز در اوج بدبینی نسبت به چشم‌انداز اقتصادی ناحیه یورو نیستیم.

جفت ارز EURUSD می‌تواند بالاتر از محدوده 1.10 در دوره تعطیلات معامله شود چرا که دلار وارد یک دوره ضعیف فصلی می‌شود، اما اختلاف نرخ بهره هنوز آنقدر ضعیف است که نمی‌توان در مورد افزایش پایدار بالای 1.10 بحث کرد.

دلار کانادا: تغییر لحن مکلم به داویش

دلار کانادا در ابتدای این هفته پس از اینکه تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا، در مصاحبه تلویزیونی دیروز گفت که انتظار دارد نرخ‌ بهره در سال آینده کاهش یابد، نسبت به سایر ارزهای چرخه‌ای عقب افتاده است. این یک بیانیه غافلگیرکننده از سوی ماکلم بود، که تنها دو هفته پیش در بیانیه سیاستی بانک مرکزی کانادا سوگیری هاوکیش خود را تکرار کرده بود. به نظر می‌رسد ارائه جدول زمانی برای کاهش نرخ بهره با ادعای بانک مرکزی مبنی بر “آماده افزایش بیشتر نرخ بهره در صورت نیاز” و احتمالاً قیمت گذاری بازار برای کاهش 100 نقطه پایه‌ای در سال آینده – علی رغم هشدارهای مکلم در مورد پیشرفت کاهش تورم – مطابقت ندارد.

علیرغم دیدگاه موسسه ING در مورد کاهش دلار و عملکرد بهتر ارزهای چرخه‌ای در سال آینده، انتظار می‌رود که دلار کانادا نسبت به سایر ارزهای کامودیتی‌ محور ضعیف‌تر از سایر ارزهای کامودیتی محور عمل کند، چرا که بانک مرکزی کانادا در یک چشم انداز اقتصادی تیره و تار و از آنجایی که دلار کانادا از همبستگی با داده‌های اقتصادی ایالات متحده رنج می‌برد، به شدت نرخ بهره را کاهش می‌دهد (150 نقطه پایه کاهش در سال 2024 تخمین ‌زده می‌شود).

ین: اوئدا بازارها را ناامید کرد اما افزایش نرخ بهره در ماه آوریل جزء گزینه‌های روی میز است

طبق انتظارات بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را تغییر نداد اما انتظارات هاوکیش بازارها را ناامید کرد. این بانک رهنمودهای داویش خود را بدون تغییر نگه داشت («در صورت نیاز بدون تردید اقدامات تسهیلی پولی بیشتری انجام می‌دهیم») که بازارها را مجبور کرد تا حدس و گمان افزایش نرخ بهره را در ژانویه کنار بگذارند.

پس از جلسه و کنفرانس مطبوعاتی اوئدا، ین سقوط کرد و تقریباً 1.0٪ در برابر دلار افت کرد، اما ما تغییراتی را در ارزیابی بانک از چشم انداز اقتصادی شناسایی کردیم که احتمالاً انتظارات بازار را برای افزایش در آوریل تأیید می‌کند. به طور خاص، بانک مرکزی ژاپن خاطرنشان کرد که مصرف بخش خصوصی به طور متوسط به افزایش خود ادامه داده است، که احتمالاً تورم در طول سال مالی 2024 بالای 2 درصد خواهد بود و تورم هسته احتمالاً افزایش می‌یابد. از نظر موسسه ING، این اظهارات با هدف هموار کردن راه برای عادی سازی سیاست در سال 2024 است. موسسه ING انتظار دارد که کنترل منحنی بازده در ژانویه لغو شود و در آوریل افزایش یابد.

از جنبه بازار فارکس، پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن فشار بازار را نادیده گرفت و احتمالاً نشان داد که مسیر عادی سازی باید تدریجی باشد، ین ممکن است به سادگی به معاملات بر اساس عوامل خارجی (به ویژه نرخ‌های ایالات متحده) بازگردد. موسسه ING نسبت به USDJPY در سال 2024 نزولی باقی می‌ماند، چرا که ین اشباع فروش باقی مانده و هنوز می‌تواند از پایان نرخ بهره منفی در ژاپن سود ببرد و همچنین پیش‌بینی می‌شود نرخ بهره فدرال رزرو تا 150 نقطه پایه کاهش یابد. اما سرعت کاهش ارزش این جفت ارز در کوتاه‌مدت تدریجی خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود شکست قاطع زیر محدوده 140 در سه ماهه دوم سال 2024 رخ دهد.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی