بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

هشدار رگولاتور سابق بانک مرکزی ژاپن در مورد تغییر رژیم بانک مرکزی

بانک مرکزی ژاپن

رگولاتور سابق بانک مرکزی ژاپن درباره تأثیر «تغییر رژیم» ناشی از خروج محرک‌های بانکی هشدار می‌دهد.

یک رگلاتور سابق بانکی گفت: خروج ژاپن از سیاست پولی بسیار تسهیلی، یک “تغییر رژیم” را برای سیستم بانکی این کشور نشان می‌دهد، چرا که وام دهندگان برای سپرده گذاری با یکدیگر رقابت می‌کنند، حرکتی که می‌تواند باعث تغییرات گسترده در جریان‌های مالی شود.

با توجه به اینکه تورم بیش از یک سال از هدف 2 درصدی خود فراتر رفته است، بانک مرکزی ژاپن علائمی مبنی بر پایان دادن به سیاست نرخ بهره منفی و حذف سایر عناصر بسته محرک عظیم خود را در ماه‌های آینده نشان داده است.

توکیو موریتا، معاون سابق وزیر امور بین‌الملل در آژانس خدمات مالی (FSA)، گفت که انتظار دارد بانک مرکزی ژاپن به آرامی از نرخ‌های بهره منفی خارج شود و از هرگونه سیاست‌های انقباضی تهاجمی که می‌تواند سیستم بانکی ژاپن را خراب کند، اجتناب کند.

سیگنال فارکس

به گفته وی اما مقامات مالی نباید تأثیر تغییر ژاپن از چند دهه نرخ بهره فوق‌العاده پایین را دست کم بگیرند، چرا که ممکن است تغییرات عمده‌ای در نحوه عملکرد مؤسسات مالی، سپرده‌گذاران و وام گیرندگان ایجاد کند.

موریتا گفت: از آنجایی که وام‌دهی داخلی سودده می‌شود، موسسات مالی ممکن است رقابت برای سپرده‌ها را با ارائه سود بالاتر از جمله سپرده‌هایی که فاقد استحکام مالی هستند آغاز کنند – اقدامی که می‌تواند منجر به ریسک‌پذیری بیش از حد شود.

او روز جمعه در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: ” بانک مرکزی ژاپن نه تنها نرخ‌های بهره کوتاه مدت بلکه بلندمدت را برای یک دوره طولانی سرکوب کرده است. کاهش کنترل نشان دهنده تغییر رژیم” برای صنعت بانکداری ژاپن است. اولویت مقامات این است که اطمینان حاصل کنند که تغییر سیاست شوک‌های بزرگی به بازارها و سیستم مالی وارد نمی‌کند.

وی اضافه کرد که بحث جهانی در مورد اینکه چگونه تغییر سیاست بانک مرکزی ژاپن می‌تواند بر جریان سرمایه در سراسر جهان تأثیر بگذارد نیز “بسیار مهم” خواهد بود.

موریتا به مقررات مالی جهانی به خوبی آشنا است ودر تلاش‌های سیاست گذاران برای مهار پیامدهای فروپاشی (لیمن برادرز) Lehman Brothers در سال 2008 شرکت داشت.

به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای افزایش رشد و افزایش تورم به هدف تورم 2 درصدی، بانک مرکزی ژاپن از سال 2016 نرخ بهره کوتاه‌مدت را در %0.1- و بازده اوراق 10 ساله را حدود 0% تعیین کرده است.

بانک مرکزی ژاپن سال گذشته کنترل شدید خود را بر بازده اوراق قرضه 10 ساله کاهش داد و احتمالاً در صورت خروج نرخ‌های بهره کوتاه مدت از قلمرو منفی، به نرخ‌های بلندمدت اجازه می‌دهد آزادانه‌تر حرکت کنند.

اخبار فوری فارکس و بازار جهانی در کانال تلگرام UTOFX

@UtoFX

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟