سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی: تمرکز بازارها بر آمار خرده فروشی ایالات متحده و بحث سقف بدهی در هفته آینده

تحلیل بنیادی فارکس هفتگیهفته پیش رو – در تقویم اقتصادی هفته آینده خبری از تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی نیست، بنابراین تمرکز سرمایه‌گذاران به سمت انتشار داده‌های اقتصادی معطوف خواهد شد. در صدر تقویم اقتصادی، گزارش آمار خرده فروشی ایالات متحده قرار دارد که به شکل‌گیری انتظارات بازار در مورد مسیر آتی نرخ بهره فدرال رزرو کمک می‌کند و بر این اساس محرکی برای دلار خواهد بود. همچنین داده‌های اقتصادی زیادی از اکثر اقتصادهای بزرگ منتشر می‌شود که معامله‌گران را حسابی مشغول نگه خواهند داشت. هفته آینده انتخابات در ترکیه و ماجرای نافرجام سقف بدهی ایالات متحده نیز مورد توجه بازارها خواهند بود.

آیا دلار می‌تواند خود را بالا بکشد؟

تاکنون سال سختی برای دلار بوده است. علیرغم افزایش نشانه‌ها مبنی بر اینکه اقتصاد ایالات متحده دوباره به حرکت درآمده است، اما دلار آمریکا تحت فشار قرار دارد و برای حفظ مومنتوم صعودی خود با مشکل روبرو بوده است. اکثر رالی‌های دلار به سرعت پس زده می‌شوند، حتی اگر با داده‌های قوی‌تر از انتظارات، حمایت شوند.

در پس تضعیف دلار، این گمانه‌زنی نهفته است که فدرال رزرو به زودی کاهش نرخ بهره را آغاز خواهد کرد. بازارها انتظار دارند که فدرال رزرو در اواخر سال جاری از ماه سپتامبر به بعد، سه بار نرخ بهره را 0.25 درصد کاهش دهد. البته نباید فراموش کرد که تورم هسته ظاهراً در محدوده 5.5 درصد چسبنده شده است، که این محدوده بسیار بالاتر از هدف فدرال رزرو است.

FED

بازارها انتظار دارند فدرال رزرو به زودی نرخ بهره را کاهش دهد

به نظر می‌رسد معامله‌گران شرط بندی می‌کنند که مشکلات سیستم بانکی بر نگرانی‌های تورمی غلبه خواهند کرد و فدرال رزرو را مجبور می‌کنند هزینه‌های استقراض را کاهش دهد تا از ادامه ورشکستگی بانک‌ها جلوگیری کند، حتی اگر این به معنای تحمل دوره‌ای با تورم بالاتر باشد.

یکی دیگر از مشکلات دلار، رالی قیمت در بازار سهام بوده است. از آنجایی که دلار اغلب به عنوان یک دارایی امن عمل می‌کند، سنتیمنت خوش‌بینانه در بازارها تقاضا برای دلار به عنوان ارز ذخیره را محدود کرده است. نمودارها نیز داستان مشابهی را روایت می‌کنند، شاخص دلار در اواخر سپتامبر به اوج خود رسید، درست قبل از اینکه بازار سهام به کف خود برسد.

به عبارت دیگر، مزیت بازدهی دلار به دلیل شرط‌بندی‌ها بر روی کاهش نرخ بهره، از بین رفته است و ویژگی دلار به عنوان یک دارایی امن در حال حاضر چندان محبوبیت ندارد. بنابراین، برای شروع دوباره حرکت صعودی دلار، ممکن است نیاز به شروع موج فروش در بازار سهام باشد که تقاضا برای دلار را افزایش دهد یا انتشار جریانی از داده‌های خوب که باعث شوند گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش قریب‌الوقوع نرخ‌ بهره از بین برود.

USD

دلار تمایل دارد به عنوان یک دارای امن ایفای نقش کند

این امر باعث می‌شود آمار خرده فروشی ایالات متحده در روز سه‌شنبه اهمیت بیشتری کند، این آمار نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان در چه وضعیتی قرار دارند. پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش ماهانه 0.7 درصدی در ماه آوریل است که پس از کاهشی به همین اندازه در ماه گذشته، بازگشتی دوباره داشت. این استنباط با افزایش در شاخص شتاب هزینه‌کرد ایالات‌متحده شرکت ویزا حمایت می‌شود، اما داده‌های مشابه از کارت‌های اعتباری متعلق به بانک آمریکا حاکی از افزایش هزینه‌‌کردها تنها 0.3 درصد در ماه آوریل است، که برخی از ریسک‌های نزولی را به همراه دارد.

در همین حال، مذاکرات در مورد سقف بدهی ادامه خواهد یافت. وزیر خزانه‌داری هشدار داده است که اگر ایالات متحده تا اوایل ماه ژوئن توافقی نکند ممکن است با نکول مواجه شود، اگرچه در واقعیت، این موضوع احتمالاً به ماه جولای نزدیک‌تر است. خارج از بازده اوراق قرضه کوتاه‌مدت خزانه‌داری و سوآپ‌های نکول اعتباری، بازارها تاکنون اهمیت چندانی به بن بست سقف بدهی نداده‌اند، اما ممکن است با نزدیک شدن به موعد مقرر این وضعیت تغییر کند.

چین و ژاپن در انتظار انتشار داده‌های کلیدی

برای چین، تقویم اقتصادی در روز سه‌شنبه با انتشار آمار خرده‌فروشی، تولیدات صنعتی و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت، همگی برای ماه آوریل، آغاز می‌شود. همانطور که نظرسنجی‌های تجاری اخیر نشان می‌دهند، سرمایه‌گذاران به دنبال این خواهند بود که آیا مومنتوم بازگشایی در چین شروع به محو شدن کرده است یا خیر.

در ژاپن، همه چیز با انتشار رشد تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول در روز چهارشنبه شروع می‌شود، سپس آخرین دور از آمار تورمی در روز جمعه منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود که اقتصاد ژاپن با ورود به سال 2023 دوباره رشد کرده باشد، البته به سختی.

JPY

تورم هسته در ژاپن رو به افزایش است

فشارهای تورمی احتمالاً در ماه آوریل افزایش یافته‌اند، که منعکس کننده شاخص آینده‌نگر قیمت مصرف کننده توکیو (Tokyp CPI) است. این خبر احتمالاً خبر خوشایندی برای بانک مرکزی ژاپن خواهد بود و احتمالاً به گمانه‌زنی‌ها برای اعمال سیاست‌های انقباضی در آینده، شاید همین تابستان، دامن می‌زند.

بی‌میلی بانک مرکزی ژاپن برای تشدید سیاست‌های انقباضی، باعث تضعیف شدید ین شده است، بنابراین هرگونه اشاره‌ای مبنی بر اینکه ممکن است این روند تغییر کند می‌تواند به قدرت گرفتن مجدد این ارز کمک کند. رئیس بانک مرکزی ژاپن آقای اوئدا نشان داده است که برای اعمال سیاست انقباضی آماده است، به شرطی که تورم پایدار باشد. برای ین، بهترین سناریوی ممکن این است که بانک مرکزی ژاپن درست زمانی که دیگر بانک‌های مرکزی سیاست انقباضی (افزایش نرخ بهره) خود را متوقف می‌کنند، سیاست انقباضی را شروع کند (نرخ بهره را افزایش دهد) آن هم در یک دوره آشفتگی در بازارهای جهانی.

نگاه معامله‌گران به ارزهای ریسکی و انتخابات ترکیه

و اما می‌رسیم به ارزهایی که ارتباط زیادی با سنتیمنت ریسک‌پذیری دارند. پوند انگلیس روز سه‌شنبه با انتشار داده‌های اشتغال برای ماه مارس در کانون توجهات قرار خواهد گرفت. بانک مرکزی انگلستان در این هفته با ارائه ندادن سرنخی قوی در مورد اقدامات آتی، معامله‌گران را ناامید کرد، بنابراین بازارها افزایش نرخ بهره در ماه آینده را تقریباً مانند شیر یا خط انداختن، قیمت‌گذاری کرده‌اند.

در استرالیا، سیلی از داده‌های اقتصادی منتشر خواهند شد. ابتدا در روز سه‌شنبه صورتجلسه آخرین جلسه بانک مرکزی استرالیا منتشر می‌شود، جلسه‌ای که بانک مرکزی استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای نرخ بهره را افزایش داد. شاخص قیمت دستمزد برای سه ماهه اول در روز چهارشنبه، زودتر از انتشار آمار اشتغال برای ماه آوریل در روز پنجشنبه، منتشر می‌شود.

در کانادا، آخرین آمار تورم در روز سه‌شنبه، پیش از انتشار آمار خرده فروشی در روز جمعه منتشر خواهد شد. قیمت‌گذاری بازار نشان می‌دهد که کار بانک مرکزی کانادا با افزایش نرخ بهره دیگر تمام شده است، بنابراین هر چیزی که این انتظارات را به چالش بکشد، می‌تواند نوسانات بیشتری را به دلار کانادا تزریق کند، دلاری که اخیراً توسط نوسانات شدید قیمت نفت متزلزل شده است.

Lira

سقوط طولانی مدت لیر ترکیه

سرانجام می‌رسیم به ترکیه، این کشور روز یکشنبه پارلمان و رئیس جمهور بعدی خود را انتخاب خواهد کرد. رئیس جمهور اردوغان از قلیچداراوغلو رقیب اصلی خود عقب مانده است، اگرچه انتظار نمی‌رود که هیچ یک از نامزدها 50 درصد آرا را به دست آورند و این بدان معناست که احتمالاً دو هفته دیگر دور دوم انتخابات برگزار خواهد شد.

نمایش قوی قلیچداراوغلو می‌تواند به افزایش لیر ترکیه کمک کند. انتظارات مبنی بر اینکه دولت جدید سیاست‌های اقتصادی متعارف را احیا می‌کند و به بانک مرکزی اجازه می‌دهد نرخ بهره را به منظور مبارزه با تورم سرسام‌آور افزایش دهد، ممکن است باعث شود لیر ترکیه با یک گپ بزرگ صعودی در شروع بازار در روز دوشنبه باز شود.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟