بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی فارکس در هفته چهارم دسامبر (28 آذر تا 2 دی)

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

بیانیه بانک مرکزی ژاپن مهمترین رویداد تقویم اقتصادی هفته آتی

هفته آینده نوبت درخشش بانک مرکزی ژاپن است. با وجود اینکه اجماع بازار اعتقاد به عدم تغییر سیاست از طرف بانک مرکزی ژاپن دارند، اما چشم انداز ین قبل از وارد شدن به سال 2023 بهبود پیدا کرده است. هفته آینده همچنین حجم زیادی از داده‌های اقتصادی از کانادا و ایالات متحده منتشر خواهد شد.

آیا بانک مرکزی ژاپن سال آینده سیاست انقباضی اتخاذ خواهد کرد؟

تحولات اقتصادی در ژاپن اخیراً دلگرم ‌کننده بوده‌اند و این گمانه‌زنی را برانگیخته است که شاید بانک مرکزی ژاپن سرانجام سیاست تسهیلی ده ساله خود را کنار بگذارد. تورم افزایش یافته و در حال حاضر 3.7 درصد است، نظرسنجی تانکان نشان می‌دهد که شرایط کسب و کار در حال بهبود است، و دولت از یک بسته کمکی 200 میلیارد دلاری برای محافظت از مصرف کنندگان و افزایش دستمزدها رونمایی کرده است.

جلسه بانک مرکزی ژاپن در روز سه شنبه برگزار خواهد کرد و با وجود این همه پیشرفت اقتصادی، انتظار نمی‌رود در سیاست خود تغییری ایجاد کند. در حالی که تورم شتاب گرفته، اما رشد دستمزدها آنچنان سرعت نگرفته است، بنابراین سیاست گذاران می‌توانند استدلال کنند که شرایط تورم هنوز ثبات پیدا نکرده است. با توجه به کوچکتر شدن اقتصاد در سه ماهه گذشته، احتمالاً برای هر گونه حرکت انقباضی هنوز زود است.

تورم ژاپن

افزایش تورم ژاپن

با این وجود، رفته رفته مشخص شده است که تغییر در سیاست بانک مرکزی احتمالا در سال آینده صورت خواهد گرفت. نه تنها چشم انداز اقتصادی در حال بهبود است، بلکه کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن نیز اخیراً راه را برای تنظیم استراتژی کنترل منحنی بازده که به شدت باعث تضعیف ین شده است، باز کرده است.

بنابراین به نظر می‌رسد که حتی ستاره‌ها برای بازگشت ین به قدرت در حال همسو شدن هستند. بسیاری از عناصری که امسال باعث کاهش شدید ین شدند، مثل افزایش اختلاف نرخ بهره، افزایش شدید قیمت انرژی و کمبود توریست، شروع به معکوس شدن کرده‌اند.

با نگاهی به سال آینده، ممکن است بانک مرکزی ژاپن سیاست انقباضی خود را آغاز کند، درست زمانی که بانک‌های مرکزی خارجی به چرخه‌های انقباضی خود پایان می‌دهند. همچنین با تشدید ریسک‌های رکود در سایر اقتصادهای بزرگ، اختلاف نرخ بهره می‌تواند به کاهش خود ادامه دهد. در همین حال، قیمت نفت کاهش یافته است و گردشگران اجازه دارند دوباره از ژاپن بازدید کنند و این به افزایش تقاضا برای ین کمک می‌کند.

جفت ارز USDJPY در مقابل بازده اوراق قرضه

کاهش جفت ارز USDJPY به دنبال کاهش بازده اوراق قرضه

همه این فاکتورها را با هم جمع کنید و به یک ساختار مستحکم برای افزایش ین دست پیدا می‌کنید، شاید ین همه را شگفت‌ زده کند و از ته خط خود را به جلو برساند و در شرایطی که احتمال سقوط اقتصاد جهانی وجود دارد، برنده سال 2023 باشد. یکی از متغیرهای مهم این است که در ماه آوریل، پایان دوره ریاست کورودا، چه کسی جایگزین او به عنوان رئیس بانک مرکزی ژاپن خواهد شد. اگر معامله‌گران احساس کنند که جایگزین وی تمایل به افزایش نرخ بهره دارد، این موضوع می‌تواند کاتالیزوری برای بازگشت ین به قدرت باشد.

انبوهی از داده‌های اقتصادی برای ایالات متحده

در بزرگترین اقتصاد جهان، رگباری از داده‌های اقتصادی دست دوم منتشر خواهند شد. روز سه ‌شنبه نوبت داده‌های مسکن در ماه نوامبر است که اخیراً اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند زیرا سرمایه‌گذاران بازار مسکن را فشارسنجی برای میزان تأثیر افزایش نرخ بهره بر اقتصاد می‌بینند.

در روز چهارشنبه نوبت به شاخص اعتماد مصرف‌کننده برای ماه دسامبر می‌رسد. قبل از پایان هفته نیز در روز جمعه، آمار سفارش کالاهای بادوام، درآمد و هزینه‌های شخصی و آخرین شاخص قیمتcore PCE منتشر خواهند شد. آمار فروش خانه‌های نوساز نیز در روز جمعه منتشر می‌شود.

بازار مسکن

بازار مسکن یک شاخص پیشرو

این هفته فدرال رزرو به بازارها شوک وارد کرد و خبر از افزایش نرخ بهره بیش از 5 درصد و نگه داشتن آن تا پایان سال آینده را داد. اگرچه این خبر بسیار هاوکیش‌تر از واکنش بازار و قیمت‌گذاری آن بود اما دلار پس از جلسه فدرال رزرو سقوط کرد. در حال حاضر بازار نرخ بهره را در پایان سال آینده 4.3 درصد قیمت‌گذاری کرده است.

به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران صحبت‌های پاول را باور نکردند. این احساس وجود دارد که فدرال رزرو یا در حال بلوف زدن برای محدودتر کردن شرایط مالی است یا اینکه تضعیف اقتصاد در سال آینده، سیاست‌گذاران را مجبور خواهد کرد که از وعده‌های نرخ بهره خود چشم پوشی کنند. در هر صورت، این اصلا نشانه خوبی نیست وقتی که یک ارز نمی‌تواند با انتشار اخبار مثبت افزایش پیدا کند.

واکنش دلار در بازار اخیراً نامتقارن شده است. تحولات منفی بیشتر به این ارز ذخیره آسیب می‌زند تا تحولات مثبت آن را تقویت کند، این موضوع این هفته پس از گزارش تورم ایالات متحده و تصمیم فدرال رزرو کاملاً نمایان شد. این رفتار احتمالاً نشان می‌دهد که همین چند هفته پیش صف خریداران دلار بسیار شلوغ بوده است، که می‌تواند نشانه‌ای از تغییر روند باشد.

شاخص دلار و بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده

واگرایی شاخص دلار از بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده

در مجموع، چشم انداز دلار به نظر خنثی می‌رسد، زیرا تصور زیان‌های عظیم یا سودهای کلان از محدوده فعلی دلار دشوار است. در سمت نزول، تورم ایالات متحده در حال کاهش است و معامله‌گران به وضوح باور ندارند که فدرال رزرو برنامه افزایش نرخ بهره خود را دنبال خواهد کرد. با این حال، سایر اقتصادهای بزرگ در وضعیت بدتری نسبت به آمریکا قرار دارند، بنابراین بعید است که دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی، در حالی که وضعیت اروپا و چین بسیار شکننده است، وارد یک روند کاملا نزولی شود.

انتشار داده‌های کانادا

در سمت کانادا نیز حجم زیادی از داده‌های اقتصادی منتشر خواهد شد. ابتدا در روز سه شنبه آمار خرده فروشی منشتر خواهد شد. سپس در روز چهارشنبه نوبت آخرین گزارش تورمی است و در روز جمعه هم تولید ناخالص داخلی ماهانه برای اکتبر منتشر می‌شود.

نمودار تورم اصلی و هسته

بازارها بر این باور هستند که چرخه انقباضی پایان یافته است

سرمایه‌گذاران به ناچار بر روی گزارش تورمی تمرکز خواهند کرد، زیرا این گزارش برای تصمیم بانک مرکزی کانادا در آینده بسیار مهم خواهد بود. قیمت‌گذاری بازار نشان می‌دهد که چرخه انقباضی احتمالاً در حال حاضر به پایان رسیده است و در سال آینده تنها 50 درصد احتمال یک بار افزایش کوچک نرخ بهره وجود دارد.

سرنوشت دلار کانادا با قیمت نفت و سنتیمنت ریسک جهانی مرتبط است، بنابراین سخت است که خوش‌بین بود زیرا سال 2023 با ارزش‌گذاری بالای بازار سهام و محو شدن شتاب اقتصاد جهانی احتمالا سالی دشوار و پر فراز و نشیب خواد بود.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟