سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل هفتگی فارکس در هفته آخر دسامبر (5 دی تا 9 دی)

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

بازارهای آرام و نقدینگی کم بخاطر تعطیلات کریسمس

هفته پیش رو – با نزدیک شدن به پایان سال، هفته ای آرام برای فارکس در پیش است. رویداد مهم هفته آتی خلاصه نظرات بانک مرکزی ژاپن خواهد بود، که کمی به تصمیم اخیر برای افزایش سقف بازده اوراق قرضه که ین را به سمت بالا سوق داد، رنگ می‌بخشد. به طور کل هفته آینده نقدینگی با کمبود مواجه خواهد شد و احتمال حرکت‌های بزرگ در بازار بدون هیچ کاتالیزور خبری خاصی وجود دارد.

بانک مرکزی ژاپن ین را تقویت خواهد کرد

در اقدامی غافلگیرکننده، بانک مرکزی ژاپن استراتژی کنترل منحنی بازدهی خود را در این هفته تعدیل کرد و محدوده‌ای را که بازده اوراق قرضه بلند مدت ژاپن مجاز به معامله هستند افزایش داد. کورودا رئیس بانک مرکزی ژاپن این اقدام را کم اهمیت جلوه داد و آن را صرفاً به عنوان یک تعدیل جزئی در سیاست بانک توصیف کرد تا از عملکرد روان در بازار اوراق قرضه ژاپن اطمینان حاصل کند. تأکید کردن روی این اقدام بانک مرکزی ژاپن اقدامی انقباضی حساب نمی‌شد.

اما فعالان بازار موضوع را اینطور نمی‌دیدند. با افزایش تورم و آماده شدن دولت برای ارائه بسته محرک 200 میلیارد دلاری، سرمایه‌گذاران این اقدام را زمینه‌سازی برای افزایش قابل توجه نرخ بهره در سال آینده دانستند.

تحلیل هفتگی فارکس در هفته آخر دسامبر (5 دی تا 9 دی)

بازار پیش‌بینی می‌کند که بانک مرکزی ژاپن سقف بازده اوراق قرضه را دوباره افزایش خواهد داد

بازارها اکنون انتظار دارند که بانک مرکزی ژاپن تا ماه آوریل نرخ بهره را از محدوده منفی خارج کند و با افزایش 0.15 درصدی نرخ بهره آن را به بالای صفر برساند. این اقدام با به کرسی نشستن رئیس جدید بانک مرکزی ژاپن همزمان می‌شود، بنابراین معامله‌گران اساسا شرط می‌بندند که تغییر در ریاست بانک مرکزی ژاپن، دوره جدیدی از سیاست پولی انقباضی را در ژاپن آغاز خواهد کرد.

در این راستا، بازارها در روز چهارشنبه هفته آینده، خلاصه نظرات نشست ماه دسامبر بانک مرکزی ژاپن را زیر نظر خواهند داشت. انتشار آن مشابه صورتجلسه بانک مرکزی است. شامل جزئیات کمتری است، اما خیلی زودتر منتشر می‌شود و همین موضوع اهمیت آن را افزایش می‌دهد. معامله‌گران به دنبال هر گونه سرنخی در مورد اصلاح سیاست‌های آتی بانک مرکزی خواهند بود – آیا این واقعاً یک حرکت یکباره مثل حرفی که کورودا گفت بود یا اولین گام از یک فرآیند مهم؟

در مورد ین، شرایط بازار شروع به تغییر کرده است و زمینه را برای بازگشت ین به قدرت در سال آینده فراهم می‌کند. بسیاری از عواملی که امسال باعث سقوط ین شدند مثل تفاوت نرخ بهره، شوک تجاری ناشی از افزایش شدید قیمت انرژی و کمبود گردشگر همه در حال محو شدن هستند.

نرخ بهره اوراق قرضه ژاپن

واگرایی بین جفت ارز USDJPY و تفاوت بازده نرخ بهره

گردشگران اجازه بازگشت به ژاپن را دارند، در حالی که قیمت نفت کاهش یافته است و تقریباً بدون تغییر در پایان سال معامله می‌شود. مهمتر از همه اینکه بانک مرکزی ژاپن ممکن است در سال آینده سیاست انقباضی را زمانی که دیگر بانک‌های مرکزی به چرخه سیاست انقباضی خود پایان می‌دهند، آغاز کند. این موضوع همراه با نگرانی‌ها از رکود اقتصادی ممکن است به کاهش اختلاف بازدهی به نفع ین کمک کند.

بزرگترین متغیرهای نامعلوم جایگزین کورودا به عنوان رئیس بانک مرکزی ژاپن و میزان افزایش دستمزدها بعد از اتمام مذاکرات کارگری هستند. هر دو رویداد برای فصل بهار برنامه‌ریزی شده‌اند، بنابراین چند ماه آینده برای ین حیاتی خواهد بود.

انتشار داده‌های سطح دوم برای ایالات متحده

در آمریکا، دوشنبه تعطیل رسمی است، بنابراین بازارها بسته خواهند بود. بقیه هفته نسبتاً آرام است و تنها داده‌های مهمی که منتشر خواهند شد مربوط به آمار خانه‌های در انتظار فروش در روز چهارشنبه و انواع نظرسنجی های تجاری منطقه‌ای در طول هفته هستند که معامله‌گران معمولاً به آنها توجه زیادی نمی‌کنند.

آمار خانه‌های در انتظار فروش

شروع بحران در بازار مسکن ایالات متحده

نکته مهم در هفته آینده احتمالا کمبود نقدینگی است. با توجه به اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران حساب‌های خود را در پایان سال می‌بندند و بسیاری از معامله‌گران به تعطیلات می‌روند، نقدینگی کمتر از حد معمول خواهد بود. این بدان معنی است که بازارها می‌توانند بدون هیچ خبر خاصی حرکات بزرگی را تجربه کنند و هر گونه خبر مهمی می‌تواند تأثیری بسیار بیشتر از حد معمول داشته باشد. به این ترتیب، هر حرکتی در هفته آینده بیشتر از اینکه سیگنالی برای معامله باشد صرفا پارازیت خواهد بود.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟