ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا طلا محافظ خوبی در برابر تورم به حساب می‌آید؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا طلا محافظ خوبی در برابر تورم به حساب می‌آید؟

کدام کالاها بهترین محافظ در برابر تورم هستند؟

با توجه به اینکه درآمد شرکت‌ها فراتر از حد انتظار بوده، کسری بودجه آمریکا همچنان بالاست و به دلیل احتمال سیاست‌های تورمی پس از انتخابات ریاست ‌جمهوری در نوامبر، سرمایه‌گذاران نسبت به ریسک‌ها تورم در آمریکا هوشیار هستند. بر اساس تحقیقات گلدمن ساکس، کالاها در برابر تورم مقاومت بالایی نشان داده‌ و در زمان رشد قیمت‌ها و دستمزدها، به عنوان یک محافظ برای اوراق قرضه و سهام عمل کرده‌اند.

داان استراوین، رئیس تحقیقات نفت در گلدمن ساکس و لینا توماس، تحلیلگر این تیم در گزارش خود می‌نویسند، یک افزایش غیرمنتظره ۱ درصدی در تورم آمریکا به طور متوسط با ۷ درصد افزایش بازدهی واقعی برای کالاها همراه بوده، در حالی که همین عامل باعث کاهش به ترتیب ۳ و ۴ درصدی بازدهی سهام و اوراق قرضه شده است.

تخفیف پراپ

آیا طلا محافظ خوبی در برابر تورم به حساب می‌آید؟

ایکس چیف

تحقیقات این تیم نشان می‌دهد که کالاها محافظ مستقیمی در برابر شوک‌های منفی عرضه کالا هستند که تمایل به کاهش بازده اوراق قرضه و سهام با افزایش نرخ بهره دارند و همچنین در برابر کاهش بازدهی سهام با توجه به کند شدن رشد تولید ناخالص داخلی در اثر افزایش قیمت‌ها، یک دارایی امن می‌شوند. کالاها همچنین تمایل به افزایش قیمت دارند؛ زمانی که تورم توسط رشد اقتصادی تقویت می‌شود و می‌تواند در صورت کاهش اعتبار بانک‌های مرکزی، حفظ ثروت را به همراه داشته باشد.

برای تجزیه و تحلیل خود، گلدمن ساکس پنج دوره تورمی را طی ۵۰ سال گذشته بررسی می‌کند: تحریم نفتی اوایل دهه ۱۹۷۰، انقلاب ایران اواخر همان دهه، رونق اقتصادی چین در سال ۲۰۰۵، رونق اواخر چرخه آن در سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ و بهبود پس از همه‌گیری که از سال ۲۰۲۱ آغاز شد. هر دوره با شوک‌هایی از نظر عرضه، تقاضا و یا رشد مشخص می‌شد. استراوین و توماس می‌نویسند: «علی‌رغم عوامل متفاوت تورم، کالاها در هر پنج دوره نسبت به سهام و اوراق قرضه عملکرد بهتری داشتند.» همین نتیجه در هنگام بررسی شوک‌های تورمی بیش از ۱ درصد نیز صدق می‌کند.

با این حال، همه کالاها به یک شکل به تورم بالاتر پاسخ نمی‌دهند:

  • طلا: طلا معمولاً فقط به عنوان محافظ در برابر تورم بسیار بالا و شوک‌های تورمی بزرگ ناشی از کاهش اعتبار بانک‌های مرکزی و تنش‌های ژئوپلیتیکی عمل می‌کند. طلا معمولاً در پاسخ به شوک‌های مثبت تقاضا، زمانی که بانک‌های مرکزی با افزایش نرخ بهره به سرعت پاسخ می‌دهند، عملکرد خوبی نداشته است.
  • انرژی: به طور تاریخی، انرژی در زمان افزایش غیرمنتظره تورم، قوی‌ترین بازدهی واقعی را در بین دارایی‌ها داشته است. دلیل این امر آن است که انرژی معمولاً هم به شوک‌های عرضه و هم به تقاضا پاسخ می‌دهد. در حالی که فرآورده‌های نفتی تصفیه‌شده همچنان مهم‌ترین کالای مصرف‌کننده جهانی هستند، اما اتفاقات اخیر نشان داده است که گاز طبیعی نیز مزایای قابل توجهی در زمینه محافظت در برابر تورم دارد.
  • کشاورزی: کشاورزی و دامپروری مانند انرژی، محافظت مشابهی در برابر تورم ایجاد کرده‌اند، زیرا قیمت‌های محصولات کشاورزی به طور معمول در پاسخ به شوک‌های منفی عرضه انرژی افزایش می‌یابد و همچنین می‌تواند در طول شوک‌های مثبت تقاضا نیز بالا رود.
  • فلزات صنعتی: فلزات صنعتی با توجه به وابستگی زیادشان به بخش تولید چرخه‌ای و بخش مسکن، نشان داده‌اند که می‌توانند در برابر تورم ناشی از تقاضا به عنوان یک محافظ باشند. فلزات صنعتی در اواخر چرخه زمانی که ریسک‌های تورم در کل اقتصاد بیشترین است، بازدهی بسیار بالایی (میانگین کل بازدهی واقعی ۳۰ درصد) ایجاد کرده‌اند. یک نکته قابل توجه این است که میانگین بازدهی واقعی برای فلزات صنعتی زمانی که شوک‌های تورمی در ۲۰ درصد برتر تاریخ قرار داشته‌اند، تنها اندکی مثبت بوده است، احتمالاً به دلیل حساسیت بیشتر آنها به افزایش نرخ بهره.

انتخابات نوامبر آمریکا چگونه بر اقتصاد تأثیر خواهد گذاشت؟

اقتصاددانان و تحلیلگران دارایی‌ گلدمن ساکس بر این باورند که یک دولت یکپارچه (هم‌سو بودن قوه مجریه و مقننه) به احتمال زیاد با کسری بودجه بزرگتر، تغییرات جدی در سیاست‌های مالی و فشار نزولی بر بازدهی اوراق قرضه نسبت به یک دولت تقسیم‌شده مواجه خواهد شد.

پیروزی کامل دموکرات‌ها می‌تواند منجر به افزایش قابل توجه مالیات شرکت‌ها شود که در کنار افزایش تعرفه‌ها می‌تواند تأثیر منفی بر بازار سهام داشته باشد. در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان، با توجه به سیاست‌های سمت عرضه شامل افزایش تعرفه‌ها، کاهش مهاجرت و تحریم‌های شدیدتر علیه نفت ایران، ممکن است با ریسک‌های تورمی بالاتر و ریسک‌های بیشتری برای بازدهی اوراق قرضه مواجه شویم. از طرف تقاضا، مالیات‌های پایین‌تر و تلاش‌های قوی‌تر برای تأثیرگذاری بر سیاست فدرال رزرو ممکن است تورم را افزایش دهد. همچنین واکنش بازار به شوک‌های ژئوپلیتیکی، از جمله تعرفه‌ها، بزرگترین عامل نوسان در بازار دارایی‌ها است.

طلا: بهترین پوشش در برابر تورم و ریسک‌های ژئوپلیتیکی

طلا به عنوان بهترین کالایی برای ایفای نقش محافظ در برابر تورم و ریسک‌های ژئوپلیتیکی شناخته شده است. پیش‌بینی اصلی گلدمن ساکس این است که قیمت طلا تا پایان سال با تقاضای قوی بانک‌های مرکزی در بازارهای نوظهور و خانوار آسیایی، حدود ۱۶ درصد افزایش یافته و به ۲۷۰۰ دلار در ازای هر اونس برسد. در صورت وقوع جنگ تجاری، طلا می‌تواند به عنوان سپر در برابر افت احتمالی بازار سهام عمل کند و همچنین اگر نگرانی‌ها در مورد بدهی آمریکا افزایش یابد یا فدرال رزرو تحت فشار دولت جدید قرار گیرد، طلا فضای زیادی برای رشد دارد.

تحقیقات گلدمن ساکس همچنین نفت را به عنوان یک دارایی پوشش‌دهنده در برابر ریسک‌های ژئوپلیتیکی و تورمی فرصت‌ساز می‌داند؛ هم به دلیل سابقه قوی تاریخی آن به عنوان یک محافظ در برابر تورم کلی و هم به دلیل احتمال تغییر سیاست آمریکا علیه برخی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی