ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چرا RBI ذخایر طلا را در انبارهای خارجی نگهداری می‌کند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چرا RBI ذخایر طلا را در انبارهای خارجی نگهداری می‌کند؟
بر اساس گزارش‌ها، بانک مرکزی هند در سال مالی 2024، 100 تن طلا را از بریتانیا به بانک‌های داخلی منتقل کرد که آن را به یکی از بزرگ‌ترین جابجایی‌های طلا از سال 1991 تبدیل کرد. مجموع ذخایر طلای این کشور اکنون در سال مالی 2024 به 822 تن رسیده است که بخش قابل توجهی از آن در خارج از هند ازجمله بانک انگلستان قرار دارد.

این اقدام در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی و مسدود شدن دارایی‌های روسیه توسط غرب صورت می‌گیرد که نگرانی در مورد امنیت دارایی‌های خارجی را تشدید کرده است. ذخیره طلا که توسط بانک مرکزی یک کشور نگهداری می‌شود به‌عنوان پشتیبان وعده‌های مالی و ذخیره ارزش برای آن کشور عمل می‌کند. هند، مانند سایر کشورها، بخشی از ذخایر طلای خود را در انبارهای خارجی ذخیره می‌کند تا ریسک را کاهش دهد و تجارت بین‌المللی هند را آسان کند.

بانک مرکزی هند(RBI) طلای خود را در کجا ذخیره می‌کند؟

ذخایر طلای هند عمدتاً در بانک انگلستان ذخیره می‌شود که به پروتکل‌های امنیتی سختگیرانه معروف است. همچنین بخشی از ذخایر طلای خود را در بانک تسویه بین‌المللی (BIS) در بازل سوئیس و بانک فدرال رزرو نیویورک در ایالات‌متحده نگهداری می‌شود.

چرا بانک مرکزی هند طلای خود را در بانک‌های خارجی ذخیره می‌کند؟

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

بر اساس گزارش‌ها، در جریان بحران ارزی هند در سال‌های 1990-1991، این کشور بخشی از ذخایر طلای خود را در بانک انگلستان برای تضمین وام 405 میلیون دلاری قرار داد. اگرچه این وام تا نوامبر 1991 بازپرداخت شد اما هند تصمیم گرفت طلا را برای راحتی در بریتانیا نگه دارد.

ذخیره‌سازی طلا در خارج از کشور، تجارت، مبادله و بازدهی را برای هند آسان‌تر می‌کند. بااین‌حال، به‌ویژه در زمان تنش‌های ژئوپلیتیکی و جنگ، ریسک وجود دارد. مسدود کردن اخیر دارایی‌های روسیه توسط کشورهای غربی نگرانی‌ها را در مورد ایمنی دارایی‌های نگهداری شده در خارج از کشور افزایش داده است و تصمیم بانک مرکزی هند(RBI) برای انتقال بخشی از ذخایر طلا به هند می‌تواند ناشی از این نگرانی ها باشد.
چرا RBI ذخایر طلا را در انبارهای خارجی نگهداری می‌کند؟

چرا RBI به این همه طلا نیاز دارد؟

بانک مرکزی هند(RBI) با ذخیره بزرگ طلای خود می‌تواند با استفاده از مقداری از آن در هند به کنترل قیمت‌های محلی طلا کمک کند. رگولاتور بانکی اخیراً طلای بیشتری خریداری کرده است، به‌خصوص که بسیاری از کشورهای دیگر اعتماد خود را به دلار آمریکا از دست داده‌اند. سال مالی گذشته، بانک مرکزی هند حدود 27.47 تن طلا به‌کل ذخایر اضافه کرد و آن را به 794.63 تن رساند. افزایش ذخایر طلا به‌عنوان پوششی در برابر هرگونه بحران مالی و اتخاذ تدابیری برای کنترل تورم و همچنین کاهش ارزش پول عمل می‌کند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی