چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

اقتصاد آمریکا در حال رشد است. در سه ماهه سوم در ارزیابی سالانه، اقتصاد آمریکا 4.9% رشد کرده است. تحلیل‌گران در خبرنامه FT Unhedged توضیح می‌دهند که چگونه این رشد در گزارشات قوی کسب و کارهای ایالات متحده نیز ظاهر می‌شود. در همین حال، اقتصاد اروپا در رکود است. تفاوت بین بین اروپا و امریکا موضوع مقاله امروز است.

واگرایی بین اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا شگفت آور است. در حالی که ایالات متحده در این قرن بسیار بیشتر از اروپا رشد کرده است، این مسئله تقریباً به دلیل نرخ‌های مختلف رشد جمعیت بوده است. اگر تولید ناخالص داخلی تعدیل شده بر اساس تورم را با واحد پولی قابل مقایسه بین المللی در نظر بگیرید، اتحادیه اروپا و ایالات متحده از سال 2000 عملکرد یکسانی داشته‌اند، همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد. تولید ناخالص داخلی/سرانه اتحادیه اروپا (که توجه داشته باشید، شامل کشورهای فقیرتر اروپای مرکزی، شرقی و جنوب شرقی می‌شود) در طول این دوره حدود 70 تا 73% تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بوده است.

چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

رشد آمریکا و اروپا

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

با این حال از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، این دو منطقه به شدت واگرایی داشته‌اند. هر دو بهتر از چیزی که انتظارش را داشتیم، بهبود یافتند – اما رشد ایالات متحده خیلی بیشتر از اتحادیه اروپا بوده است. همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، ایالات متحده در اوایل سال 2021 اوج رشد اقتصادی پیش از همه گیری ویروس کرونا خود را پشت سر گذاشت که نیم سال زودتر از اتحادیه اروپا بود. سپس، ایالات متحده برای مدت کوتاهی دچار رکود شد، در حالی که اتحادیه اروپا رشد کرد. اما اکنون این واگرایی در حال گسترش است: جایی که رشد اقتصادی ایالات متحده شتاب گرفته اما اتحادیه اروپا و ناحیه یورو برای یک سال رشد یکنواختی داشته است. اگر تولید ناخالص داخلی فعلی را با روند 2015-2019 مقایسه کنیم، جدیدترین جهش رشد به این معنی است که ایالات متحده تنها 1 تا 2% کاهش می‌یابد، که بسیار بهتر از افت 5 درصدی اروپا است.

چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

بهبود بهتر آمریکا نسبت به اروپا

بنابراین، در حالی که رقابت اقتصادی بین آمریکا و اروپا در درازمدت یک نتیجه کاملا برابر دارد، ایالات متحده این راند را برنده شده است. این مسئله، سوال جالبی را مطرح می‌کند که چرا این اتفاق رخ داده است؟ همانطور که وزارت خزانه داری ایالات متحده اشاره کرده است، بیشتر رشد به خانوار آمریکایی مربوط می‌‌شود که مصرف و سرمایه گذاری آنها قوی و قوی‌تر می‌شود. اما چه چیزی – به‌ویژه، کدام گزینه‌های سیاستی – می‌تواند این افزایش تقاضای داخلی را نسبت به اروپا توضیح دهد؟

ابتدا توجه داشته باشیم که این دو، سیاست پولی تقریبا مشابهی داشته‌اند. فدرال رزرو از زمان شروع سیاست‌های انقباضی، نرخ بهره را 5.25% افزایش داده است. بانک مرکزی اروپا (که نرخ بهره را برای 5/6 اقتصاد اتحادیه اروپا تعیین می‌کند) آنها را 4.5% افزایش داده است.

مظنون آشکار دیگر سیاست مالی است و در اینجا یک تفاوت بزرگ وجود دارد. نمودار بعدی یک معیار از محرک‌های مالی را نشان می‌دهد: تغییر در کسری اولیه دولت (قبل از بدهی قابل پرداخت) در ایالات متحده و اتحادیه اروپا. (کسری اولیه به عنوان تفاوت بین کسری مالی سال جاری و پرداخت سود وام‌های قبلی شناخته می‌شود). رشد آمریکا در سال 2020 بیش از 2% تولید ناخالص داخلی بیشتر از اتحادیه اروپا بود. (بر اساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول، انقباضی‌تر شدن بودجه آمریکا در سال 2022 بسیار قوی‌تر بود، که با این مسئله که چگونه بهبودی آمریکا در آن سال بیشتر از اروپا دچار مشکل شد، مطابقت دارد.)

چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

سیاست مالی آمریکا قدرت را در دست دارد

برخلاف وزارت‌های دارایی اروپا، واشنگتن اجازه داده است که کسری بودجه در سال جاری دوباره افزایش یابد – طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، کسری اولیه آمریکا در مقایسه با سال 2022 به میزان 4.2 درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا افزایش خواهد یافت، در حالی که میانگین در اتحادیه اروپا به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد. مسلماً، رویکردهای دیگر نتایج متفاوتی را ارئه می‌دهند: معیار تأثیر مالی مرکز هاچینز (Hutchins Center)، تأثیر فعلی را تقریباً صفر نشان می‌دهد – که حداقل یک پیشرفت بزرگ در تأثیر شدیداً منفی است که به بودجه دولت ایالات متحده در سال گذشته نسبت داده می‌شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

علاوه بر این، برخی از سیاست‌های ایالات متحده پیشروتر از سیاست‌های اروپا بود. آنها بر مزایای بیکاری که به طور موقت بسیار سخاوتمندانه در نظر گرفته شده بودند، برای کسانی که شغل خود را از دست دادند، به جای حمایت از دستمزد برای کسانی که شغل خود را نگه داشتند، اما به طور موقت مرخصی گرفتند، تمرکز کردند. ایالات متحده همچنین شاهد فشرده سازی قابل توجه دستمزدها بود چرا که بازار کار قوی، دستمزدها را در محدوده کف، سریعتر افزایش داد. همه اینها، به علاوه توزیع‌های مستقیم پول نقدی که واشنگتن چندین بار انجام داد، باعث انباشت بسیار بیشتر پول خرج نشده در ایالات متحده نسبت به اروپا و ذخیره آن در دارایی‌های نقدشونده شد. یادداشت تحقیقاتی اخیر از اقتصاددانان UniCredit نیز این تحولات را با جزئیات ترسیم می‌کند و اضافه می‌کند که ارزش خالص کلی در ایالات متحده بیشتر از اتحادیه اروپا (به دلیل قیمت دارایی‌ها) افزایش یافته است، که ممکن است هزینه‌های مصرف کننده را نیز افزایش داده باشد. با این حال، آنها به این نتیجه رسیدند که ممکن است تحریک هزینه‌کردها در حال حاضر به پایان رسیده باشد.

آیا این همه تفاوت‌ها به دلیل سیاست‌های مالی بوده است؟ کریس گیلز اشاره می‌کند که شوک قیمت انرژی نیز بر ایالات متحده و اروپا تأثیر بسیار متفاوتی داشته است. ایالات متحده (تقریباً) یک صادرکننده خالص انرژی با تولید داخلی عظیم نفت و گاز است، در حالی که اتحادیه اروپا به طور جدی به واردات وابسته است. بدیهی است که این مسئله برای فشارهای تورمی مهم است (اگرچه تورم در دو منطقه کاملاً مشابه رفتار کرده است) اما باید برای رشد نیز مهم باشد.

اگر به نحوه تکامل تراز تجاری دو منطقه در طول بحران نگاه کنید، تفاوت «شرایط شوک‌های تجاری»- برای غیراقتصاددانان، به معنای تغییر در قیمت‌های نسبی کالاهایی است که وارد می‌کنید و آنچه صادر می‌کنید – واضح است. حساب جاری اتحادیه اروپا که مدت‌ها با مازاد ساختاری بزرگ مواجه بود، در سال 2022 با کسری مواجه شد. ایالات متحده تغییر چندانی نداشت و حتی این شوک، برای آمریکا شوک مثبتی بود.

چرا اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری از اروپا داشته است؟

تفاوت شوک تجاری در دو اقتصاد

با این حال، ما کاملاً متقاعد نشده‌ایم که این می‌تواند تفاوت عملکرد رشد اقتصادی را توضیح دهد. چرا که اگر اتحادیه اروپا در سال گذشته یک شوک تجاری منفی بزرگ داشت، امسال با کاهش قیمت جهانی انرژی و مواد غذایی، شوک تجاری مثبت زیادی داشته است. بنابراین در هر صورت، باید شاهد عملکرد بهتر آمریکا از اتحادیه اروپا در سال 2022 و بالعکس در سال جاری می‌بودیم.اما برعکس این اتفاق افتاده است. البته این امکان وجود دارد که ما شاهد یک اثر تاخیری باشیم – در این صورت، چشم‌انداز اروپا ممکن است از آن چیزی که به نظر می‌رسد، امیدوار کننده‌تر باشد.

اما حداقل در این جا یک درس سیاسی را می‌توان استنباط کرد. به نظر واضح است که اندازه و ماهیت محرک‌های مالی همه گیری ویروس کرونا واشنگتن همچنان منافع قابل توجهی را برای اقتصاد آمریکا به ارمغان می‌آورد. علیرغم انتقادات ارکان نظام اقتصادی مبنی بر اینکه واکنش مالی بسیار بزرگ بود، این واکنش همچنان اقتصاد ایالات متحده را بدون هزینه تورمی بیشتر از آنچه اتحادیه اروپا تجربه کرده است، حفظ می‌کند. و اگر فکر می‌کنید، سیاست‌های پولی بیش از حد انقباضی‌تر شده است، بودجه ایالات متحده، برخلاف بودجه‌های اروپایی، در خدمت جبران خسارت‌های وارد شده توسط بانک‌های مرکزی بوده است.

منبع: Financial Times

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟