ارانته

اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده در حال حرکت در آب‌های ناشناخته!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده در حال حرکت در آب‌های ناشناخته!

مقدمه

اقتصاد ایالات متحده به عنوان نمادی برای انعطاف‌پذیری در برابر ناملایمات، به چالش کشیدن خرد متعارف و نادیده گرفتن پیش‌بینی‌های یک رکود قریب‌الوقوع پذیرفته شده است. علی‌رغم افزایش تهاجمی نرخ بهره توسط فدرال رزرو و مجموعه‌ای از عدم قطعیت‌های اقتصادی، اقتصاد ایالات متحده همچنان با اشتغال بالا و مخارج قوی مصرف‌کننده همراه است؛ و عملاً هرگونه پیش‌بینی رکود را نادیده می‌گیرد.

در این تجزیه و تحلیل جامع، ما عمیقاً به عواملی می‌پردازیم که زیربنای قدرت قابل توجه اقتصاد هستند، شاخص‌های کلیدی که مسیر آن را شکل می‌دهند، و ریسک‌ها و فرصت‌های بالقوه‌ای که در پیش رو قرار دارند.

 

رونمایی از بنیه اقتصادی

به طور سنتی، توسعه‌های اقتصادی دارای طول عمر قابل پیش‌بینی است و فدرال رزرو اغلب نقش اصلی را در تعیین مدت آن‌ها ایفا می‌کند. با این حال، وضعیت فعلی اقتصاد ایالات متحده این روایت مرسوم را به چالش می‌کشد. ایجاد ثابت اشتغال و هزینه‌های مصرف‌کننده انعطاف‌پذیر، دلیل ملموسی است که هم پیامدهای همه‌گیری و هم سیاست‌های بی‌سابقه دولت، قلعه‌ای اقتصادی را ایجاد کرده‌اند که تاکنون در برابر تهاجمی‌ترین چرخه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در چهار دهه گذشته مقاومت کرده است.

گزارش‌های وزارت کار نشان می‌دهد که کارفرمایان 3.1 میلیون شغل در 12 ماه گذشته اضافه کرده‌اند که 187 هزار شغل تنها در ماه اوت بوده است. در حالی که این افزایش نیروی کار منجر به افزایش جزئی در نرخ بیکاری شده است و از 3.5 در ژوئیه به 3.8 درصد در ماه اوت رسیده است، همچنین نشان‌دهنده اعتماد فزاینده آمریکایی‌ها به بازار کار است.

لست پراپ

کریستوفر تورنبرگ، شریک موسس بیکن اکونومیکس در لس آنجلس، به درستی این سوال را مطرح می‌کند که چرا اقتصاد با توجه به این پس‌زمینه تسلیم می‌شود. سه عامل اساسی بر توانایی اقتصاد ایالات متحده برای سرپیچی از انتظارات رکودی تأثیر می‌گذارد:

 

  1. رشد درآمد واقعی: ترکیبی از نیروی کار رو‌به‌رشد و افزایش متوسط قیمت‌ها، درآمدهای تعدیل‌شده بر اساس تورم آمریکایی‌ها را در سال جاری تقویت کرده است و به افزایش استخدام و هزینه‌ها دامن می‌زند.
اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده در حال حرکت در آب‌های ناشناخته!

مقایسه نرخ دستمزدهای هفتگی و ساعتی با شاخص قیمت مصرف‌کننده

  1. الگوهای هزینه‌کرد تحریف‌شده توسط همه‌گیری: ماهیت منحصر‌به‌فرد همه‌گیری کووید، الگوهای هزینه‌کرد را مخدوش کرده است و در نتیجه، کمبود کالا، مسکن و نیروی کار را به همراه دارد. این امر باعث ایجاد تقاضای سرکوب‌شده قابل توجهی شده است که در حال حاضر نسبت به نرخ بهره بالاتر نسبتاً غیرحساس باقی مانده است.
اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده در حال حرکت در آب‌های ناشناخته!

پرداخت بدهی خانوار به عنوان سهمی از درآمد شخصی قابل تصرف

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

  1. حمایت دولت و قانون‌گذاری: تزریق اولیه پول نقد توسط دولت ایالات متحده و حفظ نرخ بهره در سطوح پایین تاریخی توسط فدرال رزرو، این امکان را به کسب‌و‌کارها و مصرف‌کنندگان داد تا هزینه‌های استقراض کمتری را برای وام‌های خود پرداخت کنند. اقدامات قانونی بعدی، مانند قانون کاهش تورم و قانون تراشه و علم، باعث افزایش بیشتر هزینه‌های دولت این کشور و تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید شده است.

 

راه پیش‌ رو: چالش‌ها و ریسک‌های احتمالی!

در حالی که انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده چشمگیر است، اما همیشگی بودن آن را تضمین نمی‌کند. اقدام اخیر فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره خود به بالاترین حد در 22 سال گذشته در ماه ژوئیه نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران ای بانک مرکزی هوشیار و آماده هستند تا در صورتی که فعالیت‌های اقتصادی فراتر از حد مطلوب شتاب یابد، اقدام کنند.

نقدینگی‌های تزریق‌شده به اقتصاد در دوران کووید، مانند نرخ‌ بهره پایین و محرک‌های دولتی، احتمالاً در طول زمان از بین می‌روند. شرکت‌هایی که وام با نرخ بهره پایین‌تری کرده بودند، ممکن است در سال‌های آتی در هنگام پرداخت بدهی‌های خود با نرخ‌ بهره بالاتری مواجه شوند. علاوه بر این، خانوار ممکن است با گذشت زمان پس‌انداز خود را کاهش دهند.

بانک‌ها که در حال حاضر نگران سودآوری خود هستند، از افزایش حجم وام‌دهی خودداری می‌کنند. این روند با ورشکستگی‌های اخیر تشدید شده که ثبات مالی آن‌ها را مورد تردید قرار داده است.

 

پویایی بازار کار

اقتصاد ایالات متحده مزایای پویایی بازار کار پس از همه‌گیری را تجربه کرده است و مهاجران و آمریکایی‌های بومی بیشتری وارد نیروی کار شده‌اند. از سوی دیگر، شرکت‌ها با ارائه دستمزدها و مزایای رقابتی برای جذب و حفظ استعدادها پاسخ داده‌اند. درآمدهای واقعی پس از کسر مالیات در سال 2023 به طور مداوم افزایش یافته است و به مخارج قوی مصرف‌کننده دامن می‌زند که نیروی محرکه تقریباً 67 درصد تولید اقتصادی کشور است.

این پویایی قوی بازار کار همچنین نشان‌دهنده تغییر قدرت چانه‌زنی است؛ زیرا کسب‌وکارها دستمزد نیروهای کار را برای غلبه بر چالش‌های کارکنان پس از قرنطینه افزایش دادند. تمایل آمریکایی‌ها برای تغییر شغل، اغلب برای دستمزدهای بالاتر، نشان‌دهنده اهرم جدید آن‌ها در بازار کار است. این تعادل ممکن است در نهایت با تعدیل بازار کار به حالت عادی برسد.

بخش‌هایی مانند حمل‌و‌نقل و انبارداری با ثبات در گردش نیروی کار مواجه شده‌اند که نشان‌دهنده بهبود در رشد اشتغال است. شرکت‌هایی مانند ArcBest، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل‌ونقل کشور، از این روند سود برده‌اند؛ زیرا نیروی کار رقبای ورشکسته را جذب می‌کنند.

در حالی که برخی از صنایع ممکن است با کاهش تقاضا، انتظار استخدام آهسته‌تری داشته باشند، برخی دیگر مانند هواپیمایی یونایتد همچنان با چالش‌های استخدامی مواجه هستند که منجر به میزبانی نمایشگاه‌های شغلی در مکان‌های غیرمتعارف می‌شود.

 

تقاضای سرکوب‌شده و تاثیر آن

بهبود اقتصاد از بیماری همه‌گیری نابرابر بوده و باعث ایجاد رکودهای کوچک در بخش‌های مختلف شده است. برخی از بخش‌های اقتصاد که اغلب به نرخ بهره بسیار حساس هستند، رشد کلی را کاهش نداده‌اند. به عنوان مثال، تولید خودرو که در سال‌های 2020 و 2021 برای پاسخگویی به تقاضا تلاش می‌کرد، اکنون در حال رشد است و کمتر مستعد نرخ‌ بهره بالاتر است.

برعکس، افزایش نرخ وام مسکن بر مقرون‌به‌صرفه بودن مسکن تأثیر گذاشته و منجر به کاهش فروش شده است. این امر به نفع سازندگان خانه بوده است که با کاهش رقابت فروش خانه‌های موجود روبرو هستند. برای مثال، Toll Brothers، سازنده خانه‌های لوکس، از ترازنامه قوی‌تر خود استفاده کرده است تا نرخ وام مسکن را کاهش دهد، و خریدارانی را که گزینه‌های محدودی دارند، جذب کند.

 

نقدینگی و نقش دولت

کمک‌های مالی بی‌سابقه دولت ایالات متحده در طول همه‌گیری، همراه با پس‌اندازهای شخصی قابل توجه، تأثیر اقتصادی افزایش نرخ بهره را کاهش داده است. بانک‌های مرکزی نیز با کاهش نرخ‌ بهره، نقشی را ایفا کردند و آمریکایی‌ها را قادر ساختند تا بدهی‌های خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنند. پرداخت‌های بدهی خانوار نسبتاً پایین باقی می‌ماند و به ثبات اقتصادی کمک می‌کند.

بودجه دولتی همچنان از قوانین مختلف قانونی مانند بسته زیرساختی رئیس جمهور این کشور، بایدن، و ابتکارات برای تقویت انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید نیمه‌هادی‌ها جریان می‌یابد. این سرمایه‌گذاری‌ها نه تنها از رشد اقتصادی حمایت کرده، بلکه فرصت‌هایی را برای مشارکت بخش خصوصی نیز فراهم کرده است.

 

پیمایش در آب‌های نامطمئن

در حالی که اقتصاد ایالات متحده انعطاف‌پذیری قابل توجهی از خود نشان داده است، ضروری است که ابرهای طوفانی احتمالی در افق را بشناسیم. مصرف‌کنندگان کم‌درآمد ممکن است با کاهش پس‌انداز و افزایش هزینه‌های وام با چالش‌هایی روبرو شوند. معوقات کارت اعتباری در خرده‌فروشان بزرگی مانند میسی به افزایش آشفتگی مالی اشاره دارد.

اقتصاددانان همچنان در مورد چشم‌انداز اقتصادی اختلاف نظر دارند. برخی معتقدند که به لطف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، تورم مهار شده است. برخی دیگر نگران هستند که اقدامات فدرال رزرو، از طریق افزایش بیش از حد نرخ بهره، با کاهش ارزش وام‌دهی و دارایی‌ها موجب رکود اقتصادی شود.

با وجود این عدم قطعیت‌ها، داده‌های اخیر خوش‌بینی را برای احتمال فرود نرم ارائه کرده است. احتمال رکود اقتصادی ایالات متحده در 12 ماه آینده کاهش یافته است و بهبود اقتصاد جهانی می‌تواند چشم‌انداز اقتصادی این کشور را بیشتر تقویت کند.

 

نتیجه‌گیری

انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده گواهی بر سازگاری آن و تأثیر ترکیبی حمایت دولت، تغییر پویایی نیروی کار و تقاضای سرکوب‌شده است. در حالی که چالش‌ها همچنان ادامه دارند، توانایی این کشور برای تحمل طوفان‌های اقتصادی امیدی برای ادامه رشد است.

با این حال، هشیاری و سیاست‌گذاری محتاطانه همچنان حیاتی است؛ زیرا ما در آب‌های ناشناخته حرکت می‌کنیم و با یک چشم‌انداز اقتصادی در حال تحول روبرو می‌شویم. همانطور که به جلو می‌رویم، اقتصاد ایالات متحده به عنوان نمادی از انعطاف‌پذیری می‌ایستد و به طور مداوم قوانین توسعه اقتصادی را بازنویسی می‌کند.

 

منبع: وال استریت ژورنال

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی