ارانته

خروج سرمایه از صندوق‌ ETF بیت‌وایز برای اولین بار رخ داد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

خروج سرمایه از صندوق‌ ETF بیت‌وایز برای اولین بار رخ داد!

اولین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر دارایی فیزیکی بیت‌ کوین (BTC) که توسط شرکت بیت‌وایز (Bitwise) مدیریت می‌شود، روز چهارشنبه برای اولین بار از زمان آغاز معاملات در ۱۱ ژانویه، شاهد خروج سرمایه روزانه به میزان ۷.۳ میلیون دلار بود.

صندوق IBIT که توسط شرکت بلک‌راک مدیریت می‌شود، روز گذشته با ۱۸.۱ میلیون دلار ورودی خالص روبرو شد که این رقم تنها بخش کوچکی از میانگین تاریخی ورودی روزانه آن یعنی حدود ۲۳۰ میلیون دلار است. با این حال، IBIT تنها صندوق مبتنی بر دارایی فیزیکی بیت‌ کوین بود که با ورود سرمایه مواجه شد. صندوق‌های GBTC و ARKB که به ترتیب توسط شرکت‌های گری‌اسکیل و آرک اینوست مدیریت می‌شوند، با خروج سرمایه قابل توجهی به میزان ۱۳۳.۱ و ۴۲.۷ میلیون دلار روبرو شدند. طبق داده‌های CoinGlass، سایر صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین در روز چهارشنبه خروج یا ورود سرمایه نداشتند و مجموع خروج سرمایه در این روز به ۱۶۵ میلیون دلار رسید.

مجموع خروج سرمایه از صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌ کوین آمریکا در چهار روز معاملاتی متوالی به ۳۱۴.۸ میلیون دلار رسیده است که طولانی‌ترین دوره خروج سرمایه در یک ماه گذشته به شمار می‌رود.

در واقع، کل ورودی سرمایه به صندوق‌های ETF بیت‌ کوین از زمان راه‌اندازی آن‌ها در آمریکا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. این رقم در اوج خود به ۱.۰۵ میلیارد دلار ورودی خالص روزانه در تاریخ ۱۲ مارس رسیده بود، اما پس از آن قیمت بیت‌ کوین ۱۷ درصد نسبت به بالاترین سقف تاریخی خود یعنی ۷۳۸۳۶ دلار کاهش یافت.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

خروج سرمایه از صندوق‌ ETF بیت‌وایز برای اولین بار رخ داد!

صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌ کوین که توسط شرکت‌های بلک‌راک، فیدلتی، فرانکلین تمپلتون و والکری مدیریت می‌شوند، هنوز خروج سرمایه روزانه را تجربه نکرده‌اند. با در نظر گرفتن کل دوره فعالیت این صندوق‌ها، وضعیت کلی بسیار خوب است و مجموع ورودی خالص سرمایه از زمان راه‌اندازی آن‌ها در آمریکا به ۱۲.۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

شایان ذکر است کاهش حجم معاملات صندوق‌های ETF بیت‌ کوین با ریزش قیمت BTC قبل از نصف شدن پاداش استخراج به آن هاوینگ می‌گویند، همخوانی دارد. طبق داده‌های The Block، صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌ کوین در روز چهارشنبه ۳.۵ میلیارد دلار حجم معاملات داشتند که صندوق IBIT با ۱.۸ میلیارد دلار در صدر قرار داشت. صندوق‌های GBTC و FBTC شرکت فیدلیتی نیز به ترتیب ۷۶۴ میلیون دلار و ۵۲۵ میلیون دلار حجم معاملات داشتند.

خروج سرمایه از صندوق‌ ETF بیت‌وایز برای اولین بار رخ داد!

حجم معاملات روزانه بیت کوین پس از رسیدن به سقف ۹.۹ میلیارد دلار در پنجم مارس، به میزان قابل توجهی کاهش یافت؛ زمانی که BTC برای اولین بار از قله قبلی چرخه خود یعنی حدود ۶۹ هزار دلار عبور کرد.

رویداد بعدی هاوینگ بیت کوین در حال حاضر کمتر از دو روز یا ۲۵۰ بلاک تا به حقیقت پیوستن فاصله دارد که با شرایط فعلی، تاریخ احتمالی را ۲۰ آوریل حدود ساعت 6:30 صبح به وقت تهران تعیین می‌کند.

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین به طور خودکار برای هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک – تقریباً هر چهار سال یکبار – برنامه‌ریزی شده است. هنگامی که رویداد هاوینگ رخ می‌دهد، استخراج‌کنندگان برای هر بلاک تراکنشی که استخراج کرده و به بلاکچین اضافه می‌کنند، ۵۰ درصد بیت کوین کمتری به عنوان پاداش دریافت می‌نمایند. در رویداد هاوینگ بعدی BTC، پاداش برای استخراج‌کنندگان در شبکه از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش خواهد یافت. با این حال، آن‌ها همچنان به دریافت پاداش کارمزد تراکنش اضافی برای هر بلاک استخراج‌شده به طور معمول ادامه می‌دهند.

مت هانگن، مدیر ارشد فناوری اطلاعات بیت‌وایز، روز دوشنبه در یادداشتی برای مشتریان نوشت: «من هاوینگ را به عنوان یک محرک صعودی برای بیت کوین متصور هستم و به دلایل متعددی فکر می‌کنم بازار تقاضای بلندمدت برای BTC را دست کم گرفته است. برای مثال، فکر نمی‌کنم بازار به طور کامل از بزرگی فرصت در بازار صندوق‌های قابل معامله در بورس قدردانی کند؛ زمانی که حجم دارایی و سایر صنایع مدیریت ثروت ایالات متحده با ارزش تقریباً ۶۰ تریلیون دلار بتوانند به ETF های بیت کوین اختصاص یابند که ممکن است به زودی در سه‌ماهه سوم اتفاق بیفتد.»

او افزود: «همچنین اعتقاد ندارم بازار به طور کامل نگرانی‌های جدی در مورد تورم را که باعث تغییرات قابل توجهی در سبدگردانی می‌شود، در نظر گرفته است.»

تحلیلگران برنستاین در گزارش تحقیقاتی با این موضوع موافق بودند و گفتند انتظار دارند بیت کوین پس از هاوینگ، روند صعودی خود را از سر گیرد و هدف ۱۵۰ هزار دلار را تا پایان سال ۲۰۲۵ به تصویر بکشد. از سوی دیگر، ریکه استیر، مدیرعامل کوینیفای، بر این باور است هاوینگ یک رویداد فروش بر اساس خبر است، زیرا احتمالا استخراج‌کنندگان با کارایی کمتر مجبور شوند دارایی‌های بیت کوین موجود خود را بفروشند شاید تقاضا برای BTC را تحت‌الشعاع قرار دهد.

منبع: The Block

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی