ارانته

نگرانی کشورهای آسیایی از رشد دلار، احتمال مداخله را افزایش داده است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

در میان شرایط اندکی آرام‌تر بازار فارکس، توجه سرمایه گذاران به بیانیه مطبوعاتی وزیران دارایی ژاپن، کره و ایالات متحده جلب می‌شود، جایی که کشورهای آسیایی نگرانی خود را در مورد کاهش اخیر ارزش ین و وون ابراز کردند. این امر چشم انداز مداخله مشترک در بازار فارکس را بین ژاپن و کره جنوبی در صورت شکست سطوح کلیدی افزایش می‌دهد.

دلار آمریکا: ارزهایی آسیایی محرک مهم

به دنبال افزایش ارزش دلار به دلیل شاخص CPI قوی ماه مارس و داده‌های خرده‌فروشی در هفته گذشته، توجه این هفته به روند صعودی دلار/در برابر ارزهای آسیایی و اقداماتی که مقامات محلی برای انجام آن آماده هستند معطوف شده است. در اوایل این هفته، ما در مورد چگونگی افزایش 1.5 درصدی وزن تجاری رنمینبی اخیر به دلیل کاهش ارزش ارزهای جهانی در برابر دلار در حالی که بانک خلق چین ارزش یوان را در USDCNY حفظ کرده بود، بحث کردیم. از آن زمان، تثبیت‌های بانک خلق چین ثابت بوده است، (بالاتر از محدوده 7.10)- اما این موضوع که آیا چین اجازه کاهش ارزش رنمینبی را می‌دهد یا خیر همچنان اهمیت دارد.

در سوی دیگر این طیف، آن دسته از ارزها قرار دارند که به شدت کاهش یافته‌اند. ضعف اخیر در ین ژاپن و وون کره واکنش‌های زیادی را از سوی وزارت‌های دارایی محلی برانگیخته است. در واقع، دیروز شاهد اولین نشست سه جانبه وزرای دارایی ژاپن، کره و ایالات متحده بودیم. این بیانیه مطبوعاتی نشان داد که ژاپن و کره «نگرانی‌های جدی» خود را در مورد کاهش شدید اخیر ارزش ین و وون ابراز کردند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

امضای ایالات متحده در مورد مداخله در بازار فارکس توسط کشورهای آسیایی، احتمال این را افزایش می‌دهد که هماهنگی جدید بین ژاپن و کره می‌تواند همزمان رخ دهد، اگر USDJPY و USDKRW به ترتیب از محدوده 155 و 1400 عبور کنند. اخیراً، نوسانات یک ماهه USDJPY و USDKRW بالا و به ترتیب نزدیک به 10 و 9 درصد بوده است. زمانی که بانک مرکزی ژاپن آخرین بار در سپتامبر/اکتبر 2022 مداخله کرد، 70 میلیارد دلار در بازار فروخت و داده‌های تثبیت بازار فارکس بانک مرکزی کره جنوبی در بازار فارکس بین 2 تا 6 میلیارد دلار در سه ماهه سال گذشته را نشان می‌دهد.

هر گونه مداخله در مقیاس بزرگ در بازار فارکس می‌تواند به طور موقت رشد دلار را آهسته کند، اگرچه تغییر مسیر مستلزم تغییر کاملاً در شرایط فعلی است. اعضای هاوکیش فدرال رزرو، مانند میشل بومن، شب گذشته اشاره کردند که ممکن است فدرال رزرو نیاز به افزایش نرخ بهره داشته باشد و چشم انداز واقعی تشدید تنش در خاورمیانه نیز تقاضا برای دلار را افزایش می‌دهد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

برای امروز، تقویم ایالات متحده نسبتاً آرام است – فقط آمار مدعیان بیکاری هفتگی و فروش خانه‌های موجود ایالات متحده، منتشر می‌شوند. اما امروز بسیاری از اعضای بانک مرکزی آمریکا سخنرانی خواهند داشت. جالب است که ببینیم آیا هیچ نظری در مورد موضوعی که در کتاب بژ دیشب معرفی شد مبنی بر اینکه توانایی کسب‌وکارها برای انتقال هزینه‌های افزایش‌یافته به مصرف‌کنندگان «به میزان قابل‌توجهی تضعیف شده است» – که اعضای داویش بانک مرکزی را خوشحال کرد، خواهیم شنید یا خیر.

پیش‌بینی می‌شود شاخص DXY در محدوده 105.5/106 تثبیت شود و سپس روند صعودی ادامه یابد.

یورو: سخنرانی لاگارد در مورد بازار فارکس

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، دیروز در سخنانی در واشنگتن گفت که بانک مرکزی اروپا “بسیار با دقت” نوسانات ارزها را زیر نظر دارد و بدیهی است که بانک مرکزی اروپا تاثیر حرکت ارز بر تورم را در نظر می‌گیرد. نتیجه این بود که کاهش بسیار زیادی در EURUSD باید وجود داشته باشد – به عنوان مثال محدوده برابری و قیمت نفت بسیار بالاتر از 100 دلار در هر بشکه باشد تا تفاوت عمده‌ای در تورم ناحیه یورو و سیاست بانک مرکزی اروپا ایجاد کند. به طور خلاصه، لحن بانک مرکزی اروپا از EURUSD در سطوح فعلی حمایت نمی‌کند.

تقویم امروز برای ناحیه یورو آرام است و تنها حساب جاری ماه فوریه منتشر خواهد شد. ناحیه یورو در ژانویه از مازاد حساب جاری نزدیک به 40 میلیارد یورو برخوردار بود – به خاطر داشته باشید که شرایط بسیار متفاوت از زمانی است که EURUSD در اواخر سال 2022 زیر نرخ برابری معامله می‌شد و ناحیه یورو به دلیل افزایش قیمت نفت و گاز، کسری حساب جاری را 30 میلیارد یورو داشت.

بعید است جفت ارز EURUSD بتواند حرکت خود را بالاتر از محدوده 1.0700 ادامه دهد و احتمالا روند نزولی در میان مدت ادامه خواهد داشت.

پوند: بانک مرکزی انگلیس داویش ریسک نزولی را به همراه دارد

پس از آن که اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، اظهارات داویشی ای را مطرح کرد، پوند در اواخر جلسه معاملاتی اروپا در روز گذشته کاهش یافت. او گفت که بریتانیا با ریسک تورم کمتری نسبت به ایالات متحده مواجه است – نکته‌ای که صندوق بین المللی پول در اوایل این هفته با اشاره به شکاف تولید منفی بریتانیا در مقایسه با شکاف مثبت در ایالات متحده به آن اشاره کرد. این مسئله این سوال را مطرح می‌کند که چرا بازار برای فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلیس به یک میزان کاهش نرخ بهره در سال جاری – 45 نقطه پایه – قیمت گذاری کرده است. ما می‌توانیم شاهد تغییر این انتظارات در ماه‌های آینده و قیمت‌گذاری‌های بیشتر برای کاهش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس باشیم. این مسئله برای پوند عامل منفی خواهد بود.

سوگیری موسسه ING برای جفت ارز EURGBP محدوده 0.86 و بالاتر است در حالی که جفت ارز GBPUSD می‌تواند در محدوده 1.2500/2530 محدود شود و سپس شکستی به زیر محدوده 1.24 داشته باشد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی