بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز به سقف جدیدی رسید!

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز به سقف جدیدی رسید!

در روز ۵ مارس، بیت کوین به بالاترین قیمت خود که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، رسید و از مرز ۶۹۰۰۰ دلار عبور کرد. با این حال، رسیدن بیت کوین به سقف تاریخی خود بسیار کوتاه بود و به سرعت با یک اصلاح شدید ۱۴ درصدی مواجه شد که قیمت آن به ۵۹۳۰۰ دلار کاهش یافت. در اوایل صبح روز ۶ مارس، بیت کوین مقداری از افت خود را جبران کرد، اما برای ماندن در محدوده قیمتی ۶۶۰۰۰ دلار با مشکل مواجه شد.

نوسانات شدید قیمت بازار در روز سه‌شنبه، ۵ مارس، منجر به ثبت یک سقف جدید حجم معاملات در صرافی‌های متمرکز (CEX) شد. با وجود داده‌های کم در مورد حجم معاملات در بازارهای غیرمتمرکز (OTC) و تأخیر در دسترسی به داده‌های صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، حجم معاملات در صرافی‌های متمرکز، بهترین معیار برای سنجش فعالیت بازار در مورد بیت کوین است.

تحلیل داده‌های Kaiko نشان‌دهنده افزایش ۴۰۵ درصدی حجم معاملات بین ۲ تا ۵ مارس بوده که از ۹.۱۵ به ۴۶.۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته است. این افزایش به دنبال نوسانات قیمتی بیت کوین رخ داد و واکنش تهاجمی معامله‌گران به تغییرات قیمت را نشان می‌دهد.

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز به سقف جدیدی رسید!

حجم معاملات با افزایش تعداد موقعیت‌های معاملاتی همراه بود که در همین دوره از 10.12 به 32.79 میلیون افزایش یافت. این موضوع نشان‌دهنده افزایش مشارکت در بازار و احتمالاً ورود بیشتر سرمایه‌گذاران خرد و نهادی به بازار ارزهای دیجیتال است.

در واقع، تغییرات مشاهده‌شده در اندازه متوسط معاملات، این موضوع را بیشتر تأیید می‌کند. بین 2 تا 5 مارس، اندازه متوسط معاملات با بیش از 55 درصد افزایش، از 904 به 1410 دلار جهش کرد که نشان‌دهنده جابجایی سرمایه‌های بزرگتر در بازار است، چراکه معامله‌گران برای استفاده از نوسانات قیمت هیجان داشتند.

با تحلیل توزیع حجم معاملات بین بازارهای ایالات متحده و بازارهای جهانی، می‌توان فهمید که بیشتر این حجم از کجا آمده است. بازارهای جهانی به طور مداوم بر حجم معاملات بیت کوین تسلط داشته است. با این حال، سهم بازار ایالات متحده از حجم معاملات در این دوره پرنوسان، از 11.6 درصد در تاریخ 2 مارس به 18.05 درصد در تاریخ 5 مارس افزایش یافته که نشان‌دهنده رشد قابل توجه علاقه سرمایه‌گذاران مستقر در ایالات متحده به بیت کوین است.

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز به سقف جدیدی رسید!

همانطور که روند بلندمدت نشان می‌دهد، بایننس با ۵۱.۵۴ درصد، بخش قابل توجهی از حجم معاملات جهانی را به خود اختصاص داده است، در حالی که کوین بیس با ۵۷.۸۹ درصد سهم بازار، بازار ایالات متحده را رهبری می‌کند. تسلط بایننس و کوین بیس بر بازار ارزهای دیجیتال برای سال‌‌ها برقرار بوده است و این دو صرافی به طور مداوم بخش قابل توجهی از فعالیت‌های تجاری جهانی این بازار را تشکیل می‌دهند. تمرکز بالای معاملات روی این دو صرافی، به ویژه در نوسانات بالای این هفته، نشان می‌دهد که معامله‌گران ترجیح می‌دهند به صرافی‌هایی با نقدینگی بالا و شهرت زیاد پایبند باشند.

مشکلات اخیر کوین بیس با وجود موجودی حساب‌ها بر تعداد معاملات انجام‌شده از طریق این صرافی تأثیر گذاشته و منجر به خروج قابل توجه بیت کوین از آن شده است. با این حال، همانطور که با تسلط کوین بیس در بازار ایالات متحده مشهود بوده، به نظر می‌رسد تأثیر بر کل حجم معاملات در این صرافی حداقل است.

نوسانات شدید قیمت که در طول هفته تجربه شد، هم شرکت‌‌کنندگان موجود بازار را هیجان‌زده نمود و هم شرکت‌کنندگان جدید را جذب کرد. افزایش حجم، تعداد و اندازه معاملات نشان می‌دهد که معامله‌گران به طور تهاجمی با بازار ارزهای دیجیتال درگیر شده و با افزایش اندازه معاملات به جهش بیت کوین پاسخ داده‌اند. در واقع، این اقدام نقش حیاتی صرافی‌های متمرکز در تسهیل نقدینگی و کشف قیمت، به ویژه در نوسانات قابل توجه بازار را نشان می‌دهد.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟