بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

روز سرنوشت ساز برای دلار آمریکا؛ داده های امروز مسیر دلار را مشخص خواهند کرد

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

دلار هفته بدی را پشت سر گذاشته است با این نرخ‌ها چندان تهاجمی بر ضد آن حرکت نکرده‌اند. موسسه ING عقیده دارید که تعدیل‌ قرداردها کاهش دلار را تشدید کرده است. داده حقوق و دستمزد امروز با توجه به شهادت داویش پاول، رئیس فدرال رزرو، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. پیش‌بینی می‌شود این داده 200K منتشر شود، اما بسیاری عدد ضعیف‌تری را پیش‌بینی می‌کنند.

دلار آمریکا: گزارش حقوق و دستمزد واکنش بازار به داده‌ها را نشان خواهد داد

این هفته تاکنون شاهد تغییرات بزرگی در قراردادهای بازارا فارکس بودیم. دلار از 0.5% تا 1.5% پایین‌تر از یک هفته پیش در برابر ارزهای G10 معامله می‌شود و دو ارزی که بر اساس داده‌های CFTC دارای بزرگترین قراردادهای سفته بازی خالص فروش هستند – دلار استرالیا و ین ژاپن – پیشرو در این زمینه هستند. دو روز شهادت پاول، رئیس فدرال رزرو، با انتظارات موسسه ING در مورد سرپیچی از شرط‌بندی‌های هاوکیش مطابقت داشت، اما اندازه کاهش دلار این موسسه را را شگفت‌زده کرده است.

پیام کلی ارائه شده توسط پاول در این دور از شهادت در برابر کنگره بر صبر و احتیاط در مورد چشم انداز تورم متمرکز شده بود. با این حال، پاول نیز علیرغم داده‌های غیرحمایتی اخیر، نسبت به روند تورم کاهنده اطمینان دارد و گفت که فدرال رزرو چندان دور از اطمینان برای کاهش نرخ بهره نیست. در نهایت، این نکته کلیدی برای بازاری است که انتظار لحن جنگ هاوکیش‌تری را داشت.

اکنون که پاول دستورالعمل نسبتاً داویش به بازارها ارائه کرده است، تمرکز به داده‌ها برمی‌گردد. امروز گزارش حقوق و دستمزد ایالات متحده منتشر می‌شود و انتظار می‌رود این گزارش فوریه تا حد زیادی نشان دهنده بازگشت به افزایش اشتغال متوسط پس از ارقام بسیار قوی ژانویه باشد. اجماع بر روی 200K متمرکز است که پیش‌بینی موسسه ING نیز با آن مطابقت دارد. با این حال، این عدد واقعاً شواهد سایر نظرسنجی‌ها را منعکس نمی‌کند – که به چیزی نزدیک‌تر از 100 هزار نفر اشاره می‌کند – بلکه شواهدی را نشان می‌دهد که تمایل به غافلگیری داده‌های اشتغال را در جهت صعودی و انحراف از سایر شاخص‌ها نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای رد این موضوع وجود ندارد که در نهایت شاهد انتشار ضعیف‌تر باشیم، اما قدرت اخیر در گزارش‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) نیازمند احتیاط زیادی است.

بازار کار آمریکا

امروز داده‌های حقوق و دستمزد مسیر بازار فارکس را مشخص خواهد کرد. به عبارت دیگر، هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای رد این موضوع وجود ندارد که در نهایت شاهد انتشار ضعیف‌تر باشیم. به دنبال شهادت پاول، بازارها نسبت قیمت گذاری کاهش بیشتر نرخ بهره چندان بی میل نخواهند بود. به هر حال، منحنی نرخ بهره آتی فدرال رزرو از پایان هفته گذشته تغییر چندانی نکرده است. ریسک‌های نزولی برای دلار امروز اهمیت زیادی دارند.

یورو: هیچ تغییر واقعی در روایت بانک مرکزی اروپارخ نداده است

یورو پس از جلسه بانک مرکزی اروپا در روز گذشته نوسانات غیر قابل اغماض را تجربه کرد، حتی اگر پیام اصلی این بانک تغییر نکرده باشد. دور جدید پیش‌بینی‌ها از منظر سیاست‌های تسهیلی کاملاً دلگرم‌کننده به نظر می‌رسید: تورم کمی کمتر و در سال 2025 2.0 درصد پیش‌بینی شد، در حالی که پیش‌بینی‌های رشد نیز مورد بازنگری پایین‌تر قرار گرفتند. این باعث واکنش منفی اولیه برای یورو شد.

با این حال، لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، تاکید کرد که بانک مرکزی اروپا به اندازه کافی در مورد کاهش تورم اطمینان ندارد و اطلاعات بیشتری در آوریل و به ویژه در ژوئن دریافت خواهد شد. در حالی که این یک تلنگر برای شرط‌بندی بازار برای کاهش ماه ژوئن است (که سناریو اصلی موسسه ING نیز هست)، لاگارد به پیوند دادن سیاست‌های پولی تسهیلی با تحولات نه تنها در تورم، بلکه همچنین به دستمزدها ادامه داد. این امر به بهبود یورو در طول کنفرانس مطبوعاتی کمک کرد، در حالی که کاهش دلار نیز به این مسئله کمک بزرگی کرد.

جفت ارز EURUSD نزدیک سقف محدوده رنج معامله می‌شد. این بدان معناست که می‌تواند در برابر اصلاحات کوتاه‌مدت آسیب‌پذیر باشد، اما همچنین در صورتی که نرخ‌های آمریکا وارد یک افت قاطع شود، می‌تواند مجددا رشد کند.

امروز تقویم ناحیه یورو شامل سخنرانی اعضای این بانک از جمله سیمکوس و هولزمن و همپنین انتشار تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم است. با این حال داده حقوق و دستمزد آمریکا احتمالا جهت حرکت EURUSD را مشخص خواهد کرد. اگر دلار امروز بیشتر افت کند، انتظار می‌رود این جفت ارز در محدوده 1.100 با مقاومتی مواجه شود.

دلار کانادا: دلار کانادا بیشتر از کانادا تحولات آمریکا را زیرنظر دارد

کانادا نیز امروز آمار اشتغال ماه فوریه را منتشر می‌کند. انتظار می‌رود که تغییرات اشتغال 20K منتشر شود و نرخ بیکاری از 5.7 درصد به 5.8 درصد افزایش یابد.

پیامدها برای دلار کانادا نباید زیاد باشد مگر اینکه شاهد یک شگفتی بزرگ در هر دو جهت باشیم. هر دو انتظارات نرخ بهره دلار کانادا و بانک مرکزی کانادا از پویایی داده‌های ایالات متحده بسیار پیروی کرده‌اند و موسسه ING عقیده دارد که داده حقوق و دستمزد امروز ایالات متحده باید در کوتاه مدت برای USDCAD مهم‌تر باشد. با توجه به همبستگی آن با دلار آمریکا، دلار کانادا در شرایط فعلی عقب مانده است. با این حال، کاهش دلار برای کاهش رسیدن جفت ارز USDCAD به زیر 1.35 کافی بود.

انتظار می‌رود که این یک موضوع رایج در آینده باشد: کاهش دلار باعث می‌شود که دلار کانادا در برابر دیگر ارزهای کامودیتی‌ محور/های بتا با تاخیر مواجه شود، اما همچنان می‌تواند فشار تدریجی بر USDCAD وارد کند، که انتظار می‌رود تا نیمه دوم سال 2024 به زیر 1.30 برسد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟