ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چالش‌ها و فرصت‌های بازار مس در چند سال آینده

زمان مطالعه: 4 دقیقه

چالش‌ها و فرصت‌های بازار مس در چند سال آینده

جف کوری: مس بهترین تجارت شغلی من است

رالی داغ مس قیمت آن را به بالاترین رقم تاریخ ۵.۱۰ دلار در هر پوند رسانده است.

تخفیف پراپ

سرمایه‌گذاران مس، یک سال شگفت‌انگیز دیگر را سپری می‌کنند، صندوق ETF جهانی X Copper Miners از اول سال تا به امروز ۳۶.۷ درصد بازدهی داشته است

جف کوری، مدیر ارشد استراتژی گروه کارلایل و رئیس سابق تحقیقات جهانی کالا در گلدمن ساکس، اعلام کرده است که مس نفت جدید است.

ایکس چیف

چند سال پیش، کارشناسان کامودیتی‌ها پیش‌بینی کردند که چهار فلز سبز: مس، لیتیوم، نیکل و کبالت به نفت عصر جدید تبدیل خواهند شد که با ارزش کل تولید نفت خام در دوران انتقال به سمت انرژی پاک رقابت خواهند کرد. تحلیلگران اوراسیا ریویو در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کردند که قیمت‌های این چهار فلز می‌تواند برای دوره‌ی انتشار خالص صفر( انتشار دی اکسید کربن به سمت تعادل پیش رود) به اوج‌های تاریخی برسد و ارزش کل تولید برای دوره ۲۰۴۰-۲۰۲۱ بیش از چهار برابر شود.

انقلاب انرژی‌های تجدیدپذیر آنطور که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند، رخ نداده است و قیمت فلزات نسبت به اوج خود در سال ۲۰۲۲ بسیار پایین‌تر هستند. با این حال، یک استثنا قابل توجه وجود دارد، مس در یک رالی داغ به ۵.۱۰ دلار در هر پوند (۱۱۲۴۵ دلار در هر تن) نزدیک شد که فقط کمی پایین‌تر از اوج تاریخی ۵.۱۳ دلار در هر پوند که در ۱۵ مه ثبت شده است. قیمت مس در ۱۲ ماه گذشته ۳۳.۲ درصد افزایش یافته است.

سرمایه‌گذاران مس یک سال شگفت‌انگیز دیگر را سپری می‌کنند، با صندوق COPX، از اول سال تا به امروز ۳۶.۷ درصد رشد داشته است، در حالی که همتای کوچکتر آن، COPP، بازدهی ۳۸.۴ درصدی را تجربه کرده است. COPX یک ETF نسبتا بزرگ است که توسط Global X Management Company LLC راه اندازی و مدیریت می شود. COPX دارای ۲.۱ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت (AUM) و نسبت هزینه ۰.۶۵ درصد است. این صندوق برای اندازه‌گیری عملکرد بازار سهام شرکت‌های جهانی درگیر در صنعت معدن مس طراحی شده است. COPP یک صندوق مس بسیار کوچکتر است که توسط Sprott Asset Management USA Inc راه‌اندازی و مدیریت می شود. COPP شاخص معدنچیان مس Nasdaq Sprott را ردیابی می‌کند که شامل شرکت‌های جهانی در صنعت مس، یعنی توسعه دهندگان، کاوشگران و تولیدکنندگان مس می شود. COPP فقط ۲۱.۰ میلیون دلار در AUM و نسبت هزینه ۰.۶۵ درصد دارد.

جای تعجب نیست که وال استریت به طور فزاینده‌ای چشم‌انداز خود را نسبت به مس افزایش داده است. جف کوری، مدیر ارشد استراتژی در گروه کارلایل و رئیس سابق تحقیقات جهانی کامودیتی در گلدمن ساکس، اعلام کرده است که مس نفت جدید و بهترین تجارتی است که در دوران حرفه‌ای خود دیده است. این تحلیلگر خاطرنشان کرده است که مس مدت‌هاست که به عنوان یک برنده بزرگ از حرکت در جهان به سمت صنعت برق‌ است و در صنایع جدید از جمله وسایل نقلیه الکتریکی و ارتقاء شبکه عظیم برق کاربرد دارد. همچنین، سال‌ها طول می‌کشد تا ظرفیت جدید استخراج مس عملاً راه‌اندازی شود. با این حال، قیمت مس، به طور غیر منتظره، چندین بار طی دو سال گذشته به شدت کاهش یافته است. کوری می‌گوید که این ناهماهنگی بین قیمت‌های کوتاه‌مدت و عرضه بلندمدت ایجاد کرده است و مس اطمینان او را برای سرمایه‌گذاری جلب کرده است.
چالش‌ها و فرصت‌های بازار مس در چند سال آینده

دیدگاه صعودی وال استریت در مورد مس

تحلیلگران موسسه سیتی ،با این عقیده موافق است که مس در این قرن وارد دومین بازار صعودی سکولار شده است، به دلیل رشد تقاضا ناشی از کربن زدایی( حرکت به سمت انرژی‌های پاک) و همچنین قیمت بالاتر برای مس می‌تواند مشکل کسری آن را جبران کند. سیتی می‌گوید آخرین صعود بزرگ مس در دهه ۲۰۰۰ بود، زمانی که قیمت‌ها طی سه سال ۵ برابر افزایش یافت که ناشی از شهرنشینی سریع و صنعتی شدن در چین بود. سیتی پیش‌بینی کرده است که قیمت مس می‌تواند طی دو ماه آینده به ۱۲ هزار دلار در هر تن برسد، که ناشی از کاهش شدید سهام مس LME و SHFE در این بازه زمانی است. فقدان پروژه‌های معدنی به طور فزاینده‌ای به مشکل بزرگ مس تبدیل شده است.

استراتژیست‌های فلزات بانک آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند که این امر، همراه با سرمایه‌گذاری در فناوری‌های سبز و بازگشت رونق به اقتصاد جهانی، باید قیمت‌ها را تا سه ماهه چهارم به ۱۰۲۵۰ دلار آمریکا در هر تن برساند.

در همین حال، شرکت تجاری چندملیتی سوئیسی ترافیگورا پیش‌بینی کرده است که خودروهای الکتریکی، هوش مصنوعی (AI)، زیرساخت‌های برق و رونق اتوماسیون حداقل 10 میلیون تن تقاضای اضافی مس را تا سال 2035 افزایش خواهند داد. به گفته Graeme Train، رئیس تجزیه و تحلیل فلزات ترافیگورا، یک سوم از 10 میلیون تن تقاضای جدید از بخش خودروهای الکتریکی خواهد بود، یک سوم تولید، انتقال و توزیع برق است و بقیه مربوط به مواردی مانند اتوماسیون، تولید، سیستم‌های خنک‌کننده در مراکز داده و مخارج سرمایه‌ای است.

پیش از این، سعد رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا، پیش‌بینی کرده بود که رونق هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که تا سال 2030 سالانه یک میلیون تن به تقاضای مس اضافه کند.
رحیم گفت: «اگر به تقاضای مراکز داده و مرتبط با آن از سوی هوش مصنوعی نگاه کنید، این رشد ناگهان افزایش یافته است. به هر حال این یک میلیون تن بالاتر از شکاف کسری 4-5 میلیون تنی ما تا سال 2030 است. این چیزی نیست که کسی واقعاً در بسیاری از این توازن‌های عرضه و تقاضا لحاظ کرده باشد.»

چالش‌ها و فرصت‌های بازار مس در چند سال آینده
توضیحات اضافه:

بازار سکولار چیست: بازار سکولار بازاری است که توسط نیروهایی هدایت می‌شود که می‌توانند برای سال‌های متمادی وجود داشته باشند و باعث افزایش یا کاهش قیمت یک سرمایه‌گذاری خاص یا طبقه دارایی در یک دوره طولانی شود. در یک بازار گاوی سکولار، شرایط مثبت مانند نرخ بهره پایین و درآمد قوی شرکت ها قیمت سهام را بالاتر می‌برد

مخارج سرمایه ای (CapEx): وجوهی هستند که توسط یک شرکت برای خرید، ارتقاء و نگهداری دارایی‌های فیزیکی مانند اموال، کارخانه‌ها، ساختمان‌ها، فناوری یا تجهیزات استفاده می‌شود.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی