ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تاثیر گزارشات اقتصادی بر شاخص دلار در میانه ماه مه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

احتمال بالایی وجود دارد که وارد دوره‌ای آرام در بازارها شده باشیم. دوره‌ای که فاصله‌ بین انتشار دو داده CPI و PCE آمریکا است و می‌تواند شاهد تثبیت دلار و مقداری فشار بر ین باشیم. نکات برجسته این هفته، سخنرانی اعضای فدرال رزرو و گزارش داده PMI است که می‌تواند باعث حرکت زیادی در بازار نشوند. تحولات ایران و عربستان سعودی تاکنون تأثیر محدودی بر بازار داشته است.

تخفیف پراپ

دلار آمریکا: مراقب افزایش USDJPY باشید

ماه مه تاکنون دلار ضعیف، ریسک پذیری بالا و انتظارات رو به افزایش برای اقدامات سیاست‌های تسهیلی از طرف فدرال رزرو را به همراه داشته است. بازار تحت کنترل داده‌ها و به دنبال کاتالیزور بعدی برای یک حرکت بزرگ است. موسسه ING عقیده دارد گزارشات داده‌های فروش خانه‌های موجود و سفارش‌ کالاهای بادوام ضعیف منتشر شود که مطابق انتظارات است. همین امر باید در مورد گزارش شاخص PMI در روز پنجشنبه نیز صادق باشد، که به هر حال از نظر اهمیت نسبت به نظرسنجی‌های ISM در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

صورتجلسه چهارشنبه کمیته فدرال رزرو (جلسه 1 مه) می‌تواند بسیار جالب باشد. به یاد داشته باشید که نشست ماه مه اعضای هاوکیش را ناامید کرد و برخی از اعضا (مانند کاشکاری) از آن زمان تاکنون تلاش کرده‌اند تا ریسک یک افزایش دیگر نرخ بهره را به بازار القا کنند. کمیته فدرال رزرو به تورم کاهنده خوش‌بین است و می‌تواند براساس داده‌ها سیاست پولی را هدایت کند.

ایکس چیف

در صورت عدم غافلگیری برای ارجاع به افزایش نرخ‌ بهره یا اگر دیدگاه بسیار داویشی در کمیته فدرال رزرو وجود نداشته باشد، در کوتاه‌مدت بازار فارکس ممکن است تا تاریخ 31 مه و انتشار شاخص PCE هسته حرکت بزرگی نداشته باشد و شاخص دلار در سطوح 104/105 تثبیت شود، این می‌تواند سناریوی اصلی در این هفته باشد. اگرچه پیش‌بینی می‌شود که تعادل ریسک‌ها کمی به سمت بالا باشد، چرا که ممکن است رشد ارزهای چرخه‌ای پس از انتشار CPI آمریکا، بیشتر کاهش دهند. برخی از ریسک‌های صعودی برای دلار نیز ممکن است ناشی از تشدید بازار نفت پس از فوت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، در سانحه هوایی و برخی نگرانی‌ها برای سلامتی سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، وجود داشته باشد. بازار تا الان نسبت به اتفاقات خاورمیانه واکنش خاصی نشان نداده است.

ین اغلب در شرایط با نوسان کم عملکرد ضعیفی دارد، زیرا معاملات حملی افزایش پیدا ‌می‌کند. نمی‌توان انکار کرد که این استراتژی به نقطه اشباع رسیده است و قراردادهای فروش خالص ین با 42% اوپن اینترست براساس داده‌های CFTC تاییدی بر این موضوع است. در شرایط مشابه قبلی در ماه پیش این قراردادها 54% اوپن اینترست را شاما می‌شدند و اگر بازار شروع به تردید در مداخلات ارزی ژاپن کند، انتخاب یک سقف قیمتی برای USDJPY دشوار خواهد بود. در حال حاضر بازگشت به سطح 156.50 قبل از انتشار گزارش CPI آمریکا در این هفته بسیار امکان پذیر است. اگر انتظارات برای کاهش نرخ تورم ژاپن در ماه آوریل در این جمعه تایید شود، می‌توان یک گام جدید بالاتر را در USDJPY باز کرد.

بانک مرکزی نیوزیلند سیاست پولی خود را در این هفته اعلام خواهد کرد. تورم‌کاهنده نباید علی‌رغم امکان رکود اقتصادی و بازار کار ضعیف، باعث تغییر اساسی داویش سیاست پولی این بانک شود.

یورو: داده‌های PMI کشور‌های اروپایی می‌تواند خوش‌بینی رشد در اروپا را تایید کند

مهمترین اخبار این هفته در ناحیه یورو، گزارش شاخص‌های PMI در روز پنجشنبه و دو سخنرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا است. انتظارات برای بهبود بیشتر در بخش تولیدی و بخش خدماتی وجود دارد، اگرچه گزارشات در بخش تولیدی باید در وضعیت انقباض باقی بماند.

بهبود چشم‌انداز در تولید ناخالص داخلی به یورو کمک کرده است. اینکه آیا رشد تولید ناخالص داخلی ادامه خواهد داشت یا خیر، تنها به داده‌هایی مانند PMI بستگی ندارد، بلکه بیشتر به این بستگی دارد که آیا بانک مرکزی اروپا نسبت به برنامه تسهیلی خود مبنی بر کاهش نرخ بهره در ژوئن و فراتر از آن محتاط‌تر خواهد شد. با این حال، قیمت‌گذاری بازار تا این اواخر برای بانک مرکزی اروپا بی‌ثبات نبوده و این تردید وجود دارد که آیا PMI می‌تواند باعث لرزش ثبات یورو شود یا خیر.

به گفته تحلیل‌گران موسسه ING: در جفت ارز EURUSD صعود به محدوده 1.09 با توجه به نگرانی‌های ماندگار درباره داستان تورم کاهنده در ایالات متحده، همچنان اغراق آمیز به نظر می‌رسد و همچنان احتمال تثبیت در منطقه 1.08-1.09 را بیشتر از شکست سطوح بالاتر پیش‌بینی می‌کنیم. بازار به انواع داده‌ها بسیار حساس واکنش نشان داده است (حتی کوتاه مدت)، با این حال محدوده 1.10 هدف دور از دسترسی به نظر می‌رسد. شاید اگر PMI کشور‌های منطقه یورو قوی‌تر از آمریکا گزارش شوند، امکان حرکت در سطوح 1.0900-1.0950 وجود داشته باشد.

پوند: تورم وضعیت پوند را مشخص خواهد کرد

انتشار گزارش شاخص CPI روز چهارشنبه در بریتانیا لحظه‌ای حساس برای پوند خواهد بود. از نظر تحلیلگران ING، داده‌های تورم در ماه آوریل کلید کاهش نرخ بهره در ژوئن را در اختیار بانک انگلستان قرار می‌دهد. منحنی سونیا در حال حاضر 14 نقطه پایه در ماه ژوئن و 25 نقطه پایه در ماه آگوست کاهش نرخ بهره را نشان می‌دهد.

تحلیلگران ING عقیده دارند تورم خدمات اندکی بالاتر از پیش‌بینی بانک مرکزی انگلستان خواهد بود، که باعث می‌شود احتمال کاهش نرخ بهره برای ماه اوت بیشتر شود. با این حال، این یک رویداد بسیار صفر و یک برای پوند است، زیرا شرط‌بندی برای کاهش نرخ بهره در ژوئن می‌تواند به طور قابل توجهی تغییر کند. رئیس بانک مرکزی انگلستان فردا سخنرانی خواهد کرد.

به گفته موسسه ING، اگر انتشار گزارش CPI را درست پیش‌بینی کرده باشیم، انتظار داریم پوند هفته خوبی داشته باشد. EURGBP ممکن است به زیر سطح 0.8550 برگردد و مسیر ماه آوریل را دوباره طی کند، زمانی که پس از یک جهش بالای 0.8600 به 0.8530 سقوط کرد. با این حال، چنین کاهشی از نظر ما EURGBP را نسبتاً ارزان خواهد کرد، چرا که بانک مرکزی انگلستان ممکن است در پایان سال کاهش نرخ بهره بیشتری نسبت به بانک مرکزی اروپا ارائه دهد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی