بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

گزارش بازار طلا چین: ثبات تقاضا و افزایش ذخایر بانک خلق چین

طلای چین

ماه گذشته شاهد خروج 127 تن طلا از بورس طلای شانگهای (SGE) بودیم که بالاتر از میانگین ده ساله فوریه (118 تن) بود.

قیمت طلای داخلی چین، به دلیل مصرف قوی طلا و کاهش احتمالی عرضه به دلیل یک ماه کاری کوتاه‌تر، بالا ماند.

صندوق‌های قابل معامله (ETF) طلای چین سومین ورودی ماهانه متوالی خود را تجربه کردند و 778 میلیون یوان (109 میلیون دلار آمریکا) افزایش یافتند و مجموع دارایی‌های تحت مدیریت خود (AUM) را به رکورد دیگری یعنی 31 میلیارد یوان (4.3 میلیارد دلار آمریکا) رساندند.

ذخایر رسمی طلا در چین اکنون برای 16 ماه متوالی افزایش یافته است. اضافه شدن 12 تن ذخایر در ماه فوریه، مجموع آن را به 2257 تریلیون رساند که 4.3 درصد از ذخایر ارزی کشور است.

در کوتاه مدت، با توجه به روزهای کاری بیشتر در ماه مارس و بهبود فعالیت‌های ذخیره مجدد – از آنجایی که موجودی انبارها قبل از تعطیلات سال نو چینی (CNY) تمام می‌شود – باید از افزایش ماهانه تقاضای طلای عمده‌فروشی حمایت کند.

اما رالی قیمت طلا – به خصوص که اخیراً به بالاترین حد خود رسیده است – همراه با این واقعیت که در حال ورود به فصل رکود مصرف طلا هستیم، ممکن است در ماه‌های آینده بر مصرف داخلی طلا فشار بیاورد.

اما در مقابل همین قیمت طلا ممکن است به حمایت از تقاضای سرمایه گذاری برای طلا منجر شود.

در فوریه شاهد تغییرات محدودی در قیمت طلا بودیم

قیمت طلا در ماه فوریه ثابت ماند (نمودار 1). هر دو معیار تعیین قیمت طلای شانگهای به یوان (Shanghai Gold Benchmark PM) یا SHAUPM حدودا %0.4- و انجمن بازار شمش لندن به دلار آمریکا (LBMA Gold Price AM) حدودا %0.3- کاهش ملایمی را تجربه کردند چرا که سرمایه‌گذاران شرط بندی‌های خود را بر روی چرخش‌های سیاست پولی بانک‌های مرکزی اصلی تنظیم کردند.

نمودار 1: قیمت طلا در ماه فوریه ثابت بود

قیمت طلا

تغییرات ماهانه قیمت طلا SHAUPM و LBMA

در طول دو ماه اول سال 2024، طلا به قیمت یوان ثابت بوده و رشد ملایم 0.3 درصدی داشته و همچنان عملکرد بهتری نسبت به سایر دارایی‌ها مانند اوراق قرضه و کامودیتی‌های جهانی دارد (نمودار 2). در همین حال، بازار سهام جهانی به سمت رکوردهای جدید حرکت می‌کنند و بازار سهام چینی نیز با حمایت محرک‌های محلی به طور قابل توجهی بهبود یافته است. اما طلا همچنان به عنوان یک دارایی محبوب در چین باقی مانده است که با ادامه جریان ورودی ETF طلا و تقاضای قوی اخیر برای طلای فیزیکی این مسئله مشهود بوده است.

علاوه بر این، قیمت طلا در اوایل ماه مارس به بالاترین حد خود رسیده است و قیمت طلای محلی اکنون برای اولین بار در تاریخ بالاتر از 500 یوان در گرم است که ممکن است همچنان سرمایه گذاران را جذب کند.

نمودار 2: دارایی‌های ریسکی افزایش یافتند، طلا به یوان ثابت است

طلا چین

عملکردهای دارایی‌های مهم تا کنون در سال 2024

تقاضای عمده فروشی بالاتر از میانگین بلندمدت خود باقی ماند

برداشت طلا از SGE در فوریه به 127 تن افزایش یافت (نمودار 3)، که افت 53 درصدی ماهانه و کاهش 25 درصدی در سال را تجربه کرد. اما نمی‌توانیم خودسرانه به این نتیجه برسیم که تقاضای طلا ضعیف شده است. افت ماهانه عمدتاً به دلیل موارد زیر بود:

  • روزهای معاملاتی کمتر در فوریه نسبت به ژانویه، به دلیل تعطیلات چین (10 تا 17 فوریه)
  • کاهش فصلی تقاضای عمده فروشی طلا به دلیل کاهش موجودی‌های تولیدکنندگان بود که برای آماده سازی جشن سال نو ذخیره کرده بودند.
  • قوی‌ترین برداشت‌های طلا از ژانویه تا کنون

در واقع، ترکیبی از یوان و روزهای معاملاتی کمتر باعث افت ماهانه در هر ماه فوریه می‌شد، البته به جز در سال 2023، زمانی که جشنواره بهار به طور غیرعادی زود برگزار شد. در این مثال، ژانویه روزهای معاملاتی کمتری داشت و شروع سال پس از حذف جدید محدودیت‌های ویروس کرونا، با تقاضای انباشت شده حمایت شد. عوامل پایه فوق العاده استثنایی سال 2023 نیز عامل اصلی کاهش سالانه در رقم تقاضای عمده فروشی طلا در ماه گذشته بود.

با این وجود، سال 2024 شاهد دومین تقاضای عمده فروشی طلا در ماه فوریه از سال 2017 بودیم که بالاتر از میانگین 118 تنی ده ساله خود باقی ماند.

نمودار 3: تقاضای طلای عمده فروشی در فوریه همچنان بالا بود

تقاضا برای طلا در فوریه

برداشت طلا از SGE در فوریه و میانگین ده ساله*

پریمیوم داخلی چین همچنان بالا است

میانگین پریمیوم قیمت طلای چین در ماه فوریه بدون تغییر در 47 دلار آمریکا در هر اونس بود (نمودار 4). این عمدتاً نتیجه تقاضای فیزیکی قوی طلا در طول تعطیلات چین و همچنین احتمالاً کاهش واردات – در میان روزهای کاری کمتر در فوریه است. (در اینجا پریمیوم (Premium) به معنی اختلاف قیمت طلا در چین و جهان است)

نمودار 4: پریمیوم قیمت داخلی طلا تثبیت شد

پریمیوم ماهانه

میانگین اسپرد ماهانه بین SHAUPM و LBMA Gold Price AM

سرمایه‌گذاران چینی خرید ETF طلا را ادامه دادند

صندوق‌های ETF طلای چینی سه ماه است که روند جریان ورودی آن‌ها افزایش یافته است و در ماه فوریه 778 میلیون یوان (109 میلیون دلار آمریکا) رشد کردند (نمودار 5). مجموع AUM آنها ماه را با رکورد دیگری 31 میلیارد یوان (4.3 میلیارد دلار آمریکا) به پایان رساند، در حالی که دارایی‌های جمعی با 1.7 تن افزایش به 65 تن رسید.

حتی با وجود اینکه بازار سهام داخلی در این ماه جهش شدیدی را تجربه کرد، کاهش بی وقفه در شش ماهه منتهی به فوریه باعث شد تا تقاضای سرمایه گذاران به دارایی امن افزایش یابد. در همین حال، تداوم کاهش ارزش پول محلی و ثبات قیمت طلا، سرمایه گذارانی را جذب کرد که پتانسیل صعودی بیشتری را در قیمت یوان طلا مشاهده کردند.

نمودار 5: دارایی تحت مدیریت صندوق‌های ETF طلای چین رکورد خود را در فوریه تکرار کرد

صندوق قابل معامله چین

جریان‌های ماهانه وجوه و دارایی‌های ETF طلای چینی

بانک خلق چین (PBoC) باز هم از خرید طلا خبر داد

بانک خلق چین در ماه فوریه 12 تن طلای دیگر به ذخایر خود اضافه کرد و ادامه خرید خود را به 16 ماه افزایش داد و مجموع را به 2257 تن رساند (نمودار 6). تا کنون در سال 2024، ذخایر طلای چین 22 تن افزایش یافته است. در طول 16 ماه گذشته بانک خلق چین کل خرید طلا را 309 تن گزارش کرده است.

در پایان فوریه، طلا 4.3 درصد از کل ذخایر ارزی چین را تشکیل می‌داد که از 3.4 درصد در نوامبر 2022، زمانی که بانک خلق چین اعلامیه‌های خرید طلا را از سر گرفت، افزایش یافته است.

نمودار 6: ذخایر طلای چین افزایش بیشتری یافته است

افزایش ذخایر طلا چین

منبع: GOLD

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟