ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

سیتی پیش‌بینی می‌ کند قیمت نفت تا سال 2025 به 60 دلار کاهش یابد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیتی

سیتی پیش‌بینی می‌کند که قیمت نفت تا سال 2025 تا محدوده 60 دلار کاهش می‌یابد، چرا که ذخایر پس از بازار فشرده در تابستان امسال افزایش می‌یابد که نشان‌دهنده چشم‌انداز نزولی با وجود تقاضای قوی فعلی و قیمت‌های بالاتر است.

نفت ضررهای اوایل ژوئن، زمانی که نشانه‌های گروه اوپک پلاس مبنی بر اینکه می‌تواند مقداری از عرضه به بازار را در سه‌ماهه چهارم بازگرداند و سیگنال‌های نزولی را در سراسر بازار ارسال کرد، جبران کرده است.

اوایل روز جمعه، شاخص بین‌المللی نفت برنت بالای 85 دلار در هر بشکه معامله شد، در حالی که شاخص نفت خام WTI آمریکا بالای 82 دلار در هر بشکه بود، زیرا نشانه‌هایی از انقباض بازارهای فیزیکی شروع شد.

تخفیف پراپ

بازار انتظار دارد تقاضای تابستانی قوی در سه‌ماهه سوم باقی بماند، اما این ترس وجود دارد که رشد مصرف فصلی در سه‌ماهه چهارم شروع به کاهش کند و قیمت نفت را به سمت پایین تحت فشار قرار دهد.

سیتی انتظار دارد که نفت به دلیل افزایش موجودی انبارها، در اواخر امسال به محدوده 70 دلار و در سال 2025 به محدوده 60 دلار کاهش یابد.

اریک لی، تحلیلگر انرژی جهانی سیتی در این هفته در مصاحبه‌ای با Yahoo Finance گفت: «موجودی جهانی در سال آینده بسیار افزایش خواهد یافت.»
این تحلیلگر افزود: «ما فکر می‌کنیم که در تابستان کمی فشردگی در عرضه وجود داشته باشد، بنابراین شاهد ماندن قیمت‌ها برای مدتی طولانی‌تر در پایین تا اواسط دهه 80 هستیم.»

ایکس چیف

اما در حالی که نیمه دوم سال 2025 را بررسی می‌کنیم، واقعاً شاهد هستیم که بازارها بسیار با فشار مواجه شوند.

لی در مصاحبه با Yahoo Finance گفت: “همچنین انتظار می‌رود که رشد تقاضای جهانی نفت کاهش یابد، چرا که «تقاضای نفت می‌تواند با سرعت کمتر و کندتر نسبت به تولید ناخالص داخلی رشد کند و در واقع قبل از پایان این دهه به اوج خود برسد.»

شایان ذکر است سیتی یکی از نزولی‌ترین دیدگاه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را در مورد قیمت و تقاضای نفت دارد.

به عنوان مثال، گلدمن ساکس در گزارشی در این هفته گفت که «هنوز یک دهه به اوج تقاضا برای نفت باقی مانده است».

اوایل این ماه، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت قبل از سال 2030 به اوج خود خواهد رسید. این پیش‌بینی انتقاد اوپک را برانگیخت که هیثم الغیس، دبیرکل اوپک، گفت «به اوج رسیدن تقاضا در آینده نزدیک رخ نخواهد داد» و پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی «تفسیری پرریسک به ویژه برای مصرف‌کنندگان است و تنها منجر به نوسانات انرژی در مقیاس بی‌سابقه خواهد شد.»

تحلیلگران گلدمن ساکس به نوبه خود گفتند: «در حالی که برخی از پیش‌بینی‌کنندگان برتر پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای نفت تا سال 2030 به اوج خود خواهد رسید، محققان ما انتظار دارند که روند مصرف نفت تا سال 2034 افزایش یابد.»

نیکیل بانداری، رئیس مشترک تحقیقات منابع طبیعی و انرژی پاک آسیا-اقیانوسیه و آمبر کای، تحلیلگر در گزارش این گروه می‌نویسند: «ما فکر می‌کنیم با اوج تقاضا یک دهه دیگر فاصله داریم و مهمتر از آن، پس از دهه‌ای که طول می‌کشد تا به اوج برسد، به جای کاهش شدید، برای چند سال دیگر به سمت اوج می‌رود.»

در کوتاه‌مدت، گلدمن ساکس قیمت نفت برنت را در تابستان امسال در بحبوحه تقاضای بالای مصرف‌کننده، 86 دلار در هر بشکه می‌داند که بازار را در سه‌ماهه سوم با کسری قابل‌ توجهی مواجه می‌کند.

این بانک سرمایه‌گذاری همچنین به دلیل تقاضای فیزیکی برای نفت خام که در بحبوحه قیمت‌های پایین‌تر از جمله در چین و ایالات متحده برای پر کردن مجدد ذخایر استراتژیک نفت (SPR) افزایش می‌یابد، کف قیمتی معادل 75 دلار در هر بشکه در قیمت نفت برنت دارد.

بیشتر بانک‌ها انتظار دارند قیمت نفت در تابستان امسال بالای 80 دلار در هر بشکه باقی بماند و در سه‌ماهه چهارم و اوایل سال آینده به محدوده 70 دلار کاهش یابد.

جی پی مورگان انتظار دارد قیمت نفت در سال آینده به طور متوسط به 75 دلار در هر بشکه برسد که از محدوده پیش‌بینی‌شده 80 تا 90 دلار در تابستان امسال کاهش می‌یابد.

تحلیلگران کامودیتی روند نرخ بهره و رشد اقتصاد جهانی را رصد خواهند کرد تا از آنها به عنوان مفروضاتی برای پیش‌بینی‌های خود در اواخر سال جاری استفاده کنند، اما آنها همچنین حرکت بعدی اوپک پلاس را از نزدیک رصد خواهند کرد.

در حالی که این گروه نشان داده است که تمایل دارد بخشی از کاهش عرضه کنونی را آغاز کند، اوپک و متحدان غیراوپک آن به رهبری روسیه بعید است قیمت نفت را در پایین‌ترین حد 70 دلار و سقوط به 60 دلار قرار دهند، چرا که هیچ یک از تولیدکنندگان این سازمان نمی‌توانند بودجه خود را با این قیمت‌های نسبتا پایین متعادل کنند.

منبع: Oilprice

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی