بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

شوک تورم انگلیس بر پوند و انتظارات از بانک مرکزی انگلیس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

شگفت‌انگیز نیست که چگونه سرمایه‌گذاران نظرات هاوکیش فدرال رزرو را نادیده می‌گیرند، اما به طور کامل از اظهارنظرهای داویش استقبال می‌کنند؟

سخنان توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو، مبنی بر اینکه فدرال رزرو می‌تواند در صورت تداوم تورم پیشرفت، نرخ بهره را کاهش دهد. شاخص Nasdaq 100 را برای سومین روز متوالی به رکورد جدیدی رساند و شاخص S&P500 به بالاترین سطح سالانه و نزدیک به رکورد تاریخی افزایش یافت. با این حال، همه هشدارهای سایر بانک‌های مرکزی مبنی بر اینکه ممکن است برای کاهش نرخ‌ بهره خیلی زود باشد، واکنش مشتاقانه‌ای را نداشتند.

با این حال، هیچ توضیح منطقی برای این واکنش نامتقارن بازار وجود ندارد، با توجه به اینکه آخرین داده‌های اقتصادی ایالات متحده به قدرت مداوم اشاره می‌کند و این مسئله، در تئوری، باید از اعضای هاوکیش فدرال رزرو حمایت کند.

سرمایه گذاران رویای کاهش شدید نرخ بهره در محیطی با رشد اقتصادی قوی را در سر می پرورانند و این دستور العمل مناسبی برای کاهش تورم و پایین نگه داشتن آن به اندازه کافی نیست. داده‌های اقتصادی قوی و انتظارات بالای درآمدزایی با فدرال رزرو داویش سازگار نیست.

 شرکت FedEx زنگ خطر را به صدا در می‌آورد

دیروز، آخرین نتایج گزارش درآمدزایی FedEx سرمایه گذاران را خوشحال نکرد. این شرکت که به عنوان سنجش فعالیت‌های اقتصادی عمل می‌کند، به دلیل کاهش حجم حمل و نقل هوایی و کامیون‌ها، نتوانست انتظارات را برآورده کند. سهام این شرکت 7% افت کرد. فشار فروش به احتمال زیاد سهام فدرال اکسپرس (FedEx) را از ماه اکتبر به محدوده کف کانال صعودی خود می‌کشاند – به دلیل کاهش بازده اوراق خزانه داری – اما این همبستگی منفی بین فدرال اکسپرس و بازدهی 10 ساله ایالات متحده در شرف شکسته شدن است، چرا که فدرال اکسپرس، مانند اکثر بازار سهام، نمی‌تواند پس از کاهش بازده به افزایش خود ادامه دهد: کاهش بیشتر بازده حاکی از رکود اقتصادی است و این برای درآمدزایی، انتظارات درآمدزایی و در نتیجه ارزش گذاری‌ها خوب نیست.

سهام شرکت‌های S&P در حال حاضر تقریبا در 20 برابر تخمین‌های درآمدازیی 12 ماهه معامله می‌شوند و تخمین‌های سود به ازای هر سهم (EPS) 12 ماهه در محدوده رکوردی قرار دارند. این مسئله بینش ارزشمندی در مورد انتظارات مربوط به عملکرد کلی سود شرکت‌های S&P500 ارائه می‌دهد و اعداد و ارقام شبیه اقتصادی نیستند که به شرایط مالی تسهیلی‌تری نیاز دارند.

ضعف دلار

روز گذشته، آخرین داده‌های مسکن در آمریکا نشان داد که موارد شروع به ساخت مسکن در ایالات متحده تقریبا 15% در ماه نوامبر افزایش یافته در حالی که به دلیلی کاهش سریع بازده آمریکا، نرخ وام مسکن از بالای 8 درصد به زیر 7 درصد کاهش یافته است. این نشانه خوبی برای سلامت اقتصادی است، اما لزوما برای مسیر تورم آینده نشانه خوبی نیست. با این حال دلار واکنشی نشان نداد.

یکی دیگر از نکات جالب، سپرده‌های ایالات متحده است. سپرده‌های ایالات متحده در اوج همه گیری حدود 80% بود و اکنون به شرایط عادی قبل از همه گیری ویروس کرونا در حدود 60 درصد بازگشته است. کاهش پس‌اندازها می‌تواند هزینه‌های مصرف‌کننده ایالات متحده را کاهش دهد، در نتیجه رشد اقتصادی را کاهش داده و تورم را مهار کند، اما GDPNow فدرال‌رزرو آتلانتا به رشد 2.7 درصدی تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه چهارم اشاره دارد. داده‌های رسمی روز پنجشنبه یادآوری می‌کند که اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه سوم بیش از 5 درصد رشد کرده است، رقمی که باید سوالاتی را در مورد خوش بینی فدرال رزرو ایجاد کند.

خوش‌بینی اعضای داویش فدرال رزرو با توجه به قدرت داده‌های اقتصادی، و فشار صعودی بر انرژی و هزینه‌های حمل و نقل بیش از حد است، چرا که شرکت‌های پیشرو انرژی و کشتیرانی جهان به دلیل حملات حوثی‌ها از کانال سوئز اجتناب می‌کنند. تحولات اخیر تا چند هفته دیگر در داده‌های اقتصادی نشان داده می‌شود و به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا میزان پیامدهای جهانی را ارزیابی کنند.

کاهش تورم

با افزایش نگرانی‌ها در مورد پیامدهای تحولات در دریای سرخ، آخرین اعداد تورم از اروپا و بریتانیا کمی آرام کننده بودند.

نرخ تورم در ناحیه یورو در ماه نوامبر به 2.4 درصد کاهش یافت و تورم هسته طبق انتظارات به 3.6% کاهش یافت.

در بریتانیا، هم تورم اصلی و هم تورم هسته در ماه نوامبر سریعتر از حد انتظار کاهش یافتند. تورم اصلی به زیر 4% کاهش یافت در حالی که تورم هسته به 5.1% رسید. جفت ارز GBPUSD در واکنشی سریع به دلیل انتشار ضعیف‌تر از انتظارات داده‌های تورمی، به زیر 1.27 افت کرد.

با این حال، به صورت مطلق، تورم هسته در بریتانیا هنوز بیش از دو برابر تورم 2 درصدی بانک مرکزی انگلیس است. حتی با وجود اینکه سرعت قیمت گذاری سیاست‌های تسهیلی بیشتر از حد مطلوب است، بانک مرکزی انگلیس (BoE) هنوز در آخر صف برای پیوستن به چرخش سیاست‌ها است. بنابراین، اگر سرمایه گذاران به دلیل کاهش انتظارات فدرال رزرو، به کاهش قیمت دلار ادامه دهند، انتظارات هاوکیش از بانک مرکزی انگلیس باید فشار فروش پوند را محدود کند.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟