بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا قدرت دلار در ماه فوریه نیز ادامه خواهد داشت؟

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه

روز گذشته شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا قوی منتشر شد که این مسئله قطعا به بانک مرکزی آمریکا اطمینان برای شروع کاهش نرخ بهره را نخواهد داد. انتشار این داده منجر به توقف رشد دارایی‌های ریسکی شد و منجر شد تا رشد دلار ادامه داشته باشد. نگاه‌ها به داده PCE است که در 29 فوریه منتشر می‌شود.

دلار آمریکا: دلار در مسیر ثبت یک ماه قوی دیگر

داده CPI ماه ژانویه آمریکا کار را برای بانک مرکزی آمریکا سخت کرد. تورم هسته 0.4% در ارزیابی ماهانه و تقریبا 4% در ارزیابی سالانه منتشر که برای بانک مرکزی آمریکا که آماده کاهش نرخ بهره می‌شود، شرایط خوبی را ارائه نمی‌کند. جای تعجب ندارد که انتظارات برای چرخه کاهش نرخ بهره سال 2024 بانک مرکزی آمریکا از 160 نقطه پایه در سه هفته گذشته به 90 نقطه پایه کاهش یافته است.

موسسه ING عقیده دارد که واگرایی بین اعداد CPI و معیار ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم (PCE هسته)، تنها بانک مرکزی آمریکا را بیشتر گیج خواهد کرد. واضح است که این اعداد و ارقام آن اطمینانی را که بانک مرکزی برای اعلام پایان نبرد تورم لازم دارد، نمی‌دهد. این واقعیت را نیز اضافه کنید که داده‌های اشتغال ایالات متحده در ماه ژانویه قوی بود، که همچنین موقعیت فدرال رزرو را در مورد بازگشت بازار کار ایالات متحده به تعادل بهتر زیر سوال می‌برد.

انتشار قوی تورم آمریکا، واکنش قابل پیش‌بینی در بازار داشت: بازار سهام افت کرد (مخصوصا سهام بخش رشدی) و دلار قوی شد. در بازار فارکس بر اساس بازده کل، دلار امسال قوی‌ترین عملکرد در G10 را داشته است و در فضای فضای بازارهای نوظهور تنها کمی از لیر ترکیه، روپیه هند و پزو مکزیک بهتر عمل کرده است. با توجه به الگوهای فصلی به نفع دلار در فوریه و اینکه داده‌های بزرگ بعدی برای فدرال رزرو، داده‌های PCE ژانویه، تا 29 فوریه منتشر نمی‌شود، به نظر می‌رسد دلار بتواند افزایش‌های اخیر را برای چند هفته دیگر حفظ کند. شاخص دلار امروز می‌تواند بین محدوده 104.60 – 105 معامله شود.

سیگنال فارکس و طلا

رشد دلار، منجر شد جفت ارز USDJPY به بالای محدوده 150 برسد. به دلیل این که این حرکت ناشی از قدرت دلار بوده و ارتباطی به ین نداشته است، دیدگاه اجماع بر این است که مقامات ژاپن نمی‌توانند مداخله در بازار فارکس را توجیه کنند. ما چندان مطمئن نیستیم و این احتمال وجود دارد که خزانه داری ایالات متحده در صورت حرکت سریع به محدوده 152، باز هم مداخله ژاپن را برای فروش USDJPY بپذیرد. نوسانات ضمنی یک هفته‌ای USDJPY در محدوده 7.45%، پایین به نظر می‌رسد اما نمی‌تواند احتمال مداخله رو به کلی از بین ببرد.

یورو: اختلاف نرخ بیشتر

روز گذشته، انتشار شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا منجر شد اختلاف نرخ سواپ دو ساله EURUSD موقتا به بیشترین سطح از سال 2023 برسد. فشار فروش در بازار سهام نیز این مسئله را قابل درک کرد که این جفت ارز تحت فشار قرار بگیرد. این بدین معنی است که جفت ارز EURUSD همچنان رالی اواخر سال 2023 را پس می‌دهد. شکست زیر محدوده 1.0700/0710 راه را به سمت محدوده 1.0660 و سپس 1.0610 هموار می‌کند. با این حال با توجه به این که انتظارات از سیاست‌های تسهیلی بانک مرکزی آمریکا محافظه کارانه‌تر می‌شود (و به انتظارات 75 نقطه پایه‌ای بانک مرکزی آمریکا در سال جاری نزدیک می‌شود)، پیش‌بینی می‌شود محدوده‌های 1.06/ 1.07 محدوده‌های خوبی برای پوشش ریسک معاملات خرید دلار یا فروش یورو باشد.

در تقویم داده‌ها، امروز تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم ناحیه یورو برای سال 2023 باید محدوده 0.0% را تایید کند. همچنین امروز اعضای بانک مرکزی اروپا سخنرانی خواهند شد. قیمت گذاری مجدد چرخه بانک مرکزی آمریکا همچنین منجر شده نرخ بهره کوتاه مدت یورو بالاتر رود. این بدین معنی است که اختلاف نرخ سواپ دو ساله EURCHF به نفع یورو افزایش یافته و EURCHF مجددا بالاتر از محدوده 0.95 معامله می‌شود. موسسه ING پیش‌بینی می‌کند این جفت ارز در چند ماه آینده بتواند به محدوده 0.96 برسد.

در انگلیس، داده CPI ماه ژانویه امروز منتشر شد. داده اصلی و هسته کمتر از انتظارات منتشر شدند. CPI خدماتی، که توسط بانک مرکزی انگلیس به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد، تا 6.5 درصد سالانه افزایش یافته است، اما کمتر از اجماع 6.8 درصد باقی مانده است. این داده ضعیف‌تر، به جفت ارز EURGBP کمک کرد که از محدوده حمایتی 0.8500 افزایش یافت و منجر شد جفت ارز GBPUSD بار دیگر پایین‌تر از محدوده 1.2600 قرار گیرد. امروز بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، سخنرانی خواهد داشت. سخنرانی بیلی احتمالا باید شفافیت بیشتری ارائه دهد که آیا بانک مرکزی انگلیس برای کاهش نرخ بهره در سال جاری به اندازه کافی اطمینان دارد یا نه. این مسئله احتمالا برای پوند یک ریسک منفی خواهد بود.

منبع: ING

اخبار فوری فارکس و بازار جهانی در کانال تلگرام UTOFX

@UtoFX

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟