ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

سیلی هاوکیش بانک مرکزی آمریکا

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیلی هاوکیش بانک مرکزی آمریکا

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 25 خرداد

بانک مرکزی آمریکا در جلسه روز گذشته نرخ بهره را افزایش نداد.

با این حال، میانه پیش‌بینی‌ها در دات پلات فدرال رزرو نشان می‌دهد که ممکن است تا پایان سال جاری دو افزایش دیگر نرخ بهره وجود داشته باشد. این مسئله سیلی بر صورت کسانی بود که انتظار کاهش نرخ بهره را تا پایان سال داشتند. شرایط اعتباری در ایالات متحده در حال فشرده شدن و تورم در حال کاهش است. داده‌های PPI دیروز نشان داد که قیمت‌های تولیدکننده در ماه مه سریع‌تر از حد انتظار کاهش یافته، در حالی که هم ارقام اصلی و هسته شاخص قیمت مصرف کننده در همین ماه افت بیشتری داشتد.

تخفیف پرارپ

چرا بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش نداد؟ به این دلیل که سیاست گذاران ایالات متحده می‌دانند که ایده افزایش 0.25 درصدی – یا دو افزایش 0.25 درصدی – قدرتمندتر از خود افزایش 0.25 درصدی است، چرا که افزایش نرخ بهره در آینده در مدیریت انتظارات بازار موثرتر است. بازار مایل است به قیمت گذاری پایان افزایش نرخ بهره – و کاهش نرخ بهره – بازگردد، آن هم وقتی بدانند که فدرال رزرو به پایان چرخه انقباضی نزدیک می‌شود. فدرال رزرو برای جلوگیری از به خطر انداختن تلاش‌های اقدامات انقباضی، تعلیق انقباضی را حفظ می‌کند، بدون اینکه نرخ بهره را تغییر دهد. اگر همه چیز خوب پیش برود – اگر تورم به کاهش ادامه یابد و شرایط مالی انقباضی‌تر بر بازار کار ایالات متحده تأثیر بگذارد – فدرال رزرو این گزینه را خواهد داشت که عقب نشینی کند و به راحتی نرخ بهره را افزایش ندهد.

اما در حال حاضر، «تقریباً همه سیاست‌گذاران» همچنان نگران سرد شدن متوسط در تورم هسته هستند و پیش‌بینی نمی‌کنند که تورم امسال به زیر 3% برسد.

ایکس چیف

واکنش خفیف

بازده اوراق 2 ساله افزایش یافت در حالی که هیجانات در بازده اوراق بلند مدت‌تر کم‌تر بود چرا که نرخ‌های بهره بالاتر، احتمال رکود را افزایش می‌دهد. شاخص S&P 500 سقف جدیدی از سال پیش ثبت کرد. شاخص دلار از میانگین متحرک 100 روزه خود رشدی داشت. پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا (ECB) که به طور گسترده زیرنظر است جفت ارز EURUSD بالاتر از محدوده 1.08 نوسان می‌کند.

بانک مرکزی اروپا لحن هاوکیش خواهد داشت؟

به طور کلی انتظار می‌‌رود که بانک مرکزی اروپا در جلسه امروز خود نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد و لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، احتمالاً در کنفرانس مطبوعاتی پس از این تصمیم، هاوکیش خواهد بود و اصرار دارد که علیرغم کاهش اخیر فشارهای تورمی – و شاید بدتر شدن چشم انداز اقتصادی، بانک مرکزی اروپا به تلاش های خود برای مبارزه ادامه خواهد داد.

توجه داشته باشید که 500 میلیارد یورو TLTRO در 28 ژوئن سررسید می‌شود و حجم خوبی از نقدینگی را از بازار خارج می‌کند. در حالی که هنوز حدود 4 تریلیون یورو نقدینگی مازاد در سیستم مالی وجود دارد، تخلیه نقدینگی می‌تواند باعث نگرانی سرمایه گذاران شود، به خصوص اگر برخی از بانک‌های اروپایی نتوانند منابع مالی کافی در بازار پیدا کنند تا جایگزین منابع مالی TLTRO خود شود – سناریویی که می‌تواند اطمینان و تقاضا سرمایه گذاران را در هفته‌های آینده از بین ببرد.

از این نظر، بانک‌های ایتالیایی تحت نظارت دقیق قرار دارند، چرا که آنها در بازپرداخت TLTRO خود عقب هستند و بودجه از طریق TLTROها بیشتر از مازاد پول نقدی است که وام دهندگان آن نزد بانک مرکزی اروپا پارک کرده‌اند. این بدان معناست که بانک‌های ایتالیایی باید در جای دیگری برای بازپرداخت TLTRO های خود پول پیدا کنند – اما کجا؟

نگرانی در زمینه ثبات سیستم مالی اروپا وجود ندارد، اما به سختی می‌توان تصور کرد که بازار سهام اروپا در محیط تخلیه نقدینگی و افزایش نرخ‌ بهره، رشد کند. شاخص Stoxx 600 دیروز به بالای میانگین متحرک 50 روزه خود رسید، چرا که قدرت یورو ممکن است تقاضا را تقویت کرده باشد، با این حال این شاخص احتمالا به محدوده 435-450 باز خواهد گشت.

کاهش نرخ بهره چین

در چین، در مورد تورم و سیاست پولی، فضای کاملاً متفاوتی داریم. تورم چین ثابت و تحت فشار نزدیک به پایین‌ترین حد در 26 ماه گذشته باقی می‌ماند، رشد اقتصادی شتاب پیش‌بینی‌شده پس از ویروس کرونا را نداشته و بانک خلق چین (PBoC) طبق پیش‌بینی‌ها نرخ MLF یک ساله خود را امروز 10 نقطه پایه کاهش داد تا به اقتصاد افسرده چین تکانی بدهد. مشکل این است که اکنون صحبت‌هایی وجود دارد که چین ممکن است وارد یک تله نقدینگی شود، یعنی دوره‌ای که نرخ‌های پایین‌تر تقاضا را افزایش نمی‌‌دهد و به رشد سریع تر تبدیل نمی‌شود.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی