بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

واگرایی سیاست‌ها بین بانک‌های مرکزی

واگرایی سیاست‌ها بین بانک‌های مرکزی

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 23 خرداد

  • واگرایی سیاست‌ها بین بانک‌های مرکزی

روز گذشته افت داده‌های تورمی آمریکا دلیل خوبی برای خوشحال سرمایه‌گذاران بود. تورم اصلی آمریکا بیش از انتظارات کاهش یافته بود و به 4% رسید و تورم هسته طبق انتظارات 5.3% منتشر شد. بزرگ‌ترین نکته از گزارش دیروز CPI این بود که کاهش تورم عمدتاً ناشی از کاهش قیمت‌های انرژی بود، اما هزینه‌های مسکن چسبنده باقی مانده و در ارزیابی سالانه بیش از 8% افزایش یافته است. با این حال، از آنجایی که هزینه‌های مسکن نماینده بیش از 40% از CPI هسته است و داده‌های بخش خصوصی به کاهش هزینه‌های مسکن اشاره می‌کنند، سرمایه‌گذاران تورم هسته را به عنوان یک مشکل مهم قلمداد نکردند. امروز شاخص قیمت تولید کننده منتشر می‌شود و سپس جلسه بانک مرکزی آمریکا برگزار خواهد شد. هر چند انتشار این داده احتمالا انتظارات برای جلسه امروز را تغییر نخواهد داد. برعکس PPI پایین‌تر از انتظارات به دلیل کاهش قمیت انرژی و قیمت مواد خام، می‌تواند اعضای هاوکیش بانک مرکزی را آرام کند.

به طور کلی انتظارات برای عدم افزایش نر بهره در جلسه امروز بیش از 90% هستند. این در حالی است که انتظارات برای عدم افزایش نرخ بهره در ماه ژوئیه از 30% به 35% افزایش یافته است. شاخص S&P 500 رشد خود به محدوده 4375 ادامه داد در حالی که شاخص نزدک 100 از محدوده 14900 عبور کرد. شرکت‌های کوچک نیز همین روند را دنبال کردند و شاخص راسل 2000 به بالاترین سطح از زمان بحران بانکی رسید.

به نظر می‌رسد تصمیم امروز بانک مرکزی آمریکا برای عدم افزایش نرخ بهره قطعی شده باشد. اما این احتمال وجود دارد که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، به اندازه کافی هاوکیش به نظر برسد و به سرمایه گذاران بفهماند که در این جنگ هنوز پیروز نشده‌اند، چرا که: 1. تورم هسته همچنان بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی آمریکا است. بازار کار ایالات متحده آنقدر قوی است که نتوانیم پیروزی در برابر تورم را اعلام کنیم و 3. ارزش‌گذاری بازار سهام به بازاری بیش از حد خوش‌بینانه اشاره می‌کند، در سطوح فعلی، S&P500 حدود 18 برابر پیش‌بینی درآمدزایی خود در سال آینده معامله می‌شود و این سطوح معمولاً با زمان رشد اقتصادی سالم و افزایش سود شرکت‌ها مرتبط است. اما اکنون در دوره‌ای هستیم که احتمال رکود و کاهش سود شرکت‌ها وجود دارد.

بانک مرکزی انگلیس !

داده‌های اشتغال دیروز در بریتانیا ارقام قوی را برای ماه آوریل و مه اعلام کرد. تغییر اشتغال در آوریل به 250 هزار افزایش یافت، در حالی که انتظار کاهش از 180 هزار به 150 هزار بود. نرخ بیکاری به طور غیرمنتظره‌ای به 3.8٪ کاهش یافت و میانگین درآمد بدون احتشاب پاداش از 6.8٪ به 7.2٪ افزایش یافت. مدعیان بیکاری به 13K- کاهش یافت در حالی که تحلیلگران انتظار افزایش بیش از 20K- را داشتند. این مسئله به این نکته اشاره می‌کند که بازار کار انگلیس احتمالاً ارقام قوی را برای ماه مه نیز منتشر خواهد کرد.

در حالی که اینها خبر بسیار خوبی برای بریتانیایی‌هایی هستند که حداقل می‌توانستند قدرت خرید خود را تا حدودی در برابر بحران وحشتناک هزینه‌های زندگی مقاوم ببینند (برای مثال قیمت تخم‌مرغ، شیر و نان افزایش 30 درصدی داشته) اما پایان چرخه انقباضی برای بانک مرکزی انگلیس، در حال حاضر غیرممکن به نظر می‌رسد.

بازار افزایش 1.25 درصدی نرخ بهره را در سال جاری قیمت گذاری می‌کند که نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس را به 5.75% می‌رساند. همچنین حدود 20% احتمال وجود دارد که در فوریه سال آینده شاهد افزایش 0.25 درصد نرخ بهره باشیم.

و همه این‌ها در بازاری رخ می‌دهد که نرخ وام مسکن به طرز غیر قابل تحملی افزایش می‌یابد و قیمت مسکن سقوط می‌کند. روز گذشته بازده اوراق 2 ساله انگلیس افزایش یافت و به سطح 5% نزدیک شد. ما اکنون در سطوحی بالاتر از بحران بودجه کوچک (Mini-Budget) لیز تراس هستیم، در حالی که اسپرد با بازده اوراق 10 ساله در حال گسترش است و نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا به سختی از این وضعیت بدون آسیبی خارج خواهد شد. شاخص FTSE 100 به دلیل کاهش قیمت انرژی و کامودیتی‌ها به دلیل رشد ناامیدکننده چین، به خوبی از رشد ثبت شده توسط بازار سهام ایالات متحده و اروپا در این ماه عقب افتاده است. تنها خبر خوب برای بریتانیایی‌ها این است که پوند به دلیل انتظارات هاوکیش از بانک مرکزی انگلیس افزایش یافته است. جفت ارز GBPUSD از محدوده 1.26 عبور کرده است. اندیکاتورهای روندی و مومنتومی به سمت بالا متمایل هستند و واگرایی بین فدرال رزرو – که آماده پایان دادن به چرخه انقباضی در جلسه‌های اینده و بانک مرکزی انگلیس که چاره‌ای جز ادامه افزایش نرخ بهره ندارد – باقی می‌ماند که این مسئله از رشد پوند حمایت می‌کند. این جفت ارز می‌تواند به محدوده 1.30 که آخرین بار در آوریل سال 2022 در این سطح دیده شده، بازگردد.

کاهش نرخ بهره در چین

یک هفته پس از درخواست از بانک‌های دولتی برای کاهش نرخ سپرده خود، دیروز بانک خلق چین (PBoC) نرخ ریپو معکوس 7 روزه خود را با 10 نقطه پایه کاهش به 1.9% رساند. این‌ها سیگنال‌هایی هستند که نشان می‌دهد PBoC در حال آماده شدن برای کاهش نرخ وام یک ساله خود در جلسه فردا است تا اقتصاد خود را که پس از کاهش اقدامات مربوط به ویروس کرونا در پایان سال گذشته نتوانست شتاب رشد سالمی کسب کند، به لرزه درآورد.

حرف آخر

از آنجایی که رشد سهام بخش فناوری اکنون بیش از حد ادامه داشته و چین در حال جدی گرفتن رشد اقتصادی است، احتمالاً شاهد خواهیم بود که سرمایه گذاران از موقعیت‌های خرید شرکت‌های بزرگ فناوری خود سیو سودی انجام دهند و به بخش انرژی و مواد معدنی بازگردند.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟