بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تورم بریتانیا عقب نشینی نمی‌کند

تورم بریتانیا عقب نشینی نمی‌کند

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 31 خرداد

  • تورم بریتانیا عقب نشینی نمی‌کند

معامله‌گران ریسک پذیر در وال استریت این هفته قبل از شهادت پاول، رئیس فدرال رزرو، در کنگره که برای امروز و فردا برنامه ریزی شده است، محتاط هستند. بازار سهام و نفت افت کردند در حالی که بازده اوراق افزایش یافتند. افزایش ارزش بازار سهام در مقابل فشار فروش اوراق قرضه دولتی، الگویی است که از زمان بهبود پس از بحران بانکی کوچک شاهد آن بوده‌ایم و همبستگی منفی بین بازار سهام و اوراق قرضه دولتی پس از بازدید سال گذشته به قلمرو مثبت دوباره برقرار شده است. بازگشت همبستگی منفی بازار سهام و اوراق قرضه – همان چیزی است که انتظار می‌رفت امسال رخ بدهد، اما دقیقاً به دلیل مخالف دلیل قبلی. انتظار می‌رفت که اوراق قرضه دولتی بهبود یابند، چرا که قرار بود ایالات متحده در حال حاضر در رکود باشد، در حالی که پیش‌بینی می‌شد اوراق قرضه دولتی در نتیجه نرم شدن و حتی معکوس شدن سیاست‌های فدرال رزرو، خریدارانی پیدا کند. اما هیچ کدام از این‌ها رخ نداد. بازار سهام رشد کرد و بانک مرکزی آمریکا در سیاست‌های انقباضی خود تهاجمی‌تر شد. اکنون بازار مسکن آمریکا شروع به چاپ داده‌های مثبت شگفت‌آوری می‌کند. داده آمار مجوز ساخت‌وساز آمریکا و موارد شروع به ساخت مسکن ارقام قوی برای ماه مه نشان دادند آن هم در حالی که به دلیل افزایش نرخ‌های فدرال رزرو، نرخ‌های وام مسکن در ایالات متحده به چالش کشیده شدند. موارد شروع به ساخت مسکن در آمریکا بیش از 20% در ماه مه افزایش یافت اما وام برای املاک و مستغلات مسکونی کاهش یافت. ما دیگر نمی‌دانیم از این داده‌ها چه برداشتی کنیم و این (عدم درک داده‌ها)، خود باعث نگرانی است.

با این حال، آنچه به خوبی می‌دانیم و درک می‌کنیم این است که بازار مسکن قوی و بازار کار رقابتی، فدرال رزرو را تشویق به افزایش بیشتر نرخ بهره می‌کند و سایر بانک‌های مرکزی را نیز تشویق می‌کند تا کارهای بیشتری انجام دهند. اما همه به اندازه پاول خوش شانس نیستند، چرا که در بریتانیا، نرخ‌های سرسام آور وام مسکن در حال تبدیل شدن به سردردی جدی هستند که در حال حاضر هیچکس نمی‌تواند آن را حل کند. تاییدیه وام مسکن در بریتانیا پس از اوج گیری پس از همه گیری ویروس کرونا کاهش یافته است، هزینه‌های وام‌‌های جدید افزایش یافته و اختلافات سیاسی با درخواست لیبرال دموکرات‌ها برای یک بسته حمایتی 3 میلیارد پوندی وام مسکن برای کمک به مردم برای حفظ خانه‌ها و وام‌های خود در حال افزایش است، در حالی که جرمی هانت می‌گوید هیچ پولی در خزانه برای چنین حمایت مالی وجود ندارد.

روز گذشته به دلیل هجوم به سمت دارایی‌های امن، بازده اوراق 2 ساله انگلیس به زیر 5% کاهش یافت اما این تسکین احتمالا کوتاه مدت خواهد بود و چشم انداز برای بازار اوراق انگلیس با توجه به افق افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس احتمالا منفی باقی خواهد ماند. امروز صبح انتظار می‌رفت تورم اصلی از 8.7% به 8.4% کاهش یابد اما چنین چیزی رخ نداد و تورم هسته نیز مجددا به بالای 7% رسید. این اعداد هشدار می‌دهند که فشارهای تورمی در بریتانیا تحت کنترل نیست و پیش‌بینی افزایش بیشتر نرخ بهره که خانوار بریتانیایی را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد آن هم بدون اینکه تضمینی برای کاهش تورم باشد، وجود دارد.

فردا خواهیم دید که بانک مرکزی انگلیس چه اقدامی را انجام خواهد داد. ما می‌دانیم که آنها اکنون در مورد قابل اعتماد بودن مدل تورم خود که به سقوط شدید در نیمه دوم امسال اشاره می‌کرد، تردید دارند (سناریویی که بعید است اتفاق بیفتد). جفت ارز GBPUSD پس از انتشار داده‌های تورمی از محدوده 1.28 عبور کرد اما به سرعت به سطح پیش از انتشار داده‌ها بازگشت. روند کوتاه مدت این جفت ارز به دلار بستگی خواهد داشت با این حال چشم انداز میان مدت برای این جفت ارز به دلیل انتظارات هاوکیش از بانک مرکزی انگلیس نسبت به بانک مرکزی آمریکا، همچنان مثبت است و انتظار می‌رود به سمت محدوده 1.30 حرکت کند مخصوصا اگر دلار ضعیف باقی بماند.

در آمریکا سیو سود و حرکت به سمت دارایی‌های امن پیش از شهادت پاول منجر شد شاخص نزدک و S&P 500 روز گذشته افتی داشته باشند. شاخص S&P 500 پایین‌تر از محدوده 4400 قرار گرفت در حالی که شاخص نزدک 100 در محدوده 15000 کار خود را پایان داد.

شاخص دلار برای سومین جلسه معاملاتی رشد کرد و در حال حاضر میانگین متحرک 50 روزه را آزمایش می‌کند در حالی که طلا به دلیل افزایش بازده اوراق خزانه داری و قدرت دلار پایین‌تر از میانگین متحرک 50 روزه قرار گرفته است.

با این حال هر گونه لحن هاوکیشی از طرف پاول احتمالاً با انتظارات متضاد این که فدرال رزرو ممکن است بیش از حد سریع پیش برود، خنثی شود و می‌تواند پیش از تحقق دو افزایش نرخ بهره که هفته گذشته در دات پلات نشان داده شد، افزایش نرخ بهره را متوقف کند. درست است که داده‌های شگفت‌انگیز در زمینه مسکن و اشتغال به فدرال رزرو کمکی نمی‌کند اما بخشی از این مسئله همچنان از اثار پس از همه‌گیری ویروس کرونا است. برای مثال، برای بازار مسکن، تعداد ناکافی خانه‌ها به دلیل افزایش تقاضای دورکاری، عقب‌نشینی در هزینه‌های مواد که در طول همه‌گیری افزایش یافته بود و کاهش فشارهای زنجیره تامین به توضیح اینکه چرا بازار به نرخ‌های سرسام آور وام مسکن پاسخ نمی‌دهد، کمک می‌کند. اما ریسک همچنان وجود دارد – حتی پنهان نیست و فروپاشی‌ها رخ خواهند داد. به هر حال، ریسک‌ها وجود دارد، اما داده‌های تاب آور نشان می‌دهد که جروم پاول مطمئناً هاوکیش باقی خواهد ماند و این می‌تواند منجر به اصلاح بیشتر نزولی در سهام‌ شرکت‌های بزرگ ایالات متحده شود که اکنون در محدوده اشباع خرید قرار دارند.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟