بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تلاش چین برای تقویت اقتصاد

تلاش چین برای تقویت اقتصاد

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 30 خرداد

  • تلاش چین برای تقویت اقتصاد

روز دوشنبه بازار سهام آسیا مختلط بود و شاخص‌های بازار سهام اروپا و آمریکا افت کردند. ادامه هفته احتمالاً هم در ایالات متحده و هم در جاهای دیگر چالش‌برانگیز خواهد بود، چرا که بانک‌های مرکزی همچنان اقتصادها را تحت فشار قرار می‌دهند، در حالی که نشانه‌هایی از درد درست جلوی چشمانشان است.

این که بازارهای سهام توسط سفته بازی‌های هوش مصنوعی به سمت بالا هدایت می‌‌شوند دلیلش این نیست که عوامل بنیادی در وضعیت خوبی قرار دارند. متوسط نرخ وام مسکن در ایالات متحده در بالاترین سطح از زمان بحران مسکن آمریکا قرار دارد در حالی که نرخ وام مسکن در بریتانیا دوباره بالای 6٪ است. آخرین باری که شاهد این سطوح بودیم، در زمان بحران بودجه کوچک لیز تراس بود.

بازده اوراق 2 ساله انگلیس به بالای محدوده 5% رسید و با توجه به انتظارات برای افزایش 1.25 درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس تا پایان سال فضا برای رشد بیشتر دارد. انتظار می‌رود روز پنج‌شنبه بانک مرکزی انگیس نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد.

صورتجلسه بانک مرکزی استرالیا امروز منتشر شد و نشان داد که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی استرالیا – که اولین شوک هاوکیش در سریال شوک‌های هاوکیش بانک‌های مرکزی در این ماه بود – “به خوبی در بین اعضای هئیت مدیره متعادل” بوده و تصمیمات بعدی به چشم انداز تورم و بازار داخلی بستگی دارد. این صورتجلسه انتظارات بانک مرکزی را کاهش داد، اما احتمالاً تعهدات سایر بانک‌های مرکزی برای اقدامات بیشتر سیاستی را خنثی خواهد کرد.

استرس ناشی از بانک مرکزی در بازده اوراق قرضه دولتی به خوبی قابل مشاهده است. در کنار رشد شارپ بازده اوراق در انگلیس، بازده اوراق 2 ساله آمریکا نیز به سمت 5% حرکت می‌کند و بازده اوراق 2 ساله آلمان در محدوده 3.20%، بالاترین سطح از زمان استرس بانکی ماه مارس، قرار دارد. دیروز شاخص Stoxx 600 بیش از 1% کاهش یافت و زیر میانگین متحرک 50 روزه قرار گرفت. هنوز زود است که محدوده اوجی را برای بازار سهام، چه در اروپا و چه در آمریکا، پیش‌بینی کنیم اما دلایلی وجود دارد که باور کنیم با توجه به چشم‌انداز اقتصادی ضعیف و مواضع هاوکیش بانک مرکزی، این افزایش نمی‌تواند ادامه یابد.

بانک خلق چین نرخ های LPR یک و پنج ساله خود را برای اولین بار در ده ماه گذشته کاهش داد تا بتواند اقتصاد و تورم را تقویت کند و بحران املاک را معکوس کند. اما به احتمال زیاد حمایت مالی هدفمند مورد نیاز است چرا که کاهش نرخ‌ها زمانی که سرمایه‌گذاری و مصرف به دلیل بحران اطمینان ضعیف شده‌اند، ممکن است به تنهایی کار زیادی انجام ندهد. بازار سهام چین از دیروز تحت فشار قرار دارند چرا که سرمایه گذاران جمعه گذشته منتظر اقدامات محرک بودند و در عوض چیزی دریافت نکردند. این مسئله می‌تواند دلیلی بر این باشد که رئیس جمهور چین با نوع محرک چینی که ما به آن عادت کرده‌ بودیم، مخالف است.

قیمت گاز طبیعی اروپا

قیمت گاز طبیعی اروپا در روز دوشنبه تقریباً 15% کاهش یافته البته پس از این که از ابتدای ماه جاری به دلیل هوای گرم و مجموعه‌ای از قطعی‌ها تقریباً دو برابر شده بود. آغاز تابستان امسال ما را به یاد تابستان گذشته می‌اندازد، زمانی که سطح آب رودخانه‌ها و سدهای اروپایی به طرز نگران کننده‌ای کاهش یافته و باعث خشکسالی و ریسک کمبود انرژی شد.

از نظر قیمتی، ما در حدود یک دهم محدوده اوج قیمتی تابستان گذشته هستیم، اما شرایط آب و هوایی احتمالا فشار را بالا نگه می‌دارد، که در عوض نگرانی‌های تورم، لحن هاوکیش بانک مرکزی اروپا (ECB) و تقاضا برای یورو را زنده نگه می‌دارد.

پیش‌بینی می‌شود که مومنتوم صعودی EURUSD پس از جلسه بانک مرکزی اروپا به تدریج با نزدیک شدن به محدوده 1.10 محو شود و پیش از سخنرانی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، شاهد سیو سودی باشیم. هر چند چشم انداز میان مدت همچنان برای EURUSD مثبت است.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟