بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نیمه پر سقف بدهی آمریکا برای دلار

نیمه پر سقف بدهی آمریکا برای دلار

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 29 اردیبهشت

  • نیمه پر سقف بدهی آمریکا برای دلار

به نظر می‌رسد به توافقی در زمینه سقف بدهی نزدیک‌تر شده‌ایم. در حال که بهبود بازار سهام تا حدودی کنترل شده، فضار در بازار اوراق همچنان قوی است. دلیل این مسئله سخنان هاوکیش لوگان، عضو بانک مرکزی آمریکا، و انتشار کمتر از انتظارات مدعیان بیکاری بوده که می‌تواند به معنی دور دیگری از قیمت‌گذاری‌های هاوکیش قلمداد شود. در حال حاضر شاهد میکس ایده‌الی برای دلار هستیم.

دلار آمریکا: رشد دلار

دلار مومنتوم صعودی خود را حفظ کرده و از قیمت گذاری مجدد در انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو قدرت گرفته است چرا که به نظر می‌رسد نتیمنت ریسک تثبیت شده و توافق دوجانبه در زمینه سقف بدهی عملی‌تر به نظر می‌رسد. جمهوری خواهان خواستار الزامات کاری سخت گیرانه‌تر برای برنامه‌های شبکه ایمنی اجتماعی هستند، موضوعی که لیبرال‌ترین شاخه‌های احزاب دموکرات به شدت با آن مخالفت کرده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد که بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در نهایت ممکن است در این مورد تسلیم شود و مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، دیروز اعلام کرد که ممکن است یک “توافق اصولی” تا آخر این هفته آماده شود.

به نظر می‌رسد واکنش بازار به چرخش خوش بینانه در داستان سقف بدهی ایالات متحده کاملاً با روایت دلار صعودی مطابقت دارد چرا که بازار سهام به ثبات رسیده و نتوانسته بازگشت قابل توجهی داشته باشد (شاخص داو جونز پایین‌تر از محدوده 10 روز اخیر خود باقی ماند.) واضح‌ترین واکنش را در بازار اوراق شاهد بودیم. بازده اوراق 10 ساله از محدوده 3.60% عبور کرد که بالاترین سطح از ماه مارس بود.

حرکت بزرگ در نرخ‌ها نتیجه این بود که بازارها توافق بالقوه سقف بدهی را یک تحول مثبت برای اقتصاد ایالات متحده می‌دانستند، اما عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش داشتند: شاخص مدعیان بیکاری دیروز بهتر از انتظارات منتشر شد، لوگان، عضو بانک مرکزی آمریکا، به این مسئله اشاره کرد که امکان دارد یک افزایش دیگر نرخ بهره با توجه به فشارهای تورمی چسبنده وجود داشته باشد. قیمت گذاری‌های مجدد انتظارات برای نرخ بهره آمریکا قابل توجه بودند. تنها یک هفته پیش، بازار عدم افزایش نرخ بهره را در ماه ژوئن و کاهش 0.75 درصدی نرخ بهره تا ماه دسامبر را قیمت گذاری می‌کرد. در حال حاضر بازار آتی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا احتمال 33 درصدی را برای افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در ماه ژوئن و 0.50% کاهش نرخ بهره را تا ماه دسامبر در نظر گرفته است.

در حال حاضر مخالفت کردن با مومنتوم صعودی دلار کار دشواری است چرا که عقیده داریم شورت اسکوئیزی در دلار یکی از عوامل این حرکت بوده است. امروز جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، سخنرانی خواهد داشت و احتمالا وی علاقه‌ای به حفظ این لحن هاوکیش خواهد داشت که می‌تواند کمی فشار در بازار اوراق و حمایت از دلار را در پی داشته باشد. همچنین توافقی در زمینه سقف بدهی ممکن است اعلام شود، اما به نظر می‌رسد بیشتر آن قیمت گذاری شده باشد.

ما استدلال می‌کنیم که پایداری این نوع روند دلار به شدت به داده‌ها بستگی دارد که تأیید کنند فشار قیمتی همچنان بالاست و چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده ثابت است. این ممکن است روایتی برای کوتاه مدت باشد، که دلار همچنان می‌تواند حمایت شود، اما ما نیمه دوم سال را به عنوان دوره‌ای می‌بینیم که شواهدی از کند شدن شدید فعالیت اقتصادی ایالات متحده باعث کاهش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو می‌شود و باعث کاهش سریع ارزش دلار خواهد شد.

یورو: اسکوئیز همچنان در حال شکل گیری است

جفت ارز EURUSD پایین‌تر از محدوده کلیدی 1.0800 قرار گرفت. اما همانطور که در بالا گفتیم این مسئله تا حد زیادی منعکس کننده برخی از تغییرات شدید در انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو و افزایش نرخ دلار است. یکی از عوامل کلیدی جذابیت یورو نسبت به دلار اخیراً این تصور بود که فدرال رزرو به اوج نرخ بهره خود رسیده در حالی که بانک مرکزی اروپا هنوز راهی برای سیاست‌های انقباضی دارد. هر چند بانک مرکزی اروپا هنوز در مسیر سیاست‌های انقباضی خواهد بود اما بازارها در حال حاضر پس از سخنرانی لوگان شرط بندی‌هایی مجددی برای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا می‌کنند. سخنان لوگان لطمه‌ای جدی به روایت صعودی جفت ارز EURUSD وارد کرد.

باید توجه داشته باشید که با شروع هرج و مرج سقف بدهی آمریکا خرید جفت ارز EURUSD بزرگ‌ترین معامله در بین ارزهای G10 بود و از آن جایی که تحولات اخیر برای دلار مثبت تمام شده، احتمالا شاهد لانگ اسکوئیزی (Long Squeeze) در این جفت ارز خواهیم بود. فضای بسیار زیادی برای قیمت گذاری مجدد انتظارات هاوکیش بانک مرکزی آمریکا وجود دارد، بنابراین پیدا کردن کفی برای جفت ارز EURUSD در حال حاضر کار ریسکی است. محدوده حمایتی بعدی این جفت ارز 1.0700 است.

امروز لاگارد و اشنابل سخنرانی خواهد داشتند که احتمالا تاثیر آن بر یورو محدود خواهد بود.

پوند: محرک‌های داخلی

در حال حاضر محرک جفت ارز GBPUSD کاملا در دستان دلار آمریکا است و نظرات روز گذشته اعضای بانک مرکزی انگلیس تاثیر چندانی در بازار فارکس نداشت. بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، اعلام کرد ترازنامه به سطح پیش از سال 2008 بازنخواهد گشت. رمزدن، عضو بانک مرکزی انگلیس، نیز سیگنال یک شتاب بالقوه در سرعت سخت گیری کمی را داد.

جفت ارز EURGBP دچار سردرگمی شده است. عقیده داریم که در یورو احتمالا شاهد اثر لانگ اسکوئیزی خواهیم بود اما تورم انگلیس در هفته آینده (24 مه) رویداد کلیدی برای این جفت ارز است. هدف ما برای این جفت ارز در فصل تابستان محدوده 0.88 – 0.89 است.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟