ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

بازارهای نوظهور مانع از افت طلا می شوند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شورای جهانی طلا

جان رید، استراتژیست ارشد بازار در شورای جهانی طلا، اعلام کرد: تقاضا برای طلا همچنان توسط بازارهای نوظهور، به ویژه چین، هند و ترکیه هدایت خواهد شد.

رید در 4 ژوئن در انجمن سرمایه گذاری Nomura Investment Asia 2024 در سنگاپور سخنرانی داشت، اعلام کرد: “تقریبا سه چهارم تقاضا مصرف کنندگان برای طلا در ده سال گذشته از بازارهای نوظهور بوده است.” این نسبت به دهه‌های گذشته که دو سوم تقاضای طلا از اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن سرچشمه می‌گرفت، تغییر کرده است. خریداران بازارهای نوظهور کنترل بازار طلا را از غرب گرفته‌اند.

تخفیف پراپ

به گفته رید، قیمت فوق العاده طلا که در هر ارز به بالاترین حد خود رسیده است، به دلیل خرید مقادیر بی سابقه این کامودیتی توسط بانک‌های مرکزی و افزایش تخصیص دارایی‌های به آن توسط سرمایه گذاران انجام شده است. بر اساس داده‌های شورای جهانی طلا، این فلز گرانبها همچنین تبدیل به یکی از کامودیتی‌های مالی شده است که 38% از متوسط تقاضای خالص سالانه ناشی از سرمایه‌گذاری و 18% توسط بانک‌های مرکزی به عنوان بخشی از ذخایر آنها خریداری و نگهداری می‌شود. 45% دیگر در جواهرات و دستگاه های تکنولوژیکی استفاده می‌گردد. طلا در مقادیر کم در بخش فناوری استفاده می‌شود و تقاضا در این بخش افزایش یافته است. با این حال، با کوچک‌تر شدن اندازه تراشه‌های نیمه‌رسانا، طلای کمتری در هر کدام استفاده می‌شود و تقاضای کلی برای طلا از طرف فناوری تخمین زده می‌شود که ثابت بماند.

خریداران بازارهای نوظهور به خرید طلا ادامه داده‌اند که نشان می‌دهد که قیمت‌های بالای طلا را پذیرفته‌اند. سرمایه گذاری روی شمش‌ها و سکه‌های طلا در میان خریداران چینی، هندی و ترکی محبوبیت خاصی پیدا کرده است. ETFهای طلای آسیایی نیز همچنان به افزایش جریان ورودی خود ادامه می‌دهند، در حالی که صندوق‌های اروپایی و آمریکای شمالی شاهد خروج سرمایه بوده‌اند.

ایکس چیف

به گفته رید، کاهش نرخ بهره آمریکا باید برای تقاضای طلا خوب باشد. سرمایه گذاران غربی می‌توانند پس از کاهش نرخ بهره به بازار بازگردند. عدم اطمینان سیاسی فعلی در ایالات متحده همچنین سرمایه گذاران را وادار کرده است که طلا را به پرتفوی خود اضافه کنند.

در همین حال، قیمت طلا نیز همچنان از همبستگی‌های تاریخی فاصله می‌گیرد. به گفته رید: با افزایش شدید بازده واقعی اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده، وال استریت از سال 2021 انتظار کاهش قیمت طلا را داشت و با این حال طلا از این همبستگی جدا شده و افزایش یافته است. به طور مشابه، دلار آمریکا در چند سال گذشته قوی بوده است و این به طور معمول نشان دهنده ضعف قیمت طلا است، اما این اتفاق نیفتاده است. زمانی که رکود شروع می‌شود، انتظار می‌رود که مردم طلا بخرند، چرا که اطمینان به ارز کشور کاهش می‌یابد. رید گفت: همبستگی که برای مدتی خوب کار کرد، این انتظار بود که نرخ بهره فدرال رزرو در پایان سال 2024 چه عددی خواهد بود. حتی در حالی که مردم در انتظار کاهش نرخ بهره در سال جاری بودند، این امر مانع از جدا شدن طلا از این همبستگی نشد.

افزایش دو برابری خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی از میانگین تاریخی به بیش از 1000 تن در سال‌های 2022 و 2023 و اهمیت فزاینده همه دسته‌های تقاضا از سوی بازارهای نوظهور است که قیمت این فلز گرانبها را از قیمت‌گذاری این همبستگی تاریخی خارج کرده است.

پس از بحران مالی جهانی، بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور هر سال طلا خریداری کرده‌اند. چرخش آنها به سمت طلا تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله تحریم‌ها علیه روسیه، تبدیل شدن تورم به یک مشکل بزرگ‌تر در دهه آینده و حرکت به سمت دلارزدایی است. حتی با این نرخ‌های خرید بالا، دهه‌ها طول می‌کشد تا ذخایر طلای بانک مرکزی بازارهای نوظهور به سطح اقتصادهای غربی برسد.

طلا به دارایی بسیار جذابی برای خریداران چینی تبدیل شده است که شاهد رکود اقتصادی، روند نزولی در بازار سهام و بازار ضعیف املاک بوده‌اند. در هند، در آن سوی طیف، جایی که اقتصاد به سرعت در حال رشد است، تمایل فرهنگی به طلا تقاضا را افزایش داده است. رید عقیده دارد: در ترکیه، جایی که تورم بالا است، نرخ بهره واقعی منفی است و عدم اطمینان سیاسی منجر شده تقاضا برای طلا افزایش یابد.

در سال های آینده، عرضه طلا ممکن است به دلیل تنگناهای تولید کاهش یابد یا حتی به طور بالقوه کاهش یابد. پیدا کردن، ساخت و تامین مالی معادن سخت‌تر می‌شود و به ویژه دریافت مجوزهای زیست محیطی برای بهره برداری دشوارتر می‌شود. به گفته رید: در نتیجه بازیافت طلا از جواهرات قدیمی رو به بازگشت است.

منبع: nomuraconnects

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی