بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره را ابتدا کاهش می‌دهد؟

تحلیل هفتگی

چه انتظاری از نشست پولی فدرال رزرو داریم؟

هفته آینده بدون شک یکی از شلوغ‌ترین و مهم‌ترین هفته‌های سال برای سرمایه‌گذاران خواهد بود، چرا که قرار است شاهد نشست پولی پنج بانک مرکزی بزرگ به همراه انبوهی از داده‌های اقتصادی باشیم. با این حال، به نظر می‌رسد مهم‌ترین رویداد، نشست پولی فدرال رزرو در روز چهارشنبه باشد، زیرا انتظارات برای کاهش نرخ بهره در بزرگترین اقتصاد جهان، اخیراً به رشد چشمگیر بازار سهام این کشور دامن زده است.

امسال، با وجود پیام‌های ضد و نقیضی در مورد ثبات وظایف دوگانه فدرال رزرو، یعنی اشتغال کامل و ثبات قیمت‌ها، انتظارات برای کاهش نرخ بهره به شدت متغیر بوده است. اگر بخواهیم خلاصه‌گویی کنیم، باید گفت که هم بازار کار در حال خنک شدن است و هم تورم در حال کاهش، اما به کندی. آخرین گزارش‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز بر این روند تأکید داشته‌اند.

اگرچه فدرال رزرو تاکنون به دام تعهد زودهنگام به کاهش نرخ بهره نیفتاده، اما تمایل به تسهیل پولی در میان مقامات بانک مرکزی آمریکا مشهود است. رئیس فدرال رزرو، پاول، هفته گذشته به قانون‌گذاران گفت که آن‌ها تا حد زیادی اطمینان دارند که تورم به طور پایدار به سمت ۲ درصد در حال حرکت است. در واقع، آمادگی پاول برای کاهش نرخ بهره به احتمال زیاد دلیلی است که بازارها به داده‌های ضعیف بیشتر از داده‌های مثبت واکنش نشان می‌دهند.

با این حال، کاهش پیش‌بینی‌شده نرخ بهره توسط فدرال رزرو بر این فرض استوار است که تورم با وجود کند شدن روند کاهش خود، همچنان در مسیر نزولی باقی بماند. با توجه به گزارش‌های اخیر تورم مصرف‌کننده و تولیدکننده، این مسیر نزولی اکنون زیر سوال رفته، چرا که به نظر می‌رسد تورم قبل از رسیدن به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو در حال لنگر انداختن در محدوده فعلی است. این موضوع، توجه‌ها را به نمودار دات‌پلات به‌روز‌شده فدرال رزرو جلب می‌کند که نقطه کانونی نشست پولی ماه مارس این بانک مرکزی خواهد بود.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

احتمال دارد پیش‌بینی‌های میانه برای سال ۲۰۲۴ از سه کاهش نرخ بهره ۰.۲۵ درصدی به تنها دو کاهش تعدیل شود، اما حتی اگر این پیش‌بینی تغییری نکند یا تعداد بیشتری از مقامات فدرال رزرو نرخ بهره را در سطح ۴.۷۵ درصد یا متصور شوند نیز نشان‌دهنده تمایل به انقباض بیشتر پولی است. با این حال، پاول همچنان ممکن است در مصاحبه مطبوعاتی خود در صورتی که مقامات فدرال رزرو تنها دو کاهش نرخ بهره را پیش‌بینی کنند، لحنی متعادل به کار گیرد که می‌تواند هرگونه ریزش شدید در سهام و سایر دارایی‌های ریسکی را محدود کند.

با این حال، برای دلار آمریکا، ریسک‌های صعودی نسبت به ریسک‌های نزولی در آستانه نشست پولی آتی بیشتر است، زیرا این ارز به داده‌های قوی‌تر از حد انتظار اخیر واکنش کم‌تری نشان داده است. معامله‌گران همچنین به برخی گزارش‌های بخش مسکن (آمار مجوزهای ساخت‌وساز و موارد شروع به ساخت در روز سه‌شنبه و فروش خانه‌های موجود در روز جمعه)، شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا در روز پنجشنبه و همچنین برآورد اولیه شاخص مدیران خرید S&P Global برای ماه مارس توجه خواهند کرد.

آیا بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

ین ژاپن که برای مدت طولانی در روند نزولی بود، در ماه مارس به دلیل افزایش انتظارات مبنی بر نزدیک بودن بانک مرکزی ژاپن به پایان دادن به سیاست نرخ منفی خود، رشد قابل توجهی کرد. گزارش‌های اولیه از مذاکرات دستمزد بهار، حاکی از توافقات بسیار بزرگتر از سال ۲۰۲۳ است. اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، به صراحت اعلام کرده است که خروج از سیاست نرخ بهره منفی منوط به شتاب مداوم در رشد دستمزدهاست.

برخی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی ژاپن بر این باورند که این معیار در حال حاضر برآورده شده، بنابراین ممکن است در تصمیم‌گیری پولی روز سه‌شنبه به نفع افزایش نرخ بهره رای دهند. با این حال، با توجه به صبر طولانی مدت بانک مرکزی ژاپن، بعید به نظر می‌رسد که اوئدا قبل از اینکه تصویری کامل‌تر از نتایج مذاکرات دستمزد ۲۰۲۴ به دست آید، از چنین اقدامی حمایت کند، بنابراین، آوریل زمان واقع بینانه‌تری برای یک تغییر پولی بزرگ به شمار می‌رود.

به نظر می‌رسد معامله‌گران نیز با این موضوع موافق هستند، زیرا آن‌ها احتمال ۴۰ درصدی برای افزایش ۰.۱ درصدی نرخ بهره در مارس و ۷۰ درصدی برای آوریل را پیش‌بینی کرده‌اند.

دلیل دیگری که بانک مرکزی ژاپن ترجیح می‌دهد، صبر کند این است که شاخص قیمت مصرف‌کننده برای ماه فوریه چند روز بعد از نشست پولی در روز جمعه منتشر می‌شود. اگرچه نرخ سالانه تورم مصرف‌کننده در توکیو در ماه فوریه افزایش یافته که منعکس‌کننده رشد قیمت‌ها در کل اقتصاد است، اما بانک مرکزی ژاپن احتمالا عجله‌ای برای تغییر در موضع پولی خود نداشته باشد.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

با این حال، برای ین، حتی اگر نرخ بهره افزایش نیابد، فضایی که در نشست پولی ماه مارس بانک مرکزی ژاپن شکل می‌گیرد، همچنان می‌تواند باعث رشد قابل توجهی در این ارز شود. سیاست‌گذاران بانک مرکزی ژاپن احتمالا تغییرات قابل توجهی در لحن سخنان خود ایجاد خواهند کرد تا نشان دهند که نزدیک به دستیابی به تورم 2 درصد به طور پایدار هستند. آن‌ها حتی ممکن است با پایان دادن به برنامه خرید صندوق‌های قابل معامله در بورس، تغییراتی را در خرید دارایی‌های خود اعلام کنند.

بنابراین، ین تا نشست پولی آوریل بانک مرکزی ژاپن می‌تواند خریداران را جذب خود کند. با این حال، آنچه بعد از آن اتفاق می‌افتد، به این بستگی دارد که آیا بانک مرکزی ژاپن سیاست مهار منحنی بازده را کنار می‌گذارد یا خیر.

علاوه بر گزارش تورم مصرف‌کننده، آمار سفارشات ماشین‌آلات در روز دوشنبه و همچنین شاخص مدیران خرید در روز پنجشنبه، مورد بررسی سرمایه‌گذاران ین قرار خواهد گرفت.

تورم مصرف‌کننده بریتانیا می‌تواند نتیجه نشست پولی بانک مرکزی انگلستان را تغییر دهد!

پوند انگلستان تنها ارز بزرگی است که از نظر عملکرد سالانه، در برابر دلار آمریکا مقاومت کرده است. دلیل اصلی این امر، انتظاراتی است که وجود دارد. انتظار می‌رود بانک مرکزی انگلستان برخلاف فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا که احتمالا نرخ بهره را در ماه ژوئن کاهش خواهند داد، تا ماه اوت قادر به کاهش نرخ بهره نباشد. نکته مهم‌تر این است که با توجه به تورم سرسخت‌تر و فشارهای دستمزد بیشتر نسبت به سایر اقتصادها، آخرین قیمت‌گذاری‌های بازار، نرخ بهره انگلستان را تا پایان سال به بالاترین میزان در گروه ۷ تبدیل می‌کند.

جای تعجب نیست که مقامات بانک مرکزی انگلستان در مقایسه با همتایان جهانی خود، در مورد کاهش نرخ بهره کمتر تمایل نشان داده‌اند، اگرچه آن‌ها اشاره کرده‌اند که موضع پولی ممکن است در اواخر سال نیاز به تعدیل داشته باشند. خوشبختانه برای مقامات پولی بانک مرکزی انگلستان، داده‌های مهم اقتصادی در هفته آینده منتشر می‌شود که به آن‌ها در تصمیم‌گیری کمک کند.

گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده برای ماه فوریه روز چهارشنبه، درست پیش از برگزاری نشست پولی بانک مرکزی انگلستان منتشر می‌شود، پس از آن روز پنجشنبه برآوردهای اولیه شاخص مدیران خرید انتشار خواهد یافت و آمار خرده‌فروشی در روز جمعه، هفته را برای پوند به پایان می‌رساند.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

با توجه به اینکه تورم مصرف‌کننده بریتانیا کل و هسته در ماه ژانویه بدون تغییر باقی ماند، سیاست‌گذاران بانک مرکزی انگلستان امیدوارند که تورم در ماه فوریه دوباره کاهش یابد. ناامیدی مجدد از تداوم تورم به همراه گزارش نه چندان ناامیدکننده شاخص مدیران خرید، احتمالا بانک مرکزی انگلستان را بر آن می‌دارد تا موضع پولی نسبتا انقباضی خود را حفظ کند که این امر موجب تقویت پوند خواهد شد.

با این حال، هرگونه شگفتی منفی در تورم مصرف‌کننده، به ویژه پس از گزارش اشتغال ضعیف‌تر از حد انتظار، می‌تواند پس از افزایش تقریبا ۲ درصدی پوند در ابتدای ماه مارس در برابر دلار آمریکا، اصلاح قیمتی جزئی را در آن ایجاد کند.

در مورد نشست پولی روز پنجشنبه بانک مرکزی انگلستان، پیش‌بینی جدیدی وجود ندارد. بنابراین، سرمایه‌گذاران به دنبال تغییرات ظریف در بیانیه خواهند بود.

آیا بانک مرکزی سوئیس فضا را برای کاهش نرخ بهره آماده خواهد کرد؟

بانک مرکزی سوئیس نیز روز پنجشنبه نشست پولی خود را برگزار می‌کند؛ البته انتظار نمی‌رود که تغییری در نرخ بهره اعلام شود. باوجود پایین‌ترین نرخ تورم (۱.۲ درصد) در بین اقتصادهای توسعه‌یافته، بانک مرکزی سوئیس بیشترین دلیل را برای کاهش سریع‌تر نرخ بهره دارد.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره برای ماه ژوئن پیش‌بینی شده است و این امر می‌تواند دلیل نزدیک شدن فرانک سوئیس به ین ژاپن به عنوان بدترین عملکرد ارز در سال جاری باشد. اگر سیاست‌گذاران بانک مرکزی سوئیس در این جلسه احتمال کاهش نرخ بهره را مطرح کنند، ارزش فرانک ممکن است بیشتر کاهش یابد.

بانک مرکری استرالیا چه لحنی اتخاذ می‌کند؟

اولین رویداد مهم این هفته، نشست پولی بانک مرکزی استرالیا در روز سه‌شنبه است. بانک مرکزی استرالیا پس از آخرین افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر، موضعی انقباضی را در پیش گرفته است. سیاست‌گذاران بانک مرکزی استرالیا در دو جلسه بعد از جلسه نوامبر نیز به افزایش نرخ بهره تمایل داشتند، اما از انجام آن صرف‌ نظر کردند. نشست پولی ماه مارس بانک مرکزی استرالیا با توجه به کاهش بیشتر تورم، به خصوص نرخ هسته، احتمالا کم‌چالش‌تر خواهد بود.

اما آیا این موضوع برای کنار گذاشتن رویکرد انقباضی بانک مرکزی استرالیا کافی است؟ تحت رهبری رئیس جدید، میشل بولاک، شاهد تغییر محسوسی به یک موضع پولی سختگیرانه‌تر بوده‌ایم. با این حال، او در آخرین اظهارات خود در ماه فوریه، نسبت به کاهش تورم کمی خوش‌بین‌تر به نظر می‌رسید. بنابراین، لحنی خنثی‌تر از سوی این بانک مرکزی در روز سه‌شنبه محتمل است که می‌تواند بر ارزش دلار استرالیا تأثیر منفی بگذارد.

محرک‌های زیادی برای ارزهای کالایی وجود خواهد داشت!

ارزش دلار استرالیا در سال جاری علی‌رغم انتظارات مبنی بر کاهش کنمتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی این کشور نسبت به سایر بانک‌های مرکزی بزرگ، بیش از ۳.۵ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافته است. نگرانی‌ها در مورد وضعیت بزرگترین شریک تجاری استرالیا، یعنی چین، تا حدی دلیل این عملکرد ضعیف است.

فعالان بازار استرالیا روز دوشنبه آمار تولید صنعتی و خرده‌فروشی چین را برای سرنخ‌های جدید در مورد سرعت بهبود اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ دنیا زیر نظر خواهند داشت. همچنین گزارش اشتغال استرالیا در روز پنجشنبه برای فعالان بازار حیاتی خواهد بود.

در منطقه آسیا-اقیانوسیه، نیوزیلند روز پنجشنبه برآوردهای تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه خود را منتشر خواهد کرد که ممکن است در صورت نشان دادن بازگشت اقتصاد به رشد در فصل پایانی سال ۲۰۲۳، ارز این کشور را با رشد همراه کند.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

دلار کانادا نسبت به سایر ارزهای مرتبط با کالاهای خام عملکرد بهتری داشته است، زیرا تورم در این کشور مشابه ایالات متحده، زمان بیشتری طول می‌کشد تا به هدف ۲ درصد برسد. سرمایه‌گذاران زمان شروع کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را به بعد از نشست ژوئیه موکول کرده‌اند و انتظار تنها یک کاهش دیگر پس از آن را دارند.

با این حال، تورم مصرف‌کننده کل کانادا در ژانویه به زیر ۳ درصد کاهش یافت و کاهش بیشتر در ماه فوریه ممکن است منجر به افزایش انتظارات برای کاهش نرخ بهره شود. آخرین گزارش تورم مصرف‌کننده کانادا روز سه‌شنبه منتشر می‌شود و آمار خرده‌فروشی ژانویه نیز روز جمعه انتشار خواهد یافت.

چشم یورو به شاخص مدیران خرید در قاره سبز دوخته شده است!

در نهایت، یورو نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت، زیرا انتشار برآوردهای اولیه شاخص مدیران خرید در روز پنجشنبه می‌تواند بر انتظارات مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارد. جدالی سفت و سخت میان مقامات بانک مرکزی اروپا در جریان است که نه تنها بر سر اینکه چه زمانی باید به چرخه تسهیل پولی روی آورد، وجود دارد، بلکه بر سر میزان کاهش نرخ‌های بهره نیز اختلاف‌های زیادی به چشم می‌خورد.

با کاهش سریع فشارهای تورمی و رکود اقتصادی، بانک مرکزی اروپا ممکن است در کاهش نرخ‌های بهره از فدرال رزرو تهاجمی‌تر عمل کند. با این حال، در حالی که چشم‌انداز تورم همچنان امیدوارکننده تلقی می‌شود، نشانه‌هایی وجود دارد که رشد اقتصادی شروع به بازگشت به مسیر خود کرده است. شاخص مدیران خرید بخش خدمات در ماه فوریه برای اولین بار از ماه ژوئیه از سطح خنثی ۵۰ فراتر رفت و انتظار می‌رود در ماه مارس نیز بهبود بیشتری پیدا کند. بخش تولید همچنان در حال انقباض بوده، اما در آنجا نیز نشانه‌های مثبتی ظاهر شده است.

بازار در انتظار پنج نشست پولی: کدام بانک مرکزی نرخ بهره ابتدا را کاهش می‌دهد؟

اگر برآوردهای اولیه شاخص مدیران خرید تأثیرگذار باشند، یورو که در طول هفته گذشته با سطح ۱.۰۹ دلار معامله می‌شد، می‌تواند بیشتر رشد کند. پیش از انتشار برآوردهای اولیه شاخص مدیران خرید، برآورد نهایی شاخص قیمت مصرف‌کننده در روز دوشنبه منتشر می‌شود، در حالی که شاخص‌های تجاری آلمان، یعنی شاخص‌های ZEW و Ifo به ترتیب در روزهای سه‌شنبه و جمعه، اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت بزرگترین، اما در حال حاضر ضعیف‌ترین اقتصاد ناحیه یورو، ارائه خواهند کرد.

منبعXM

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟