ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

آیا داده‌ها باعث تضعیف شعار بالاتر برای مدت طولانی‌تر فدرال رزرو می‌شود؟

دلار آمریکا این هفته با ثبات نسبی روبرو شد و بخشی از افت خود را پس از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه آوریل که نشان‌دهنده‌ی کاهش مجدد تورم بود، جبران کرد.

احتمالا اظهارات مقامات فدرال رزرو مبنی بر پایبندی به شعار بالاتر برای مدت طولانی‌تر، علی‌رغم کند شدن CPI، باعث توقف روند نزولی دلار آمریکا شده است. این اظهارات، سرمایه‌گذاران را ترغیب کرد تا پیش‌بینی‌های خود در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را دوباره به کمتر از دو کاهش ۰.۲۵ درصدی تعدیل کنند. در واقع، سرمایه‌گذاران انتظار تنها ۰.۳۶ درصد کاهش نرخ بهره تا پایان سال را دارند. همچنین احتمال کاهش نرخ بهره در سپتامبر حدود ۶۰ درصد است.

با در نظر گرفتن این موارد، معامله‌گران دلار ممکن است در هفته آینده توجه خود را به شاخص مخارج مصرف شخصی (PCE) بدون احتساب مواد غذایی و انرژی معطوف کنند که معیار تورمی مورد علاقه فدرال رزرو است. انتشار این داده‌ها همراه با ارقام درآمد و هزینه‌کرد شخصی ماه آوریل صورت خواهد گرفت.

در حالی که نرخ PCE بدون احتساب مواد غذایی و انرژی در ماه مارس روی عدد ۲.۸ درصد ثابت مانده بود، در ماه آوریل ممکن است کمی کاهش یابد. کاهش نرخ هسته CPI نیز از این فرضیه حمایت می‌کند. علاوه بر این، کند شدن رشد متوسط دستمزدهای ساعتی و افت خرده‌فروشی نشان می‌دهد رشد درآمد و هزینه‌کرد نیز احتمالا کاهش یافته است.

تخفیف پراپ

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

بنابراین، نرخ PCE پایین‌تر و همچنین داده‌های درآمد و هزینه‌کرد که نشان‌دهنده‌ی احتمال تداوم کاهش تورم در ماه‌های آینده است، شاید سرمایه‌گذاران را ترغیب کند تا بخشی از پیش‌بینی‌های قبلی خود در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را دوباره قیمت‌گذاری کنند. این امر می‌تواند بر ارزش دلار تأثیر منفی بگذارد، اما برای اینکه این کاهش قابل توجه باشد، لحن اظهارات مقامات فدرال رزرو نیز احتمالا باید انبساطی‌تر شود.

هفته آینده آخرین فرصت برای مقامات فدرال رزرو است تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند، زیرا از اول ژوئن دوره‌ی سکوت قبل از نشست پولی بعدی آن‌ها آغاز می‌شود و بنابراین، اظهاراتشان می‌تواند برای بازارها بسیار مهم تلقی گردد.

داده‌های تورم احتمال کاهش نرخ بهره در ژوئن را بالا خواهند برد!

با داغ‌تر از حد انتظار بودن تورم بریتانیا و تعدیل انتظارات از مسیر نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان توسط معامله‌گران، حال انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا تنها بانک مرکزی بزرگ باشد که در ماه ژوئن چرخه کاهش نرخ بهره را آغاز می‌کند. در همین راستا، سرمایه‌گذاران احتمال چنین اقدامی را حدود ۹۰ درصد برآورد کرده‌اند.

ایکس چیف

با وجود داده‌هایی که به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در ناحیه یورو در سال ۲۰۲۴ اشاره می‌کند، سرمایه‌گذاران واکنشی نشان ندادند، زیرا مقامات بانک مرکزی اروپا خودشان به طور مداوم به ایده کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن دامن می‌زنند. در چهارشنبه اخیر، لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، احتمال کاهش نرخ بهره را تایید کرد.

بنابراین، برآورد اولیه CPI برای ماه مه که جمعه آینده منتشر می‌شود، به احتمال زیاد برای معامله‌گران یورو بسیار مهم خواهد بود. طبق آخرین مجموعه شاخص مدیران خرید، سرعت تورم قیمت خروجی در ماه مه کاهش یافته و ضعیف‌ترین سطح از نوامبر ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد، که به معنای وجود ریسک نزولی روی فشارهای تورمی است.

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

کاهش بیشتر نرخ تورم به احتمال زیاد مهر تاییدی بر کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن خواهد زد و شاید به سرمایه‌گذاران اجازه دهد انتظارات خود را برای کاهش‌های بیشتر بعد از ژوئن افزایش دهند.

معامله‌گران یورو ممکن است چند روز زودتر، یعنی زمانی که آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده آلمان منتشر می‌شود، سرنخ‌های قوی‌تری در مورد وضعیت تورم ناحیه یورو در ماه مه به دست آورند. بدین ترتیب، یورو ممکن است بخش عمده‌ای از هفته را با کاهش ارزش نسبت به پوند که معامله‌گران آن اخیراً به طور قابل توجهی انتظارات خود را برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان پایین آورده‌اند، مواجه شود.

تازه‌ترین داده‌های تورم از ژاپن و استرالیا!

در حالی که ژاپن با انقباض اقتصادی در سه‌ماهه اول و کاهش بیشتر تورم در ماه آوریل مواجه شده، این تحولات تردیدهایی را در مورد لزوم افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن در تابستان ایجاد کرده است. با این حال، همچنان احتمال بیش از ۸۰ درصد برای یک افزایش دیگر ۰.۱ درصدی نرخ بهره در ماه ژوئیه وجود دارد.

انتشار CPI توکیو برای ماه مه و همچنین داده‌های تولید صنعتی و خرده‌فروشی ماه آوریل برای روز جمعه برنامه‌ریزی شده است. بنابراین، اگر این آمار نشان‌دهنده کاهش بیشتر تورم و ادامه روند کندی اقتصادی چهارمین اقتصاد بزرگ جهان در ابتدای سه‌ماهه دوم باشد، احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن در تابستان کاهش می‌یابد و در نتیجه، ین ممکن است بیشتر تضعیف گردد.

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

از سوی دیگر، استرالیا نرخ CPI ماهانه خود را روز چهارشنبه منتشر می‌کند. در نشست پولی ماه مه، بانک مرکزی استرالیا رویکرد خنثی خود را حفظ کرد که باعث ناامیدی کسانی شد که انتظار داشتند با توجه به تورم بالاتر از حد انتظار در این کشور، این بانک مرکزی رویکرد انقباضی‌تری در پیش بگیرد.

با این حال، همچنان احتمال نزدیک به ۰.۱ درصدی برای افزایش نرخ بهره توسط این بانک مرکزی در ماه سپتامبر وجود دارد، در حالی که میزان کاهش تا پایان سال تنها ۰.۰۷ درصد پیش‌بینی می‌شود. بنابراین، اگر داده‌های CPI ماه آوریل نشان دهند که تورم همچنان بالا باقی مانده است، دلار استرالیا می‌تواند روند رشد اخیر خود را ادامه دهد، زیرا معامله‌گران تمام پیش‌بینی‌های باقی‌مانده برای کاهش نرخ بهره را کنار خواهند گذاشت.

داده‌های مهم اقتصادی دیگری در راه است؟

شاخص‌های مدیران خرید چین برای ماه مه که قرار است روز جمعه منتشر شود، همچنین می‌تواند بر دلار استرالیا تأثیر بگذارد. داده‌های ماه آوریل نشان داد که رشد در بخش‌های تولیدی و خدمات کند شده، اما صادرات و واردات پس از انقباض در ماه مارس افزایش یافت که نشان‌دهنده بهبود تقاضای داخلی است. داده‌های هفته گذشته نیز با این تصویر دوگانه مطابقت داشت، به طوری که تولید صنعتی در آوریل بیش از حد انتظار افزایش یافت و خرده‌فروشی به طور غیرمنتظره‌ای کاهش پیدا کرد.

مصرف در آمریکا و تورم در ناحیه یورو تحت نظر معامله‌گران در هفته آینده!

بنابراین، شاخص‌های مدیران خرید ماه مه چین می‌تواند بسیار مهم باشد، زیرا به عنوان نقطه عطف عمل خواهد کرد. اگر داده‌ها به ضعف فعالیت اقتصادی اشاره کنند، سرمایه‌گذاران ممکن است شروع به افزایش قیمت‌گذاری‌ها بر نیاز به بسته‌های حمایتی بیشتر توسط مقامات چینی کنند، علی‌رغم اینکه پکن چند روز پیش برخی از قوی‌ترین اقدامات خود را برای احیای بخش ضعیف املاک و مستغلات اعلام کرد. این امر ممکن است منجر به افت ارزش در هر دو دلار استرالیا و دلار نیوزیلند شود.

در نهایت، در کانادا، به دنبال کندی بیشتر از حد انتظار در اکثر معیارهای تورم برای ماه آوریل، سرمایه‌گذاران احتمال ۶۰ درصدی برای کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را برای اولین بار در ماه ژوئن قائل هستند، در حالی که برای ژوئیه چنین اقدامی را به طور کامل قیمت‌گذاری کرده‌اند. بنابراین، مجموعه‌ای از داده‌های تولید ناخالص داخلی ضعیف در روز جمعه ممکن است تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران را برای پیوستن به طرفدران کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن متقاعد کند و در نتیجه فشار بر دلار کانادا را افزایش دهد.

منبع: XM

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی