ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نقش اقتصاد ژاپن در روند تحولات جهانی و تأثیرات آن بر ارزش دلار

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

‌ دلار هفته خوبی را در آستانه تعطیلات آخر هفته طولانی به مناسبت روز یادبود سپری کرده است و ما هنوز فکر می‌کنیم جفت ارز USDJPY می‌تواند در روزهای آینده افزایش یابد. با این حال، به نظر می‌رسد EURUSD و EURGBP حمایت شوند و افت بیشتری نداشته باشد چرا که دیدگاه منطقی بانک مرکزی اروپا در مورد دستمزدها نباید مانع از تغییر تدریجی بیشتر به سمت روایتی داویش شود.

تخفیف پراپ

دلار آمریکا: داستان همگرایی رشد در حال ضعف شدن است

صورت جلسه هاوکیش فدرال رزرو و در نتیجه آن کاهش سنتیمنت ریسک پذیری جهانی، امکان تقویت متوسط دلار را در سراسر جهان مجددا فراهم کرد و اثر برخی از تحولات داخلی – مانند نمونه‌های دیده شده در یورو و پوند – که به جهت دیگری اشاره می‌کردند، را خنثی کرد. امروز آخرین جلسه معاملاتی قبل از تعطیلات آخر هفته طولانی در ایالات متحده است و بازارها در روز دوشنبه به مناسبت روز یادبود تعطیل هستند.

تقویم داده‌ها در این هفته در ایالات متحده شلوغ نبود، اگرچه غافلگیری مثبت دیروز در شاخص ‌ PMI، بازگشت دوباره دلار را تأیید کرد. شاخص PMI به اندازه نظرسنجی‌های ISM مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما این مزیت را دارند که راحت‌تر در بین بازارها مقایسه شوند. جهش به 54.4 در PMI ترکیبی، ایالات متحده را بالاتر از منطقه یورو (52.3) و بریتانیا (52.8) قرار می‌دهد که روایت اخیر از چشم‌انداز رشد همگرا در سراسر اقیانوس اطلس را خدشه‌دار می‌کند.

ایکس چیف

داده مهم امروز برای آمریکا، سفارشات کالاهای بادوام ماه آوریل خواهد بود که با توجه به نظرسنجی تولیدی ضعیف و کاهش شدید سفارشات هواپیماهای بوئینگ، باید ضعف منتشر شود. همچنین نظرسنجی بخش خدمات فدرال رزرو کانزاس سیتی امروز منتشر خواهد شد. از فدرال رزرو، کریس والر، عضو هاوکیش فدرال رزرو، سخنرانی کلیدی در مورد نرخ بهره خنثی خواهد داشت، جایی که ممکن است به اظهارات هاوکیش اخیر خود در مورد تورم و سیاست پولی رنگ ببخشد.

به گفته تحلیل‌گر موسسه ING: ما امروز استدلال قوی برای تغییرات جهت‌دار در دلار پیش‌بینی نمی‌کنیم. داستان‌های داخلی باید در میان تقویم نسبتاً آرام ایالات متحده و تعطیلات روز یادبود، مورد توجه باشند. ما همچنین سوگیری صعودی خود را برای USDJPY حفظ می‌کنیم، چرا که بازارها تمایل خود را برای معاملات حملی حفظ می‌کنند و کاهش رشد CPI هسته ژاپن (که دیشب منتشر شد) قیمت‌گذاری نسبتاً محتاطانه برای افزایش بیشتر نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن (25 نقطه پایه در پایان سال) را تأیید می‌کند. بازارها میزان تحمل ژاپن را برای مداخله در بازار فارکس آزمایش می‌کنند و حرکت به سمت 158.0 در روزهای آینده بسیار محتمل به نظر می‌رسد.

یورو: امروز اظهارات هاوکیش را زیرنظر داشته باشید

داده‌های ناحیه یورو در این هفته عمدتاً به سمت هاوکیش برای بانک مرکزی اروپا منتشر شدند. PMIهای خوب دیروز به شتاب رشد بیشتر اشاره کردند و دستمزدهای توافقی به طرز شگفت‌انگیزی از 4.5 درصد به 4.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، در سه ماهه اول، افزایش یافتند. دستمزدهای توافقی مدت‌ها به عنوان عاملی تعیین کننده برای کاهش نرخ بهره در ژوئن تلقی می‌شد، اما بانک مرکزی اروپا اکنون به یک کاهش نرخ بهره در ژوئن نزدیک شده است و این بانک به طرز عجیبی به سرعت یک پست در وبلاگ خود منتشر کرد تا موضوع جهش دستمزدها را کم‌اهمیت جلوه دهد. در این پست اشاره شد که پرداخت‌های یکباره منجر به رشد در سه ماهه اول شده بود و مجموعه گسترده‌تری از شاخص‌ها به شدت به کاهش فشار دستمزدها در سال 2024 اشاره می‌کنند.

اصلاحیه بانک مرکزی اروپا در مورد دستمزدها به این معنی است که احتمال به تعویق افتادن کاهش نرخ بهره پس از ژوئن کم است، حتی اگر شاخص CPI هفته آینده کمی بالاتر از حد انتظار منتشر شود. در عین حال، احتمال لحن هاوکیش از سوی بانک مرکزی اروپا در نشست ژوئن بدون شک افزایش یافته است.

امروز، مهمترین داده‌هایی که در تقویم منطقه یورو باید زیرنظر داشت، اظهارات برخی از اعضای هاوکیش بانک مرکزی اروپا از جمله ایزابل اشنابل، مولر و یواخیم ناگل، است. تعجب نخواهیم کرد اگر آنها سعی کنند، پس از انتشار اخیر داده‌ها، روایت را به سمت طیف هاوکیش برای برنامه‌های سیاس پولی پس از ژوئن پیش ببرند.

جفت ارز EURUSD امروز صبح در حال آزمایش حمایت 1.0800 بود و عمدتاً تحت تأثیر پویایی دلار قرار داشت. رویداد بزرگ بعدی برای این جفت در هفته آینده انتشار داده شاخص PCE هسته ایالات متحده است که از نظر ما باید تأثیر بیشتری نسبت به CPI منطقه یورو داشته باشد. با این حال، با وجود ریسک افزایش تورم در منطقه یورو و تمایل اخیر بازارها به توجه کردن به سمت روشن‌تر پویایی قیمت دلار، در روزهای آینده ممکن است برخی از تغییر سنتیمنت به سمت صعود EURUSD باشد. بازگشت به 1.0900 محتمل‌تر از سقوط به 1.0700 در کوتاه مدت است.

پوند: EURGBP ارزان به نظر می‌رسد

جفت ارز EURGBP در محدوده کلیدی 0.8500 حمایت شده است و امروز صبح پس از این که شاخص خرده فروشی انگلیس ضعیف‌تر از انتظارات منتشر شد، افزایش یافت. داده آوریل نشان داد فروش به 2.7% در ارزیابی سالانه کاهش یافته و معیار خرده فروشی به جز سوخت خودرو به 2% افت کرده است. ارقام ماه مارس نیز کاهش یافتند. داده‌های امروز صبح به دنبال یک گزارش عمومی ضعیف PMI بریتانیا در روز گذشته، که در آن جهش در بخش تولیدی نتوانست از کاهش خدمات محور در شاخص ترکیبی به 52.8 جلوگیری کند، منتشر شد.

به عقیده موسسه ING، در محدوده‌های فعلی پوند در برابر یورو گران به نظر می‌رسد. با توجه به این که انتشار بالاتر از انتظارات شاخص CPI بخش خدمات تا حدی به عواملی مرتبط است که تنها یک بار رخ می‌دهند، قیمت گذاری بزرگ هاوکیش در منحنی سونیا اغراق آمیز به نظر می‌رسد. موسسه ING تغییرات داویشی را در تعادل کمیته سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی می‌کند. بازارها تا پایان سال تنها 33 نقطه پایه کاهش نرخ بهره را قیمت گذاری می‌کنند و کمتر از 10 نقطه پایه برای جلسه ماه اوت پیش‌بینی شده است. موسسه ING همچنان انتظار کاهش نرخ بهره را در ماه وات دارد و هر گونه دیدگاهی را برای کاهش نرخ بهره به دلیل انتخابات بریتانیا غیر موجه می‌داند.

با توجه به اختلاف نرخ سواپ کوتاه مدت EUR:GBP که به نفع یورو است (کاهش نرخ بهره هاوکیش بانک مرکزی اروپا و کاهش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس در ماه اوت) و اضافه شدن برخی از ریسک‌های سیاسی ناشی از قیمت گذاری اندک در پوند قبل از انتخابات در ماه ژوئیه، موسسه ING همچنان دیدگاه خود را مبنی بر این که EURGBP در کوتاه مدت رشد خواهد کرد، حفظ می‌کند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی