ارانته

آیا قیمت طلا بار دیگر انتظارات تحلیلگران را به چالش خواهد کشید؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا قیمت طلا بار دیگر انتظارات تحلیلگران را به چالش خواهد کشید؟

طلا در روزهای اخیر به عنوان برترین دارایی از نظر عملکرد ظهور کرده، قیمت آن با سرعتی قابل توجه افزایش یافته و تحلیلگران را در مورد نیروهای محرک پشت رشد این فلز گران‌بها متحیر کرده است. با وجود تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه، به نظر می‌رسد روند صعودی فعلی قیمت طلا با توضیحات متعارف در تضاد است.

سیاست‌های فدرال رزرو نمی‌تواند سقف‌های قیمتی بالای قیمت طلا را توجیه کند و خروج گسترده سرمایه از صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا (ETF) با مسیر صعودی ارزش آن به شدت در تضاد است. این ظهور دوباره رمزآلود، تحلیلگران را سردرگم کرده و آن‌ها را به دنبال پاسخ گذاشته است.

گلدمن ساکس و هدف 2700 دلاری!

با این حال، در میان سردرگمی‌ها، بانک‌های بزرگ وال استریت به پیش‌بینی‌های خود را از قیمت طلا به سمت بالا تجدید نظر کرده‌اند. به عنوان مثال، گلدمن ساکس چشم‌انداز مثبتی را با قیمت هدف 2700 دلار برای هر اونس طلا تا پایان سال پیش‌بینی می‌کند. به گفته گلدمن ساکس، نیروی محرک پشت این جهش در چیزی ریشه دارد که آن‌ها آن را ترس می‌نامند؛ یک بازی پیچیده از نگرانی‌ها در مورد پایداری نظام پولی، کاهش ارزش ارز توسط بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور و عدم قطعیت مرتبط با سیاست‌های مالی ایالات متحده و انتخابات عمومی آینده.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

جاذبه طلا به عنوان دارایی امن با نگرانی‌های جدی بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور در مورد کاهش ارزش ارز که منجر به افزایش ذخایر این فلز گران‌بها می‌شود، بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است. به طور مشابه، نگرانی‌‌ها در مورد ثبات سیستم پولی بین‌المللی با پشتوانه دلار آمریکا و عدم قطعیت ژئوپلیتیکی، تقاضا برای طلا را به عنوان محافظ در برابر ریسک‌ها افزایش می‌دهد.

بانک امریکا نقره را بیش از طلا می‌پسندد!

بانک آمریکا نیز با تعیین قیمت هدف 3000 دلار برای هر اونس طلا و همچنین ابراز خوش‌بینی در مورد چشم‌انداز نقره، به اندازه گلدمن ساکس خوشبین است. به گفته مایکل ویدمر، تحلیلگر کالا در بانک آمریکا، طلا و نقره تحت تأثیر ترکیبی از عوامل، از جمله حمایت بانک‌های مرکزی، سرمایه‌گذاران چینی و علاقه زیاد خریداران غربی، تقویت می‌شوند. پیش‌بینی کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو نیز با افزایش احتمالی خرید طلا پس از اجرای این کاهش‌‌ها، به فشار خرید روی طلا بیشتر می‌افزاید.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

آیا قیمت طلا بار دیگر انتظارات تحلیلگران را به چالش خواهد کشید؟

با این حال، بانک آمریکا خاطرنشان می‌کند برخی از عوامل حمایتی سنتی برای طلا ضعیف شده‌اند که با شکسته شدن رابطه مثبت بین قیمت آن و صندوق‌های ETF در بورس فیزیکی حمایت می‌شود. با وجود این، چشم‌انداز همچنان مثبت باقی مانده است و انتظار می‌رود نقره از تقاضای صنعتی قوی‌تر بهره‌مند شود و قیمت آن را طی 12 ماه آینده به بالای 30 دلار در هر اونس برساند.

UBS صعودی‌تر بانک نسبت به طلا!

در همین حال، UBS موضع حتی صعودی‌تری اتخاذ می‌کند و قیمت هدف 4000 دلار برای هر اونس طلا را پیش‌بینی می‌کند. UBS با بررسی روندهای تاریخی قیمت طلا، بر ماهیت سریع و شدید حرکات قیمت این فلز گران‌بها پس از شکستن سطوح کلیدی مقاومت تاکید می‌کند.

آیا قیمت طلا بار دیگر انتظارات تحلیلگران را به چالش خواهد کشید؟

در واقع، داده‌های تاریخی از چشم‌انداز UBS حمایت می‌کند، زیرا نمونه‌های گذشته از دوره‌های طولانی رکود به دنبال جهش‌های انفجاری در قیمت طلا وجود داشته است. به عنوان مثال، 27 سال طول کشید تا طلا پس از انفجار قیمت در سال 2007 به اوج خود در سال 1980 بازگردد و 13 سال طول کشید تا به قله سال 2011 خود برسد. UBS به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که هنگام ارزیابی افزایش فعلی قیمت طلا، سوابق تاریخی را در نظر بگیرند و معتقد است لحظه «شکست» که به عنوان افزایش 10 درصدی نسبت به قله تاریخی قبلی تعریف می‌شود، می تواند نشان‌دهنده توان صعودی بیشتر برای این فلز گران‌بها باشد.

با وجود چشم انداز صعودی، UBS شاخص های کلیدی را برجسته می کند که می تواند منجر به سودگیری شود، مانند تغییر به نرخ بهره حقیقی منفی و نشانه هایی از رکود قریب الوقوع. با این حال، با توجه به اینکه نرخ های بهره واقعی همچنان نسبتاً بالا هستند و به نظر می رسد رکود دور است، UBS معتقد است که پیش بینی پایان روند صعودی قیمت طلا زودهنگام است.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی