ارانته

تحلیلگران و معامله‌گران همچنان به رشد طلا امیدوارند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پیش بینی قیمت طلا

طلا در طول هفته گذشته، درخشندگی خود را حفظ کرد و تا روز چهارشنبه در محدوده 2300 دلار تا 2360 دلار معامله شد. حتی انتشار نرخ تورم ایالات متحده، که بهتر از انتظارات منتشر شده بود نیز نتوانست تاثیر چندانی بر قیمت این فلز گران‌بها بگذارد و طلا از ثبات خوبی برخوردار بود. از اواخر روز پنجشنبه که زمزمه‌های حمله قریب‌الوقوع ایران به اسرائیل مطرح شد، قطار پر شتاب طلا شروع به حرکت کرد و با ثبت سقف جدیدی به 2400 دلار به ازای هر انس رسید. مومنتوم صعودی طلا تا روز جمعه نیز ادامه داشت بنحوی که با ثبت یک رکورد جدید و در مدت چند ساعت، از محدوده  2393 دلار به 2431.59 دلار رسید تا سقف جدیدی در تاریخ این فلز گران‎بها به ثبت برسد. با ثبت این رکورد تاریخی، شادمانی طلا چندان به‌طول نینجامید و طلا بخش عمده‌ای از صعود هفته را پس داد و در محدوده 2344 دلار به ازای هر انس، هفته را به پایان رسانید.

تحلیلگران و معامله‌گران همچنان به رشد طلا امیدوارند

طبق آخرین نظرسنجی کیتکو، تحلیلگران وال‌استریت و معامله‌گران خرد، چشم‌انداز یکسانی را برای طلا پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها با پیش‌بینی ادامه تنش‌های ژئوپلیتیک، شانس بالایی برای رشد طلا به محدوده‌های جدید قائل هستند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

دارین نیوسام تحلیلگر ارشد بازار در Barchart.com گفت: «در شرایط فعلی، اتکا به دلایل منطقی برای توجیه حرکات آتی طلا عملاً بی‌فایده است. آیا طلا در محدوده بیش‌خرید است؟ بله. آیا شاخص دلار در یک‌روند پایدار صعودی قرار گرفته است؟ بله. آیا این دو فاکتور برای ورود به معاملات فروش طلا کافی است؟ خیر. در حال حاضر من فقط از قانون اول خود پیروی می‌کنم. این قانون می‌گوید: هرگز با روند بازار مخالفت نکن».

نیوسام نظر خود را این‌گونه ادامه می‌دهد: «صرف‌نظر از عوامل خارجی، من همچنان روند طلا را صعودی می‌بینم. باوجوداینکه قیمت‌ها چه در بازار نقدی و چه در بازار آتی طلا در سطوح بالایی معامله می‌شود، اما همچنان خریدارانی برای طلا وجود دارد که معتقدند این فلز گران‌بها حتی در این سطوح قیمتی نیز ارزشمند است. تا زمانی که این بخش از بازار نظر خود را تغییر ندهند، من هیچ تمایلی ندارم که مقابل این قطار پر شتاب طلا بایستم.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

فرانک مک‌گی، مدیر معاملات فلزات گران‌بها در Alliance Financial، یکی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته بود که می‌گوید: :من در ابتدا جزو افرادی بودم که با شک و تردید به صعود اخیر طلا نگاه می‌کردم. اما اکنون به حفظ مسیر صعودی طلا باور دارم؛ زیرا بازار به سیگنال‌های ژئوپلیتیک توجه ویژه‌ای دارد.»
او نظر خود را این‌گونه ادامه می‌دهد: «من در پیش‌بینی روند صعودی طلا دچار اشتباه شدم. اما در حال حاضر بهترین مولفه‌ای که در این روند صعودی می‌بینم توجه ویژه بازار به تنش‌های ژئوپلیتیک بین ایران و اسرائیل است. البته باید توجه کرد که طی سال‌های گذشته از جمله تنش‌های اخیر بین روسیه و اوکراین، بازار به‌مرور این نوع تنش‌ها را نادیده می‌گرفت. اما این بار یک تفاوت عمده نسبت به گذشته وجود دارد و آن حضور دست‌های قدرتمند در خرید طلا است که عمدتاً از سمت بانک‌های مرکزی هدایت می‌شود و به حفظ روند صعودی طلا کمک خواهد کرد.»
مک‌گی این‌گونه ادامه می‌دهد که: «اکنون ما در شرایط اقتصادی عجیبی به سر می‌بریم که پر از وقایع غیرمنطقی است. به‌عنوان‌مثال ما شاهد رشد هم‌زمان دلار و طلا هستیم. به‌خوبی دهه 1970 را به یاد می‌آورم که چگونه ریزش سنگین دلار باعث رشد طلا گردید؛ اما امروزه شرایط فرق کرده است. امریکا صادرکننده خالص نفت خام شده و با رشد قیمت نفت، دلار نیز قوی می‌شود؛ بنابراین باید در هرآنچه از عملکرد بازارها که می‌دانید، تجدیدنظر نمایید.»
او می‌افزاید: «در شرایط فعلی طلا و دلار هم زمان به‌عنوان بهشت امن، تقاضا می‌شوند. معمولاً این اتفاقی نادر است؛ ولی هرگاه رخ دهد به‌شدت مومنتومی صعودی ایجاد خواهد کرد.»
مک‌گی ادامه می‌دهد: «در شرایط حال حاضر بازار، چندان به تحلیل تکنیکال تکیه نکنید. این یک‌روند صعودی است که باید همراه با آن موج‌سواری کنید. به نظر من، استفاده از تکنیک تریل کردن حد ضرر مفید خواهد بود تا بتوانید از این روند صعودی، حداکثر استفاده را کنید. البته محدوده حد ضرر را کوچک در نظر نگیرید؛ زیرا ممکن است اسیر نوسانات مقطعی بازار شوید. اکنون سؤال مهم این است که اگر درگیری میان ایران و اسرائیل رخ ندهد، طلا تا چه میزان اصلاح خواهد کرد. یکشنبه‌ شب بازار دیدنی خواهد بود.»

هفته گذشته 12 نفر از تحلیلگران وال‌استریت در نظر سنجی کیتکو شرکت کردند. که 9 نفر معادل 83% از آنها، طلا را در هفته آینده صعودی می‌بینند. این میزان از خوشبینی، از آمار هفته قبل نیز پیشی گرفته که علت آن را می‌توان در رشد اخیر طلا جستجو کرد. 2 نفر معادل 17% تحلیگران نیز طلا را در هفته آینده نزولی می‌بینند. این هفته هیچ یک از تحلیلگران نگرشی خنثی نسبت به طلا ندارد.

در میان معامله‌گران خرد نیز، از مجموع 168 رای دریافتی، 82% آنها معتقدند که طلا به رشد خود ادامه خواهد داد یا روندی خنثی خواهد داشت. 111 نفر معادل 66% از معامله‌گران، نگرشی صعودی و 30 نفر از آنها معادل 18% معامله‌گران، دیدگاهی نزولی و نهایتا 27 نفر معادل 16% معامله‌گران طلا را در محدوده‌ای خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

تحلیلگران و معامله‌گران همچنان به رشد طلا امیدوارند

هفته‌ آینده، اخبار کمتری منتشر خواهد شد. بااین‌حال، آمار خرده‌فروشی ماه مارس ایالات متحده و شاخص تولید امپایر استیت نیویورک در روز دوشنبه، تعداد و مجوزهای ساخت‌وساز ماه مارس در روز سه‌شنبه، شاخص فروش خانه‌های موجود ماه مارس به همراه شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا در روز پنج‌شنبه منتشر خواهند شد.

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در Forex.com، نیز طلا را در هفته آینده صعودی می‌بیند و می‌گوید: «در حال حاضر، تقاضای بالایی برای این فلز گران‌بها وجود دارد و شواهدی دال بر تغییر در آن مشاهده نمی‌شود. ازنقطه‌نظر بنیادی نیز، با وجود انتشار داده‌های قوی از تورم امریکا،  انتظارات از فدرال رزرو همچنان رویکردی داویش است که درها را برای رشد بیشتر طلا باز نگه می‌دارد.»

جان ویر، مدیر بخش بازرگانی هج در والش تریدینگ، معتقد است که خطر تشدید تنش بین ایران و اسرائیل، معامله‌گران را در آستانه تعطیلات آخر هفته به سمت بازار طلا و دلار سوق می‌دهد. او می‌افزاید: «کاملاً واضح است که رشد طلا ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های ژئوپلیتیک است و سرمایه‌ها به سمت فلزات امن سرازیر شده است. رشد 50 دلاری طلا، به‌مراتب فراتر از تحلیل‌های سنتی تکنیکال و فاندامنتال است و منشأ ژئوپلیتیک دارد.»

ویر این‌گونه ادامه می‌دهد که «تعداد زیادی از معامله‌گران، در پوزیشن‌های خرید خود باقی‌ مانده‌اند. فروشندگان طلا نیز اکنون با تغییر استراتژی، تبدیل به خریدار شده‌اند. هر چند پیش ‌از این شاهد تنش‌هایی از طرف روسیه و اوکراین بودیم؛ ولی این بار با شعله‌ور شدن تنش‎‌ها در خاورمیانه در کنار تحریم‌های سنگین نفتی روسیه، به‌نحوی‌که قادر به تردد نفت‌کش‌های خود نیستند، شرایط را متفاوت نموده است.»

او همچنین می‌افزاید: «معامله‌گرانی که به دنبال حفظ دارایی‌های خود هستند بسیار مراقب نوسانات بالا و پایین بازار باشند. فراموش نکنید که اگر شرایط تغییر کند، به همان سرعتی که طلا رشد کرده می‌تواند سقوط نماید. پس اگر من در چنین شرایطی باشم مراقب نوسانات در هر دو سوی بازار خواهم بود.»

ویر با اشاره به رشد هم‌زمان دلار و طلا می‌افزاید: «شرایط این‌چنینی نشان از حرکت سرمایه‌ها  به سمت دارایی‌های امن و باکیفیت می‌باشد. طلا به‌وضوح دارایی امن بشمار می‌آید. دلار امریکا نیز در طول دهه‌ها ثابت نموده که ارز امنی است. ممکن است شما به دولت امریکا انتقاداتی داشته باشید؛ اما آنها هرگز افول نکرده‌اند و دلیل ریزش سایر ارزها در مقابل دلار امریکا نیز همین موضوع است.  به‌عبارت‌دیگر سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی ارزهای دیگر را رها نموده به دلار امریکا پناه می‌برند. با وجود این اگر در تعطیلات آخر هفته حادثه‌ای رخ ندهد احتمالاً طلا تا حدودی اصلاح شود. اما من معتقدم که این اصلاح عمیق نخواهد بود و احتمالاً طلا برای مدتی در بالای محدوده 2400 دلار باقی خواهد ماند.»

مارک لیبوویت، ناشر VR Metals/Resource Letter، می‌گوید که از رشد طلا که از مدت‌ها پیش در انتظار آن بوده بسیار خشنود است و معتقد است طلا دستکم 300 دلار دیگر فضای رشد دارد. «من در یکی از مقالاتم، تارگت 2700 دلار را برای طلا پیش‌بینی کرده‌ام؛ بنابراین به نظر من طلا تنها بخشی از این حرکت را انجام داده و انتظار دارم حرکات صعودی طلا در ماه می و ژوئن نیز ادامه یابد.»

لیبوویت در بیان دیدگاه خود این‌گونه ادامه می‌دهد که: «من مدت‌ها است که در انتظار این حرکت هستم. تئوری من برای به‌دست‌آوردن این تارگت، به این شکل بود که در سال 2011، طلا قله 1980 دلار را فتح نمود و سپس به محدوده 1000 دلار سقوط کرد. این به معنی 800 دلار تا 900 دلار نوسان است. کافی است این مقدار نوسان را به 1980 دلار اضافه نماییم تا به عدد 2700 دلار تا 2800 دلار برسیم. جایی که من در انتظارش هستم.»

او می‌افزاید: «بدیهی است که پس از یک رشد تمام‌عیار، طلا می‌تواند مدتی نیز اصلاح قیمتی داشته باشد. اما نهایتاً به مسیر صعودی خود ادامه  و به اهداف قیمتی خود خواهد رسید. فاکتورهای زیادی می‌تواند از صعود طلا حمایت نماید. مسائلی نظیر بحران بدهی ایالات متحده، تشکیل پول واحد بریکس با پشتوانه طلا، انباشت طلا توسط کشورهای روسیه و چین و بسیاری مسائل دیگر.  فقط مناقشه بین اسرائیل و حماس را در نظر نگیرید بلکه مسائل متعدد دیگری در کنار شکست سطوح مهم تکنیکالی نیز از صعود طلا حمایت می‌کند. بنابراین از این رالی که آغاز شده به این زودی خارج نشوید و از آن لذت ببرید.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی