ارانته

روند تقاضای طلا در سه ماهه اول سال 2024

زمان مطالعه: 2 دقیقه

GOLD

موسسه جهانی طلا آمار سه ماهه اول خود در زمینه خریداران طلا را منتشر کرد. این آمار نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی و معاملات فرابورس مهم‌ترین عامل برای افزایش قیمت طلا بودند. تقاضای طلا در سه ماهه اول (به استثنای تقاضای فرابورس) با کاهش 5 درصدی نسبت به سال گذشته به 1102 تن رسید که دلیل آن ادامه جریان خروجی از ETF صندوق طلا است. با احتساب خرید قابل توجه در فرابورس توسط سرمایه گذاران، کل تقاضای طلا 3 درصد در سال افزایش یافت و به 1238 تن رسید و این قوی‌ترین رشد تقاضای طلا در سه ماهه اول از سال 2016 است

سه ماهه اول هیچ کاهشی در سرعت خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی مشاهده نشد، 290 تن (خالص) به دارایی‌های رسمی اضافه شد که تنها بخشی از آن در حال حاضر در داده‌های صندوق بین‌المللی پول منعکس شده است.

تقاضای شمش و سکه در سه ماهه اول سال 312 تن بود که به معنای افزایش 3 درصدی سالانه است.

ذخایر جهانی ETF طلا 114 تن کاهش یافت. اروپا و آمریکای شمالی هر دو شاهد خروج درسه ماهه اول سال بودند، صندوق‌های موجود در فهرست ایالات متحده در اواخر سه ماهه اول شاهد تغییرات مثبت بودند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با وجود افزایش قیمت، بخش جواهرات وضعیت نسبتا خوبی داشته است. مصرف جهانی جواهرات تنها 2 درصد کمتر از 479 تن سالانه بوده است. تولید جواهرات با 1% رشد در سال به 535 واحد رسید که منجر به افزایش موجودی 56 تن در طول سه ماهه اول شد.

تقاضای فناوری برای طلا در سال 10 درصد بهبود یافت زیرا رونق هوش مصنوعی باعث افزایش تقاضا در بخش الکترونیک شد.

قیمت طلا در سه ماهه اول به رکورد‌های جدیدی در هر انس رسید و از ابتدای سال جاری 10 درصد رشد کرده است. پوزیشن‌های خالص صندوق‌های پولCME، که می‌تواند به عنوان یک معیار برای جریان‌های ورود پول به طلا استفاده شود، در سه ماهه اول 91 تریلیون دلار افزایش یافت. تولید معدنی طلا سالانه 4 درصد افزایش یافت و به 893 تن رسید. در همین حال، بازیافت طلا با 12 درصد افزایش سالانه به 351 تن رسید. این بالاترین عرضه بازیافت طلا در سه ماه اول2020 تا الان است. سرمایه گذاران غربی و شرقی رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند، سرمایه‌گذاران غربی با توجه به سطوح قیمتی که طلا به آن رسیده است به دنبال سیو سود هستند ولی سرمایه‌گذارن شرقی رفتار متفاوتی دارند و همچنان به خرید طلا ادامه می‌دهند.

روند تقاضای طلا در سه ماهه اول سال 2024

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی