ارانته

عقب نشینی دلار چه عواقبی برای بازارها خواهد داشت؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

به عقیده موسسه ING، واکنش فدرال رزرو به داده‌های قوی اخیر آمریکا چندان تهاجمی نبود و پاول نشان داد که اگر کوچکترین شانسی وجود داشته باشد، نرخ بهره را کاهش خواهد داد. این موضوع باعث ضعف دلار پس از اظهارات پاول شد. براساس اظهارات پاول، فدرال رزرو همچنان براساس داده‌های آینده تصمیم خواهد گرفت، داده‌های اشتغال که فردا منتشر می‌شود، یکی از داده‌هایی که بر اقدامات آینده فدرال رزرو بسیار تاثیر گذار است.

دلار: پاول داویش بودن را حفظ می‌کند

دلار دیروز در پایان جلسه فدرال رزرو در سطح پایین‌تری بسته شد و همان سناریوی 3 جلسه اخیر فدرال رزرو تکرار شد. جلسه دیروز فدرال رزرو بازار را غافگیر کرد چرا که به داده‌های قوی تورم اخیر وزن زیادی نداد و پاول اظهارات قبلی را تکرار کرد و گفت که باید فدرال رزرو داده‌های اینده را دریافت کند تا به اطمینان درباره‌ی اثر بخشی این داده‌ها برسد. به نظر کارشناسان موسسه ING، دلار بیشتر واکنش‌ خود در بازار را به اظهارات پاول نشان داد چرا که احتمال افزایش نرخ بهره کاهش یافت و همچنین داده‌های اشتغال JOLTS نشان داد سیاست‌های پولی محدود کننده موثر بوده است. همین موضوع باعث کاهش 0.5 درصدی شاخص دلار شد.

دیروز، هنگامی که شاخص دلار در حال بهبودی بود ضربه دیگری به آن وارد شد و آن ضربه از طرف مقامات ژاپنی بود که اواخر بعدازظهر دوباره اقدام به مداخله کردند. مداخله همچنان یک گزینه برای ژاپن در طول 4 روز تعطیلی عمومی است. به نظر می‌رسد که مقامات ژاپنی در حال مداخله هستند و در هر مداخله بسته‌های 20 تا 35میلیارد دلاری هزینه می‌کنند. بازار در حال بررسی ذخایر دلاری ژاپن است. به عقیده تحلیلگران، بانک مرکزی ژاپن به شدت مداخله خواهد کرد تا بتواند USDJPY را قبل از یک چرخش گسترده به یک ثبات در مقابل دلار برساند، درست مانند کاری که در سپتامبر و اکتبر 2022 انجام داد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

تقویم داده‌های ایالات متحده امروز کاملاً خلوت است و بازار برای داده‌های حقوق و دستمزد فردا خود را اماده می‌کند. یک مکتب فکری وجود دارد که اگر نرخ بیکاری در نهایت به کاهش تقاضای نیروی کار واکنش نشان دهد و تا سپتامبر به 4.2٪ (مقدار فعلی3.8%است) برسد، فدرال رزرو می‌تواند نرخ بهره را کاهش دهد.

برای امروز، شاخص دلار باید به خوبی در محدوده جدید 105.50-106.50 معامله شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

یورو: ارزی که کمتر مورد توجه بازار است

در این هفته برخی از داده‌های رشد در اروپا بهتر از انتظارات منتشر شد و فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره خود را مصمم نشان داده بود، این عوامل باعث شد که EURUSD به بالای 1.07 صعود کند.

بانک مرکزی اروپا در حال فاصله گرفتن از مسیر واگرایی است که با بانک مرکزی آمریکا داشت و تنها یک کاهش 25 نقطه پایه‌ای توسط این بانک در ماه ژوئن پیش‌بینی می‌شود. همچنین سناریویی اصلی برای بانک مرکزی آمریکا این است که این بانک نه نرخ بهره را افزایش دهد و نه کاهش (یعنی نرخ بهره ثابت بماند). با توجه به این عوامل پیش‌بینی می‌شود جفت ارز EURUSD اعداد بالاتری را ببیند.

به عقیده تحلیل‌گران چندین معیار وجود دارد که ارزش منصفانه جفت ارز EURUSD را در میان مدت در نزدیکی 1.08 نشان می‌دهد و عواملی که می‌توانند منجر به واگرایی از این ارزش منصفانه شوند، در حال کم‌رنگ شدن هستند. یکی از این عوامل انرژی است که با توجه به آرامش نسبی در خاورمیانه در حال کم رنگ تر شده است. آرامش در خاورمیانه باعث شد تا قیمت نفت خام به سطوح اواسط ماه مارس بازگردد.

امروز رویداد مهمی برای حرکت جفت ارز EURUSD وجود ندارد و فردا با انتشار داده‌های اشتغال ایالت متحده می‌تواند در محدوده 1.0650 تا 1.0750 معامله شود

فرانک سوییس: قیمت‌گذاری مجدد منحنی بانک مرکزی اروپا EURCHF را افزایش می‌دهد

جفت ارزEURCHF نزدیک بالاترین سطح سال، در بالای 0.98 معامله می‌شود. این محدوده معاملاتی تا حد زیادی اثرات نرخ‌های سواپ ناحیه یورو را نشان می‌دهد که این نرخ‌های سواپ دو ساله از ژانویه 60 نقطه پایه افزایش یافته‌اند. با این حال، نرخ‌های سواپ کوتاه‌مدت سوئیس کمی بالای 1.00% ثابت باقی مانده‌اند و افزایش اختلاف سواپ، دوباره EURCHF را بالاتر برده است.

در حال حاضر، نظر موسسه ING این است که بانک مرکزی اروپا در سال جاری سه بار نرخ بهره را کاهش دهد، در حالی که با قیمت گذاری فعلی بازار تنها 68 نقطه پایه است. اگر پیش‌بینی موسسه ING در مورد بانک مرکزی اروپا درست باشد، رالی صعودی‌ EURCHF ادامه نخواهد داشت. پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت نزدیک به 0.98 و پیش‌بینی پایان سال در محدوده 1.00 است، با توجه به این دیدگاه که بانک مرکزی سوییس نسبت به بانک مرکزی اروپا (از جمله در استفاده از سیاست‌های فارکس) داویش‌تر است.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی