ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

طلا از یورو پیشی گرفت

زمان مطالعه: 3 دقیقه

طلا از یورو پیشی گرفت
خرید قوی طلا توسط بانک‌های مرکزی از سال 2009 و افزایش قیمت طلا، سهم فلز گرانبها را از ذخایر بین‌المللی جهان افزایش داده است و این موضوع به ضرر ارز‌های فیات است. در پایان سال 2023 طلا از یورو پیشی گرفت و ارز فیات بعدی که مورد چالش قرار خواهد گرفت، دلار آمریکا است.

اغلب زمانی که تحلیلگران مالی، نمودارهایی را در مورد توزیع ذخایر بین‌المللی ترسیم می‌کنند، روی ارز خارجی تمرکز می‌کنند (طلا را از نمودار خود حذف می‌کنند) و از زمانی که یورو در سال 1999 معرفی شد، شروع می‌کنند. بر اساس چنین نمودارهایی به نظر می‌رسد که سهم دلار از کل ذخایر به آرامی کاهش می‌یابد. از اوج خود، 72 درصد در سال 2001 به 58 درصد در سال 2023 می‌رسد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد ارز خاصی وجود ندارد که با دلار رقابت کند.

طلا از یورو پیشی گرفت

اما چرا طلا را در نظر نگیریم و تا آنجا که ممکن است به گذشته نگاه نکنیم؟ با ترکیب منابع متعدد، نگاهی اجمالی به انتشار ارزهای ذخیره از سال 1899 تا 1935 (هم فیات و هم طلا) و یک تصویر کامل از سال 1950 به دست می آوریم.

طلا از یورو پیشی گرفت

این یک داستان کاملا متفاوت را ترسیم می‌کند. به جای نشان دادن تنها سقوط دلار با سرعت حلزون، تعادل تاریخی بین طلا و ارزهای فیات آشکار می‌شود. این دلار نیست که به طور معمول از سیستم پولی بین‌المللی حمایت می‌کند، بلکه طلا است. طلا اکثریت ذخایر بین‌المللی را تشکیل می‌داد، حتی زمانی که گفته می‌شد پوند انگلستان ارز ذخیره جهانی قبل از دلار بود.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

در نموداری که سال‌های بیشتری را نشان می‌دهد، اما فقط شامل طلا و دلار است، سلطنت دومی حتی نسبی‌تر می‌شود.
طلا از یورو پیشی گرفت

نمودار بالا نشان می‌دهد که سهم دلار از کل ذخایر در سال 2023 به 48 درصد کاهش یافته است – ناشی از کاهش اعتماد به «دارایی‌های اعتباری» یا همان ارزهای فیات، به دلیل حباب‌های نگران‌کننده دارایی، مسائل ژئوپلیتیک و ترس از تورم است – در حالی که طلا در برابر این موضوعات عملکرد موفقی دارد.

بر اساس محاسبات شخصی(یان نیوونهویس نویسنده این مقاله) ذخایر رسمی طلا که شامل خریدهای مخفی می‌شود، به عنوان مثال توسط بانک مرکزی چین، درصد طلا از کل ذخایر این کشور در سال 2023 به 18 درصد رسیده است، در سال 2008 ذخیره طلای این کشور نسبت به کل ذخایرش 11 درصد بود. طلا در حال حاضر از یورو که در 16 درصد از ذخایر ارزی دنیا گیر کرده است، پیشی گرفته است. از آنجایی که مشکلات زیادی روبروی ارزهای فیات است و به این زودی از بین نخواهند رفت. این امکان وجود دارد که طلا در دهه آینده نیز از دلار پیشی بگیرد.

منبع: gainesvillecoins

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی