ارانته

دو ماه آینده برای فاندامنتال نفت بسیار مهم خواهد بود

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

دو ماه آینده برای فاندامنتال نفت بسیار مهم خواهد بود
داده‌های هفتگی اداره اطلاعات انرژی (EIA) نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به ۲۶ آوریل ۷.۳ میلیون بشکه افزایش داشته است. در حالی که همین آمار برای هفته پیش کاهش ۶.۴ میلیون بشکه‌ای را نشان می‌داد.

مدل استاندارد چارترد نشان می‌دهد که احتمالا سریع‌ترین نرخ کاهش موجودی برای نیمه اول سال ۲۰۲۴ در ماه‌های مه و ژوئن رخ بدهد.

به عقیده تحلیلگران در حال ورود به یک دوره کلیدی برای فاندامنتال نفت هستیم. دوره‌ایی که تعیین می‌کند آیا بازار نفت بیشتر رقابتی خواهد شد یا بازار فعالی نخواهد داشت.

بازارهای انرژی ماه جدید را با افت ۳ درصدی آغاز کردند. پس از انتشار گزارشات غافلگیر کننده روز چهارشنبه درباره‌ی موجودی انبارهای نفت، شک و تردید درباره‌ی تقاضای نفت در آینده به وجود آمده است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

داده‌های هفتگی اداره اطلاعات انرژی (EIA) نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به ۲۶ آوریل ۷.۳ میلیون بشکه افزایش داشته است. در حالی که همین آمار برای هفته پیش کاهش ۶.۴ میلیون بشکه‌ای را نشان می‌داد.

این بالاترین افزایش سطح موجودی از ژوئن سال گذشته است. در همین حال، انتظار می‌رود فدرال رزرو در بحبوحه تورم بالا، نرخ بهره را در حدود 5.3 درصد ثابت نگه دارد، که بالاترین سطح آن در بیش از دو دهه گذشته است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

به عقیده تحلیلگران چشم انداز نفت و گاز در مقیاس جهانی صعودی‌تر به نظر می‌رسد. به گفته تحلیلگران کالا، در استاندارد چارترد، تراز عرضه و تقاضای نفت در سال جاری کسری قابل توجهی را نشان می‌دهد، که در تضاد شدید با شرایط مازاد بزرگ در اوایل سال 2023 است.

مدل استاندارد چارترد نشان می‌دهد که در نیمه اول سال 2024، 189 میلیون بشکه ذخایر جهانی گزارش شده است، در دوره مشابه سال گذشته 218میلیون بشکه ثبت شده بود و بازار در دوره مشابه سال گذشته بیش از حد منفعل کرده بود.

مدل استن چارت نشان می‌دهد، معیار کلیدی برای رصد این وضعیت، تقاضای جهانی نفت است که پیش‌بینی کرده‌اند در ماه مه به بالاترین میزان خود یعنی 103.1 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و در ژوئن به 103.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. رشد تقاضای سالانه را 1.62 میلیون بشکه برای روز در ماه مه و 1.74 میلیون بشکه در روز برای ماه ژوئن پیش بینی کرده‌اند.

طبق مدل آنها، سریعترین نرخ تقاضا در نیمه اول سال 2024 باید در ماه مه و ژوئن اتفاق بیفتد. این پیش‌بینی به این معنا است که ما وارد یک دوران کلیدی برای فاندامنتال نفت می‌شویم. پس از آن مشخص خواهد شد که آیا بازار نفت وارد کسری قابل توجه خواهد شد یا با مازاد عرضه مواجه خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی (EIA) به طور مشابه تقاضای ماه ژوئن را 103.8 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است، اما در مورد ماه مه محتاط است و تقاضا را 102.2 میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده است. کمبود عرضه در مدل استن‌چارت در ماه‌های مه و ژوئن اتفاق می‌افتاد، در حالی که EIA نزدیک به نیمی از کمبود عرضه را تنها در ژوئن پیش‌بینی می‌کند.

بازارهای گاز صعودی می‌شوندیک سردی دیرهنگام بهاره باعث توقف روند تزریق گاز اروپا شده است. اگرچه ذخایر گاز اتحادیه اروپا طی هفت روز گذشته افزایش یافته است، اما میزان ذخیره سازی بالاتر از میانگین پنج سال گذشته اکنون به مدت ۱۳ روز متوالی کاهش یافته است.

بر اساس آخرین داده‌های زیرساخت گاز اروپا (GIE)، ذخایر گاز طبیعی اروپا در تاریخ ۲۸ آوریل برابر با ۷۱.۶۰ میلیارد متر مکعب (bcm) بوده است که نسبت به سال گذشته ۳.۰۹ میلیارد متر مکعب افزایش یافته و ۱۸.۱۵ میلیارد متر مکعب بالاتر از میانگین پنج سال گذشته است. با این حال، این سردی هوا تاثیر مادی بر چشم انداز نزولی بلندمدت نداشته است، زیرا به احتمال زیاد ظرفیت ذخیره سازی مازاد در اواخر تابستان محدود خواهد شد، اگرچه زمان وقوع این تنش را حدود سه هفته به تعویق انداخته است.

دو ماه آینده برای فاندامنتال نفت بسیار مهم خواهد بود

بازارهای گاز طبیعی نیز به تحریم‌های جدید احتمالی گاز روسیه واکنش نشان داده‌اند. پاتریک پویان، مدیرعامل TotalEnergies، پیش‌بینی کرده است که قیمت گاز طبیعی و LNG پس از تحریم از پروژه Yamal LNG توسط اتحادیه اروپا افزایش خواهد یافت.
پاتریک پویان: اگر اتحادیه اروپا یامال ال ان جی را تحریم کند، قیمت LNG به سرعت بالا می‌رود و در سطح جهانی پرتفوی ما سود خواهد برد. اگر تحریم‌ها وجود داشته باشد برای ما مثبت است، زیرا پول نقد یامال کاملا محدود است. رهبران اروپایی می‌دانند که امنیت آنها وجود دارد. پویان به رویترز گفت: رهبران اروپایی می‌دانن که امنیت تامین گاز اونها امروز وابسته به ال انی جی است و نمی‌خواهن که باعث افزایش قیمت آن بشوند. چیزی که من می‌دانم این است که آنها ممکن است ایده‌هایی داشته باشند، اما از سال 2027 به بعد و نه قبل از آن.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی