ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

موتور نفت دوباره روشن شد! چرا قیمت نفت طی روزهای اخیر جهش پیدا کرد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

موتور نفت دوباره روشن شد! چرا قیمت نفت طی روزهای اخیر جهش پیدا کرد؟

چشم‌انداز قیمت نفت تقویت شد!

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) پیش‌بینی خود را در مورد قیمت نفت خام برنت برای امسال و سال آینده افزایش داد. این سازمان روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که انتظار می‌رود قیمت نقدی نفت خام برنت به طور متوسط به ​​۸۷ دلار در هر بشکه برسد. این رقم نسبت به پیش‌بینی ۸۲ دلاری ماه گذشته، ۵.۶ درصد افزایش یافته و بالاتر از قیمت کنونی که کمی بیش از ۸۲ دلار در هر بشکه است، می‌باشد.

EIA همچنین میانگین قیمت نفت خام شاخص را برای سال آینده ۸۵ دلار در هر بشکه پیش‌بینی می‌کند که نسبت به پیش‌بینی ۷۹ دلاری ماه گذشته، ۶.۷ درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت برنت در سال قبل، ۸۲ دلار و میانگین قیمت نقدی نفت خام برنت در ماه فوریه، ۸۳ دلار در هر بشکه بوده که نسبت به ژانویه ۳ دلار در هر بشکه افزایش یافته است. این افزایش ناشی از ادامه ابهامات و افزایش ریسک ناشی از حملات به کشتی‌های تجاری عبوری از کانال حمل و نقل دریای سرخ و همچنین تمدید پیش‌بینی‌شده برای کاهش تولید داوطلبانه اوپک پلاس که به طور رسمی در ۴ مارس اعلام شد، می‌باشد.

EIA همچنین پیش‌بینی خود را برای رشد تولید جهانی نفت در سال جاری به دلیل تمدید کاهش تولید نفت اوپک پلاس در سه‌ماهه دوم سال جاری کاهش داد. EIA در خلاصه پیش‌بینی خود گفت: «کاهش رشد منجر به کاهش قابل توجه ذخایر نفت جهانی در پیش‌بینی ما برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ می‌شود. در واقع، با کاهش ذخایر، اکنون پیش‌بینی می‌کنیم قیمت نقدی نفت خام برنت در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ به طور متوسط ​​۸۸ دلار در هر بشکه برسد که ۴ دلار در هر بشکه نسبت به گزارش کوتاه‌مدت انرژی (STEO) ماه فوریه ما افزایش یافته است. همچنین انتظار داریم قیمت برنت در سال جاری به طور متوسط ​​۸۷ دلار در هر بشکه باشد.»

EIA انتظار دارد که فشردگی بازار نفت در سال جاری، قیمت نفت برنت را بالاتر از سطوح فعلی نگه دارد و سپس افزایش ذخایر ناشی از لغو کاهش تولید اوپک پلاس در پایان سال، قیمت‌ها را در سال آینده تحت فشار نزولی قرار دهد.

علت افزایش قیمت نفت چه بوده است؟

پس از تکرار پیش‌بینی اوپک مبنی بر افزایش ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز تقاضای جهانی نفت در سال جاری، قیمت نفت WTI از مرز ۷۸ دلار در هر بشکه عبور کرد. این پیش‌بینی با پیش‌بینی رشد اقتصادی قوی‌تر از حد انتظار همراه بود. اوپک گفت: «در حالی که برخی ریسک‌های نزولی همچنان وجود دارد، ادامه روند مورد انتظار از ابتدای سال ۲۰۲۴ می‌تواند منجر به فضای صعودی بیشتر برای رشد اقتصادی جهانی شود.»

ایکس چیف

همچنین اعتقاد قوی وجود دارد که فدرال رزرو علی‌رغم عدم ارائه هیچ‌گونه نشانه‌ای در مورد آن و همچنان نگرانی از آمار تورم، کاهش نرخ بهره را در تابستان آغاز خواهد کرد. سرعت رشد قیمت‌ها در ماه فوریه نسبت به ۰.۳ درصد در ژانویه به ۰.۴ درصد افزایش یافت، اما به نظر تحلیلگران، تورم آمریکا در واقع در حال کاهش است. در همین حال، موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش ذخایر نفت خام و سوخت خبر داد که به افزایش قیمت‌ها و حمایت از دیدگاه اوپک در مورد تقاضای نفت دامن زد.

از سوی دیگر، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی خود اعلام کرد که تولید نفت آمریکا ممکن است امسال بیش از حد انتظار افزایش یابد که نشان می‌دهد بادهای مخالف برای قیمت‌ها به شکل افزایش تولید غیراوپکی همچنان به قوت خود باقی است.

با این حال، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی خود را برای خروجی جهانی نفت در سال جاری کاهش داد که به آن توجیهی برای پیش‌بینی قیمت‌های بالاتر نفت در بقیه سال داد. این امر به محض سه‌ماهه آینده آغاز می‌شود، زمانی که کاهش تولید اوپک باعث کاهش ذخایر جهانی گردد و حمایت قابل توجهی از قیمت‌ها به ارمغان آورد و قیمت نفت خام برنت را طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا به ۸۸ دلار در هر بشکه برساند.

منبع: OilPrice.com

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی