ارانته

سهام‌های فناوری جایگاه طلا را به چالش می‌کشند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سهام‌های فناوری جایگاه طلا را به چالش می‌کشند
بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی بلومبرگ مارکتز ، سهام‌های فناوری آمریکا نه تنها از بیشتر بازارها بهتر عمل می‌کنند، بلکه به نقش سنتی طلا به‌عنوان یک پوشش ریسک، در برابر تورم و کاهش ارزش پول حمله می‌کنند.

در حالی که 46 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی طلا را به عنوان پوشش ریسک شماره یک خود، در برابر افزایش قیمت‌ها انتخاب کردند، 30 درصد گفتند که روی غول‌های فناوری آمریکایی مانند اپل، انویدیا، آمازون و متا شرط می‌بندند و انتظار دارند که نسبت به طلا عملکرد بهتری در برابر تورم داشته باشند.
سهام‌های فناوری جایگاه طلا را به چالش می‌کشند

یکی دیگر از نتایج شگفت‌انگیز نظرسنجی این بود که حتی پس از رشد بی‌نظیر 6 ماه اخیر قیمت بیت‌کوین، تنها 5 درصد از پاسخ‌دهندگان آن را به عنوان اولین انتخاب خود برای پوشش ریسک در برابر فشارهای تورمی انتخاب کردند.

افزایش قیمت‌ها نیز نگرانی شماره یک در میان شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی بود. بیشتر از 59درصد شرکت‌کنندگان گفتند: افزایش تورم بزرگترین ریسک بازارهای مالی در سال 2024 است. این در حالی است که تورم به خوبی از سقف 9.1درصد کاهش یافته است اما همچنان بالاتر از هدف تورمی 2 درصد فدرال رزرو در ژوئن 2022 است و در ماه‌های اخیر بالاتر رفته است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

این نظرسنجی فقط پیش‌بینی گزارش CPI آمریکا در روز چهارشنبه برای آوریل را افزایش می‌دهد، زیرا فعالان بازار به دنبال این هستند که ببینند آیا فشار قیمت‌ها کاهش می‌یابد یا اینکه روند سه ماهه اول بالاتر خواهد رفت.

اما با وجود اینکه سهام‌های فناوری به‌عنوان یک پوشش ریسک تورم، به یک رقیب برای طلا تبدیل می‌شوند. در صورت وقوع رکود، همچنان در برابر اوراق قرضه خزانه‌داری توان رقابت ندارند. نظرات پاسخ دهندگان نظرسنجی در مورد عملکرد این دو طبقه دارایی در یک اقتصاد رو به رکود تقریباً متضاد بود، به طوری که 61 درصد گفتند که در دوران رکود به اوراق خرانه‌داری توجه می‌کنند، در حالی که 62 گفتند که غول‌های فناوری را در شرایط رکود نگهداری نمی‌کنند. این نظرسنجی نشان داد که حدود 25 درصد از پاسخ دهندگان رکود اقتصادی ایالات متحده را به عنوان بزرگترین ریسک برای اقتصاد در سال 2024 می‌دانند.

سهام‌های فناوری جایگاه طلا را به چالش می‌کشند
در رقابت بین ارزها، دلار آمریکا همچنان به عنوان ارز اول برای پوشش ریسک قرار دارد. نزدیک به 75 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، دلار آمریکا را به عنوان ارز امن انتخاب کردند، اگرچه نظرات به طور قابل توجهی بسته به منطقه متفاوت بود. در ایالات متحده و کانادا، دلار 86 درصد از آرا را به دست آورد، در مقابل 12 درصد برای فرانک سوئیس و 3 درصد برای ین ژاپن بود. در آسیا، 63 دلار آمریکا، 28 فرانک سوئیس و 9 درصد ین ژاپن بود، در اروپا، 54 درصد دلار را انتخاب کردند، 43 درصد فرانک سوئیس و 3 درصد ین ژاپن را ترجیح دادند.
سهام‌های فناوری جایگاه طلا را به چالش می‌کشند

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی