ارانته

گزارش ویژه ولز فارگو: زمان برای کاهش نرخ بهره در سپتامبر در حال گذر است!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

گزارش ویژه ولز فارگو: زمان برای کاهش نرخ بهره در سپتامبر در حال گذر است!

با توجه به تورم بالا در سه‌ ماه اول سال جاری، تنها فرصت کوتاهی برای کند شدن سرعت رشد قیمت‌ها قبل از تصمیم احتمالی فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در اواخر تابستان باقی مانده است. انتظار داریم گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آوریل نشان دهد که گرچه تورم به شدت سه‌ ماه اول نیست، بازگشت آن به ۲ درصد همچنان روندی کند خواهد داشت.

تورم ماهانه کل احتمالا برای سومین ماه متوالی در آوریل ۰.۴ درصد افزایش یافته که باعث می‌شود نرخ سالانه آن تقریباً به ۵ درصد برسد؛ با این حال، به نظر می‌رسد روند کاهش تورم هسته (بدون احتساب مواد غذایی و انرژی) از سر گرفته شده است. بر اساس برآورد ما، قیمت‌ها به استثنای مواد غذایی و انرژی ۰.۳ درصد افزایش یافته‌ که روند افزایشی ۰.۴ درصدی از ژانویه را متوقف کرده و نرخ سالانه را به پایین‌ترین میزان سه ساله یعنی ۳.۶ درصد کاهش می‌دهد.

انتظار می‌رود روند کاهشی قیمت کالاها در ماه آوریل به مهار تورم هسته کمک کند، اما بخش خدمات احتمالا نقش پررنگ‌تری در کاهش کلی آن داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود تورم بخش مسکن کمی بیشتر در آوریل کاهش یابد و انتظار می‌رود تورم خدمات هسته به غیر از مسکن پس از افزایش ۰.۶ درصدی در مارس افت بیشتری را به تصویر بکشد.

برای حفظ امکان کاهش نرخ بهره در سپتامبر، نزول تورم باید از سر گرفته شود

با شروع از شاخص قیمت مصرف‌کننده آوریل، داده‌های تورم سه‌ماهه دوم برای تعیین اینکه آیا افزایش سرعت رشد قیمت‌ها در ابتدای سال یک انحراف کوتاه‌مدت در مسیر کاهش بوده یا اینکه این مسیر به طور قابل توجهی طولانی‌تر شده است، بسیار مهم خواهد بود. فدرال رزرو در ژانویه اعلام کرد که برای اطمینان از بازگشت پایدار سرعت رشد قیمت‌ها به ۲ درصد، به داده‌های مثبت بیشتری نیاز دارد. با این حال، با افزایش نرخ‌ هسته CPI و مخارج مصرف شخصی (PCE) در ماه مارس به ترتیب به نرخ سالانه سه‌ماهه ۴.۵ و ۴.۴ درصد، اطمینان کافی هنوز حاصل نشده است (شکل ۱).

حدس ما این است که فدرال رزرو نیاز به مشاهده حداقل سه گزارش تورم هسته مثبت، شاید حتی چهار گزارش، قبل از کاهش نرخ بهره داشته باشد، مگر اینکه شرایط بازار کار به سرعت وخیم گردد. بنابراین، حتی برای کاهش نرخ بهره در اواخر تابستان، زمان رو به اتمام است.

انتظار داریم با داده‌های CPI آوریل شاهد پیشرفت در کاهش تورم باشیم، هرچند بهبود احتمالا اندک خواهد بود. به نظر می‌رسد تورم کل برای یک افزایش ۰.۴ درصدی دیگر آماده است، اگرچه این میزان برای کاهش نرخ سالانه به ۳.۴ درصد – کمی پایین‌تر از ماه گذشته، اما همچنان بالاتر از نرخ ۳.۱ درصدی ثبت‌شده در ابتدای سال – کافی است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

گزارش ویژه ولز فارگو: زمان برای کاهش نرخ بهره در سپتامبر در حال گذر است!

مشابه ماه‌های فوریه و مارس، بخشی از پایداری بالای تورم در ماه آوریل نیز به جهش دیگری در قیمت بنزین نسبت داده می‌شود. بر اساس برآوردهای ما، با احتساب افزایش معمول قیمت بنزین در این زمان از سال، قیمت کالاهای انرژی در ماه آوریل ۳.۰ درصد افزایش یافته است. با این حال، کاهش قیمت جهانی نفت در هفته‌های اخیر، زمینه‌ساز معکوس شدن بخشی از این افزایش در ماه مه خواهد بود.

از سوی دیگر، به احتمال زیاد قیمت مواد غذایی در ماه آوریل کمی بالاتر رفته است. افزایش قیمت تولیدکننده برای مواد غذایی مصرفی نشان می‌دهد که روند کاهش تورم مواد خوراکی ممکن است به پایان خود نزدیک شود، در حالی که دو ماه افزایش کمتر از حد انتظار در قیمت غذای بیرون از منزل، امکان بازگشت به میانگین در ماه آوریل را محتمل می‌کند. پیش‌بینی ما این است که قیمت مواد غذایی پس از رشد ۰.۱ درصدی در ماه مارس، ۰.۲ درصد افزایش یابد (شکل ۲).

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

در حالی که به نظر می‌رسد تورم کل در آوریل همچنان ثابت مانده، به نظر می‌رسد تورم هسته (بدون احتساب مواد غذایی و انرژی) روند نزولی خود را از سر گرفته است. پس از سه ماه متوالی افزایش ۰.۴ درصدی به صورت ماهانه، برآورد می‌کنیم که شاخص قیمت مصرف‌کننده هسته در ماه آوریل ۰.۳ درصد افزایش یافته باشد (شکل ۳). در صورت تحقق این پیش‌بینی، نرخ سالانه قیمت‌ها به غیر از مواد غذایی و انرژی به پایین‌ترین میزان سه ساله خود یعنی ۳.۶ درصد کاهش خواهد یافت.

انتظار می‌رود که برخی دیگر از افت قیمت‌ها در بخش کالاها به کاهش تورم هسته در ماه آوریل کمک کند. به نظر می‌رسد قیمت خودروهای نو و کارکرده مجدداً کاهش یافته است، البته با سرعتی کمتر از ماه مارس. به غیر از این موارد، به احتمال زیاد قیمت کالاها در ماه آوریل تغییر چندانی نداشته، اگرچه یک قرائت بدون تغییر ماهانه، قیمت کالاهای هسته به غیر از خودرو را طی سال گذشته ۰.۸ درصد کاهش خواهد داد که تقریباً دو برابر میانگین کاهش سالانه در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ است.

گزارش ویژه ولز فارگو: زمان برای کاهش نرخ بهره در سپتامبر در حال گذر است!

خدمات، اخیراً سرسخت‌ترین مؤلفه تورم بوده‌اند و کاهش سرعت در این بخش برای بازگرداندن روند ضدتورمی به مسیر اصلی، حیاتی است. برآورد ما این است که خدمات هسته در آوریل ۰.۴ درصد افزایش یافته که کوچکترین رشد ماهانه از دسامبر به شمار می‌رود.

اگرچه تعدیل تورم مسکن به آرامی در حال وقوع است، اما روند نشان‌ داده‌شده توسط معیارهای اجاره خصوصی و همچنین شاخص اجاره مستاجر جدید CPI همچنان نزولی است؛ ما پیش‌بینی افزایش ۰.۴۱ درصدی در آوریل نسبت به میانگین ماهانه ۰.۴۶ درصد در سه‌ماهه اول (شکل ۴) در نظر گرفته‌ایم.

به نظر می‌رسد تورم خدمات هسته غیر از مسکن نیز در آوریل کمی کاهش یافته است. پس از افزایش ۰.۶ درصدی در مارس، ما برآورد می‌کنیم تورم ابرهسته ماه گذشته ۰.۴ درصد افزایش یافته است که ناشی از افزایش ماهانه کمتر در مراقبت‌های پزشکی، وسایل نقلیه موتوری، اینترنت و خدمات شخصی است. در صورت تحقق، نرخ سالانه سه‌ماهه خدمات هسته CPI غیر از مسکن از ۷.۶ درصد در مارس به ۵.۷ درصد کاهش می‌یابد و نشان می‌دهد که PCE در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد رشد کرده است.

فشارهای تورمی همچنان در حال کاهش است

رشد شدید قیمت‌ها در سه‌ماهه اول نشان می‌دهد که پیشرفت‌های بیشتر در مهار تورم در آینده کندتر خواهد بود. با توجه به ثبات مخارج مصرف‌کننده که باعث می‌شود نیازی به حفظ قیمت‌ها نباشد، کسب‌وکارها همچنان تمایل بیشتری به افزایش قیمت‌ها نسبت به قبل از همه‌گیری دارند. با این حال، ما معتقد نیستیم که روند تورم در حال شتاب گرفتن مجدد است.

گزارش ویژه ولز فارگو: زمان برای کاهش نرخ بهره در سپتامبر در حال گذر است!

بادهای مخالف قوی ضدتورمی که در دو سال گذشته بر بخش کالاها وزیده، فروکش کرده، اما فشار صعودی بر قیمت کالاها همچنان ناچیز است. فشارهای عرضه دیگر به سرعت سال ۲۰۲۲ و نیمه اول ۲۰۲۳ کاهش نمی‌یابد، اما در حال افزایش هم نیست (شکل ۵).

حاشیه سود در بخش کالاها نیز نسبت به دهه ۲۰۱۰ همچنان بالا است که این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا با افزایش دقت مصرف‌کنندگان در خرید، فشار قیمت‌گذاری را کاهش دهند. این موارد باید باعث شود که کالاهای هسته در کوتاه‌مدت در محدوده تورم ملایم باقی بمانند. به طور مشابه، قیمت کالاهای اساسی مرتبط با مواد غذایی و انرژی به شدت سال‌های میانه ۲۰۲۲ تا اوایل ۲۰۲۳ کاهش نمی‌یابد، اما سطوح محدود در طول یک سال گذشته به این معنی است که سهم مواد غذایی و انرژی در تورم کلی به طور قابل توجهی افزایش نمی‌یابد.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی