ارانته

آینده نامعلوم دلار؛ تحولات و چالش های احتمالی دلار

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

مقدمه

در نقطه حساسی قرار داریم، اما انتظار می‌رود که بانک مرکزی سوئد از ضعف اخیر کرون چشم پوشی کند و امروز 25 نقطه پایه نرخ بهره را کاهش دهد. این جلسه ممکن است با یک کاهش نرخ بهره در کنار یک لحن هاوکیش باشد تا تاثیرات این اقدامات بر بازار فارکس کاهش یابد. با این حال جلسه بانک مرکزی سوئد می‌تواند به واگرایی پولی اروپا و ایالات متحده کمک کند و به سایر بازار ارز کشورهای اروپایی سرایت کند. در همین حال، ین ضعیف ژاپن، ممکن است به قدرت دلار کمک کند.

دلار آمریکا: دلار تقویت شد در حالی که داده مهمی در آمریکا وجود ندارد

بازار فارکس هفته آرامی را سپری می‌کند و نوسانات کمتر در بازار فارکس باعث بازگشت به معاملات حملی (carry) شده است. یکی از محبوب‌ترین معاملات حملی فارکس خرید MXNJPY بوده است که علی‌رغم ریسک‌های ناشی از مداخله بیشتر ژاپن برای حمایت از ین، پس از تعطیلات آخر هفته 2 درصد بازده داشته است. به هر حال، ین ارزی است که در این هفته بیشترین حرکت را در گروه G10 داشته است و به نظر می‌رسد که این ارز می‌تواند به تقویت دلار کمک کند. در کنار فشار ناشی از ماهیت تامین مالی ین در بحبوحه کاهش نوسانات بین بازاری، سوگیری سفته‌بازان کوتاه مدت همچنان بر تحمل مقامات ژاپنی برای کاهش ارزش ین اشاره دارد.

تنها نکته برجسته امروز در آمریکا، انتشار آمار درخواست وام مسکن است و تا 15 مه که داده CPI منتشر می‌شود، تقریبا داده مهمی از آمریکا منتشر نخواهد شد. تقویم سخنرانی اعضای بانک مرکزی آمریکا شامل سخنرانی‌های سوزان کالینز و لیزا کوک است که هر دو داری مواضع خنثی در بازار هستند. دیروز، نیل کشکاری که بیشتر متمایل به هاوکیش است، یادداشتی را منتشر کرد که در آن به این موضوع پرداخته بود که سیاست‌ها تا چه میزان انقباضی است و نرخ بهره خنثی بالاتر را پس از دوران همه‌گیری ویروس کرونا پیشنهاد می‌کرد. او همچنین در مصاحبه‌ای گفت که احتمال افزایش نرخ بهره را نمی‌توان رد کرد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

قیمت گذاری بازار برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال 2024 پس از رویدادهای هفته گذشته (FOMC و داده‌های حقوق و دستمزد) حدود 45 نقطه پایه تثبیت شده است و تاکنون نسبت به اظهارات اعضای FOMC پس از جلسه واکنش نشان نداده است. دلار در حال حاضر تحت تأثیر محرک‌های داخلی قرار ندارد و ممکن است در روزهای آینده با ثبات بیشتری روبرو شود. ریسک‌های صعودی دیگری برای شاخص دلار وجود دارد، چرا که ین همچنان تحت فشار است و کاهش نرخ بهره در سوئد در صبح امروز ممکن است تقاضا برای ارزهای اروپایی را کاهش دهد.

یورو: عدم اطمینان در برنامه‌های بانک مرکزی اروپا پس از ژوئن

خرده فروشی ناحیه یورو که دیروز منتشر شد، افزایش خوبی را در ماه مارس نشان داد و روایت اخیر از بهبود چشم انداز اقتصادی را تایید کرد. صبح امروز آلمان ارقام تولید صنعتی ماه مارس را منتشر کرد که کمی بهتر از حد انتظار بود اما همچنان 3.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

در حالی که انتشار اخبار اقتصادی کنونی بر بازارها تأثیری ندارد، می‌تواند پیام‌هایی را برای بانک مرکزی اروپا ارسال کند و سیاست‌گذاران را برای کاهش نرخ بهره در ژوئن آماده کند. نشانه‌هایی وجود دارد که اعضا به دنبال یک چرخه تسهیل سریع و مستقیم نخواهند بود. به نظر می‌رسد انتظارات کاهش نرخ بهره بدون تغییر (75 نقطه پایه در پایان سال) منعکس کننده  وابستگی به داده‌ها است و بعید به نظر می‌رسد در کوتاه مدت به طور قابل توجهی هدایت شود.

امروز از اعضای بانک مرکزی اروپا، وونش و دی کاس صحبت خواهند کرد. دی کاس دیروز چشم انداز کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن و مسیر آینده نامشخص را دوباره تکرار کرد. جدا از هر گونه تصمیم بانک مرکزی سوئد در امروز صبح، نوسانات EURUSD ممکن است در این هفته کم باشد و این جفت ارز همچنان باید حمایت مناسبی در حدود 1.0700 پیدا کند.

جفت ارز EURGBP در ابتدای این هفته به خوبی حمایت شد (و به بالای 0.8600 بازگشت) چرا که اختلاف نرخ بهره کوتاه مدت EUR و GBP پس از رویدادهای ایالات متحده در هفته گذشته افزایش یافت. این مسئله تا حد زیادی به دلیل حساس‌تر بودن منحنی پوند به قیمت‌گذاری نرخ بهره فدرال رزرو نسبت به بانک مرکزی اروپا است، که احتمالاً باعث ایجاد قراردادهای نزولی بیشتر در پوند پیش از جلسه روز پنج‌شنبه بانک مرکزی انگلیس است. تحلیلگران موسسه ING انتظار ندارند که بانک مرکزی انگلیس فردا منجر به ضعف بیشتر پوند شوند.

کرون سوئد: بانک مرکزی سوئد نرخ بهره را کاهش داد

بانک مرکزی سوئد امروز صبح نرخ بهره را 25 نقطه پایه کاهش داد. شرایط ارز کرون سوئد برای سیاست‌گذاران سوئدی کاملا نگران‌کننده است و تصمیم امروز همچنان یک نقطه حساس است، اکثر اعضای هیئت پنج نفره بانک مرکزی سوئد، اکنون به سمت کاهش نرخ بهره در ماه مه تمایل دارند.

بازارها برای جلسه امروز 17 نقطه پایه را برای کاهش نرخ بهره قیمت‌گذاری کرده بودند و در مجموع تا جلسه سپتامبر 57 نقطه پایه قیمت‌گذاری شده است. این بدین معنی است که شکست در مهار شرط‌بندی‌های داویش می‌تواند منجر به فشار شدید بر کرون پس از کاهش نرخ بهره امروز شود. نگرانی از یک ارز ضعیف می‌تواند تورم ایجاد کند. به نظر تحلیلگران موسسه ING اریک تدین، رئیس بانک مرکزی سوئد، تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا این کاهش نرخ بهره با لحن هاوکیش همراه شود، تا بازارها از قیمت گذاری کاهش متوالی نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئد، منصرف شوند.

جفت ارز EURSEK پس از کاهش نرخ بهره به دلیل نرخ‌های بهره پایین‌تر کرون، می‌تواند شکستی بالاتر از سقف قیمتی 11.75 داشته باشد اما اگر بانک مرکزی سوئد بتواند به اندازه کافی انتظارات داویش را کنترل کند، بازارها همچنان باید در میان یک محیط ریسک پذیر، در محدوده 11.80 اقدام به فروش کنند.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی