ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چرخه کاهش نرخ بهره آغاز شد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

چرخه کاهش نرخ بهره آغاز شد!

بانک مرکزی اروپا

هیچ ابهام و تردیدی در فرانکفورت در روز پنجشنبه گذشته وجود نداشت. بانک مرکزی اروپا اعلام کرده بود که نرخ بهره پایه را از 4 به 3.75 درصد کاهش خواهد داد و این اتفاق غیرمنتظره‌ای نبود.

اما در مورد آینده، پیش‌بینی‌های کارکنان نشان داد که تورم کمی بیشتر از آنچه بانک مرکزی اروپا انتظار داشت، مشکل‌ساز شده است. پیش‌بینی‌های ماه ژوئن با فرض کاهش‌های کمتر نرخ بهره برای تورم تا اوایل سال 2026 بالاتر از مارس بود.

بانک مرکزی اروپا برای سال 2025، پیش‌بینی‌های خود را بر میانگین نرخ بهره 2.8 درصد، یعنی 0.4 درصد بالاتر از 2.4 درصدی که در ماه مارس انتظار داشت، بنا کرد.

با این حال، تیزبینان متوجه خواهند شد که میانگین نرخ بهره 2.8 درصدی در سال 2025 یک درصد پایین‌تر از سطح فعلی است.

بنابراین، بانک مرکزی اروپا مشتاق بود نرخ بهره را کاهش دهد، زیرا اعتماد به مسیر پیش رو در ماه‌های اخیر بالا رفته و پیش‌بینی‌های تورم برای پایان سال 2025 چندان افزایش نیافته است.

چرا آکادمی ماکروترید؟

با عضویت در آکادمی ماکروترید، شما تحلیل فاندامنتال بازار فارکس را در کنار سیگنال، آموزش و گفتگو با تحلیلگران و اعضای آکادمی دریافت خواهید کرد.

عضویت رایگان

آکادمی

چرخه کاهش نرخ بهره آغاز شد!

دومین دلیل برای عدم نگرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در مورد آمارهای ضعیف اخیر تورم این بود که این بانک مرکزی اطمینان دارد موضع پولی آن محدودکننده است و همچنان بر تورم تأثیر می‌گذارد.

شایان ذکر است لاگارد در مصاحبه‌ای با چندین خبرگزاری که بانک مرکزی اروپا روز سه‌شنبه منتشر کرد، این نکته را تکرار کرد.

لاگارد گفت که نرخ سپرده‌گذاری بسیار بالاتر از هر برآورد معقولی از یک نرخ خنثی است. او گفت: «حتی با وجود کاهش 0.25 درصدی نرخ‌های بهره، هنوز به نرخ خنثی نزدیک نیستیم. بنابراین، هنوز راه زیادی در پیش داریم.»

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

البته، لاگارد همانطور که همیشه تأکید کرده است، گفت بانک مرکزی اروپا تصمیمات آتی را بر اساس داده‌های تورم، پیش‌بینی‌های خود و شواهدی مبنی بر مهار فشارهای تورمی توسط سیاست پولی اتخاذ خواهد کرد.

اما پس از ناکامی‌های اخیر در مورد تورم، تردیدی نیست که وابستگی به داده‌ها اکنون اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

بانک مرکزی اروپا نمی‌تواند داده‌های ناامیدکننده تورم را خیلی بیشتر نادیده بگیرد. در حالی که لاگارد اشاره کرد که کاهش نرخ بهره در ژوئن اولین مورد از یک سری کاهش است، اما تردیدهایی را در این مورد ایجاد کرد. شاید مهمترین نقل قول از کنفرانس خبری او به شرح زیر باشد:

«نمی‌توانم تأیید کنم که چرخه تسهیل پولی آغاز به طور جدی شده است. این احتمال وجود دارد، اما وابسته به داده‌ها خواهد بود و چیزی که بسیار نامشخص است، سرعت انبساط پولی و زمانی است که به طول خواهد انجامید.»

دو نکته مهم برای اشاره وجود دارد که پس از جلسه ذکر شد.

اول، رابرت هولزمن، رئیس بانک مرکزی اتریش، به کاهش نرخ‌های بهره رأی منفی داد. او در بیانیه‌ای گفت: «تصمیمات مبتنی بر داده باید بر اساس داده‌ها باشد.» شاید نظر او در ژوئن مهم نبود، اما اگر داد‌ه‌ها تشدید دوباره فشارهای تورمی را نشان دهند، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

دوم، لاگارد زمانی که گفت کارکنان بانک مرکزی اروپا انتظار داشتند دستمزدهای توافق‌شده در سه‌ماهه اول سال ۴.۷ درصد رشد داشته باشد، اشتباهی مرتکب شد. این امر باعث گشت صبح روز بعد که داده‌ها منتشر شد، نگرانی زیادی ایجاد شود. داده‌ها نشان داد که جبران خسارت به ازای هر کارمند در آن سه‌ماهه ۵.۱ درصد افزایش یافته است.

ویلادک، اقتصاددان ارشد اروپا در T Rowe Price، انتظار داشت رشد دستمزدها در سه‌ماهه اول ۵ درصد باشد که تقریباً مشابه داده‌های واقعی بود و نگرانی تورمی جدیدی را در ناحیه یورو نشان داد.
چرخه کاهش نرخ بهره آغاز شد!

بانک مرکزی کانادا

پیش از نشست بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه نرخ بهره خود را از ۵ به ۴.۷۵ درصد کاهش داد و پیامی تقریباً مشابه در فرانکفورت منتشر کرد.

مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا، اظهار داشت که این بانک مرکزی در راستای دستیابی به هدف تورم خود پیشرفت زیادی داشته است و می‌تواند چرخه تسهیل پولی را آغاز کند.

هدف تورمی بانک مرکزی کانادا ۲ درصد با دامنه ۱ تا ۳ درصد برای نرخ کل تورم است. این بانک مرکزی از دو معیار تورم هسته – میانه و میانگین تعدیل‌شده – برای ارائه اطلاعاتی در مورد فشارهای تورمی احتمالی استفاده می‌کند.

بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که همه این معیارها در ماه آوریل وارد محدوده هدف شده‌اند و همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، عمده کالاها و خدمات نیز در حال حاضر افزایش قیمت سالانه متوسطی را نشان می‌دهند.

چرخه کاهش نرخ بهره آغاز شد!

در واقع، برخلاف بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی کانادا تمایل بیشتری برای خوشحالی از این موفقیت داشت. این بانک مرکزی مطمئن بود که موضع انقباضی‌اش برای کاهش فشارهای قیمتی موثر است و این موضوع به مقامات پولی کانادایی برای آینده اطمینان خاطر می‌داد.

تنها نکته مورد بحث بانک مرکزی کانادا، مسکن بود. هزینه‌های مسکن با نرخ سالانه ۶.۴ درصد در سال منتهی به آوریل افزایش یافت، موضوعی که اهمیت سیاسی ملی آن در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است. برخی تحلیلگران معتقدند ریسک بالای ماندن هزینه‌های مسکن و تأثیر آن بر تورم، عامل اصلی تردید بانک مرکزی کانادا برای کاهش بیشتر نرخ بهره است.

بانک مرکزی آمریکا

کاهش نرخ بهره در اکثر کشورهای گروه چه معنایی برای فدرال رزرو دارد؟ احتمالا هیچ!

فدرال رزرو در حال حاضر در حالت انتظار است و نرخ بهره را در روز چهارشنبه تغییر نخواهد داد. اما این به معنای بی‌تحرکی آن نیست. فدرال رزرو به تازه‌ترین آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه مه که در اوایل همان روز منتشر می‌شود، واکنش نشان خواهد داد. اعضای فدرال رزرو می‌توانند پیش‌بینی‌های خود از نرخ بهره را تا اواسط صبح روز چهارشنبه تغییر دهند.

بنابراین، اگر شاخص CPI با تورمی پایین‌تر یا بالاتر از حد انتظار بازارها را غافلگیر کند، باید منتظر برخی واکنش‌های پر تب و تاب در واشنگتن باشیمو البته شایان ذکر است اقتصاددانان انتظار تغییر زیادی در داده‌های تورم روز چهارشنبه نسبت به ماه آوریل ندارند.

منبع: فایننشال تایمز

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی